Czyszczenie dywanu – domowe sposoby

10 grudnia 2021, dodał: Dagmara Borucka
Artykuł zewnętrzny

Dywan  dodaje wnętrzom elegancji, klimatu oraz klasy. Wiele osób decyduje się na niego, właśnie z tych powodów. Dodatkowo odpowiednio dobrany, może zmienić charakter pomieszczenia. Zdecydowanie doda przytulności czterem kątom. Jest przyjemny w dotyku i, aż zachęca do chodzenia po nim boso. Niestety brudny dywan to zmora każdego fana miękkości pod stopami. Decydując się na ciepły dywan, musicie liczyć się z koniecznością dbania o niego w odpowiedni sposób. Niestety czasami samo odkurzanie nie wystarczy i trzeba sięgnąć po środki do czyszczenia. Na rynku jest tego mnóstwo i może być Wam ciężko się na coś zdecydować. Zobaczcie, jak odpowiednio zadbać o dywany i wykładziny.

Najważniejsze zasady

Zanim zabierzecie się za pranie dywanu, musicie go najpierw porządnie odkurzyć. Niestety kurz oraz brud wnikają bardzo głęboko w strukturę materiału. Jeżeli jest to mały dywan, który możecie wynieść na zewnątrz, to warto go wytrzepać. Z wykładzinami niestety nie jest to możliwe. Pamiętajcie, aby regularnie odkurzać podłogę. Zdecydowanie ułatwi Wam to późniejsze pranie. Przy jakichkolwiek plamach, najważniejszy jest czas. Im szybciej zabierzecie się za usunięcie zanieczyszczenia, tym lepiej. Mokrą plamę osuszcie ręcznikiem – nie wcierajcie !

Wszelkie rozlane na dywan płyny, szybko zbierzcie bibułą lub tkaniną. Inne zabrudzenia usuńcie delikatnie nożem lub łyżką. Plamy musicie czyścić zawsze od jej krawędzi ku środkowi. Nie trzyjcie jej, ponieważ tarcie powiększa plamę i zniekształca runo. W celu uniknięcia tworzenia się zacieków, kontury plamy posypcie talkiem lub mąką ziemniaczaną. W przypadku plam z błota poczekajcie, aż wyschną, a następnie odkurzcie je odkurzaczem.

Przepis na środek do czyszczenia

Na mokro

 

Co kupić?
  • 6 szklanek gorącej wody
  • 2 łyżki płatków mydlanych lub starte szare mydło
  • 2 łyżki octu spirytusowego
  • ¼ szklanki wody utlenionej
  • 15  kropli dowolnego olejku eterycznego o dowolnym zapachu

Przygotowanie:

Do dużej miski wlejcie wodę i dodajcie płatki mydlane. Kiedy mydło się całkowicie rozpuści, dodajcie ocet oraz wodę utlenioną. Na samym końcu dolejcie olejek eteryczny. Do czyszczenia użyjcie szczotki i delikatnie pocierajcie plamę polaną preparatem. Następnie odkurzcie dywan i pozostawcie do wyschnięcia.

Na sucho

Co kupić?

  • 5 łyżek płatków mydlanych
  • 2 szklanki skrobi ziemniaczanej

Przygotowanie:

Wymieszajcie ze sobą wszystkie składniki i rozsypcie preparat po dywanie. Po pół godzinie odkurzcie dywan.

Pozostałe sposoby czyszczenia

Jeżeli zmagacie się z nieprzyjemnym zapachem na wykładzinie, to wystarczy posypać na nią  sodę oczyszczoną. Skutecznie pochłonie wszelkie zanieczyszczenia. Możecie również dodać kilka kropli olejków, aby dywan pięknie pachniał. Po pół godziny wystarczy odkurzyć dywan.

Czasami wykładziny mogą utracić swój pierwotny kolor. W tym wypadku wymieszajcie pół litra wody, ze szklanką octu oraz dwoma łyżkami sody oczyszczonej. Rozpylcie środek na dywan i poczekajcie do wyschnięcia, po czym odkurzcie go.

W przypadku tłustych plam musicie zostawić talk albo mąkę ziemniaczaną na cały dzień. Z kolei przy czerwonym winie, świetnie sprawdzi się sól, która pochłania wilgoć. Do plam po kawie lub herbacie, wystarczy woda z mydłem.

Plamy na dywanach pętelkowych, prawie wszystkie  zlikwidujecie wodą z dodatkiem amoniaku.

Alkohol zniknie po użyciu wody z płynem do zmywania naczyń, potem octu z wodą (pół na pół).

Usuwanie gumy do żucia z dywanu również może być proste. Pamiętajcie,  aby nie robić tego gwałtownie, gdyż  uszkodzicie dywan. Wystarczy, że przyłożycie do gumy kostki lodu i odczekacie kilka minut. Gdy guma stwardnieje, rozkruszy się i łatwo ją usuniecie. Jeżeli zostawi po sobie kolorowe ślady, to przetrzyjcie  je szmatką zwilżoną benzyną ekstrakcyjną.

Jeżeli na dywan skapnie Wam wosk, to ułóżcie kilka warstw bibuły lub papieru toaletowego i przyłóżcie do niego rozgrzane żelazko, nastawione na średnią temperaturę. Ciepło sprawi, że wosk przejdzie z dywanu w papier i po plamie nie będzie śladu.