Czym są przepukliny i co warto o nich wiedzieć?

22 listopada 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Przepuklina to przypadłość, która najczęściej dotyczy brzucha. Dowiedz się, czym konkretnie jest przepuklina, jak jej zapobiegać i jak leczyć, jeśli dojdzie do rozwoju choroby.

ból brzucha

Przyczyny powstawania przepukliny

Zazwyczaj w większości przypadków ciężko jest określić jeden konkretny powód rozwoju przepukliny. Najczęściej dochodzi do niego, gdy otwór w ścianie mięśniowej nie zamyka się w taki sposób, jak powinien. Wtedy wewnętrzne tkanki „przepychają się” przez otwór, tworząc guzek widoczny gołym okiem. 

Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i bardziej obciążeni są mężczyźni. Co sprzyja rozwojowi przepuklin?

  • uporczywy, suchy kaszel;
  • długotrwałe zaparcia;
  • powiększona prostata;
  • nadwaga i otyłość;
  • niezstąpione jądra; 
  • przeprowadzone w obrębie jamy brzusznej operacje (w tym cięcie cesarskie). 

Na rozwój przepukliny mogą wpływać nieprawidłowe nawyki dnia codziennego, takie jak:

  • nieodpowiednie podnoszenie ciężarów;
  • intensywne parcie w czasie oddawania stolca i moczu;
  • palenie tytoniu;
  • stosowanie niezbilansowanej diety.

W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, jak nagłe wybrzuszenie w okolicy brzucha lub pachwin, konieczne jest szybkie udanie się do lekarza. Ile kosztuje konsultacja? Przykładowo, koszt wizyty u chirurga w Warszawie zaczyna się od 200 złotych.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Najczęściej występującym objawem przepukliny jest wypukłość lub guzek: w okolicy kości łonowej, na styku uda i pachwiny czy na brzuchu, bardziej widoczny w czasie niewielkiego wysiłku: wstawania, kaszlu, schylania się, niż w czasie leżenia i odpoczynku.

Niekiedy przepuklinie towarzyszy zgaga czy trudności w połykaniu. Często jednak przepuklina nie daje żadnych objawów i jest diagnozowana niejako przypadkiem, w czasie rutynowego badania lekarskiego. Najczęściej diagnozowane rodzaje przepukliny to:

  • przepuklina pępkowa;
  • przepuklina brzuszna;
  • przepuklina pooperacyjna;
  • przepuklina roztworu przełykowego. 

Przepukliny pachwinowe zazwyczaj dotykają małych chłopców, u których po zstąpieniu jąderek nie doszło do całkowitego zamknięcia się mięśni oraz u osób starszych, ze względu na osłabioną pracę mięśni brzucha (brzuszna, pępkowa). 

Leczenie przepukliny

Jedynym sposobem leczenia przepukliny pachwinowej jest operacja chirurgiczna. Obecnie najczęściej stosowanymi metodami jej usuwania jest laparoskopia i endoskopia. W przypadku przepukliny brzucha, zazwyczaj chirurg decyduje się na operację otwartą.

Należy pamiętać, że metody chirurgiczne nie gwarantują, że przepuklina nie pojawi się ponownie: szczególnie, jeśli pacjent nie zmieni nieprawidłowych nawyków lub jest obciążony genetycznie. Nieleczona, czyli nieoperowana przepuklina, może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego nigdy nie powinniśmy bagatelizować jej objawów. Prywatnie operacja przepukliny wraz z zastosowaniem specjalistycznej siatki zastępującej powłokę mięśniową to koszt rzędu 6 tysięcy złotych. Przeprowadzenie operacji na NFZ również jest możliwe, jednak zazwyczaj wiąże się z długim oczekiwaniem. 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...