Czym są polipy żołądka?

6 maja 2019, dodał: Redakcja

Polipy są to nieprawidłowe uwypuklenia na ścianach żołądka. W początkowej fazie powstawania są one bezobjawowe. Najczęściej wykrywa się je przypadkowo, podczas gastroskopii, albo innych badań przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach polipy mogą mieć charakter nowotworowy, dlatego ważna jest ich dokładna diagnostyka.

Charakterystyka polipów

Zmiany chorobowe w postaci polipów dotykają w równej mierze kobiet i mężczyzn. Najbardziej narażoną na pojawienie się polipów grupą są osoby po 60. roku życia. Nieprawidłowe uwypuklenia występują pojedynczo, choć w 1/4 przypadków pojawiają się one w liczbie mnogiej. Większość polipów nie daje objawów występowania. Najczęstszymi oznakami tego typu zmian są jednak krwawienie z układu pokarmowego, albo jego niedrożność.

Leczenie polipów

Z racji tego, że polipy mogą mieć charakter nowotworowy. Zmiany te muszą być przebadane pod mikroskopem. W tym celu, wycina się całą tkankę, jeśli średnica uwypuklenia jest niewielka, albo wykonuje się biopsje i pobiera wycinek zmiany chorobowej. Najczęściej, po wykonaniu diagnostyki usuwa się polipy, które nie mają charakteru nowotworowego. W innym przypadku specjalista przygotowuje konkretny plan leczenia, uzależniony od wyników badań. W celu diagnostyki i leczenia polipów, najlepiej skonsultować się z lekarzem o długoletnim doświadczeniu. Przykładem placówki, która posiada wysoką renomę i cieszy się zaufaniem pacjentów jest: https://chirurgia-onkologia.com.pl/leczenie-polipow-zoladka//.

Rodzaje polipów

Polipy hiperplastyczne mogą występować w części odźwiernej, albo całym żołądku. Ich powstawanie łączy się z występowaniem przewlekłego zapalenia błony śluzowej i Helicobacter pyroli. Wyleczenie Helicobacter pyroli w 80% powoduje zmniejszenie, albo całkowity zanim polipów. Tego typu zmiany rzadko mają charakter nowotworowy, ale powodują zwiększenie ryzyka wystąpienia raka żołądka. Istnieją również polipy, które pojawiają się podczas stosowania leków osłonowych na żołądek. Zazwyczaj ich średnica ma do 1 cm. Po odstawieniu leku, polipy zanikają. Polip dna żołądka są niezłośliwymi odmianami zmian chorobowych. Mogą one występować pojedynczo lub w liczbie mnogiej. Jeśli u pacjenta zdiagnozuje się skupisko polipów, należy przeprowadzić kolonoskopię, w celu diagnostyki rodzinnej polipowatości gruczolakowatej. Polip gruczolakowy jest prekursorem nowotworu żołądka. Po wykryciu zmiany usuwa się ją endoskopowo, a po 6-12 miesiącach wykonuje się kontrolę. Rzadkim rodzajem polipów są te hamartomatyczne. Tego typu zmiany wraz z uwarunkowaniami genetycznymi pacjenta podwyższają ryzyko wystąpienia raka płuc, trzustki, sutka i żołądka.

W wielu przypadkach polipy nie mają charakter nowotworowego. W celu całkowitego wykluczenia zmian rakowych konieczna jest dokładna diagnostyka. W przypadku leczenia złośliwych zmian chorobowych najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy używają najnowocześniejszych metod i sprzętów medycznych.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Alkoholizm
Przede wszystkim osoba uzależniona musi sama zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Warto poszukać...
Blizny na twarzy krępujące :(
Ja próbowałam przeróżnych specyfików, a w końcu jednak postawiłam na zabieg laserowy. Jestem mega...
Wszy w przedszkolu
W tym wypadku trzeba działać szybko, naprawdę nie ma sensu zwlekać. U nas zastosowaliśmy...
Buty do przedszkola
Dziewczyny, kupiłam ostatnio klej do butów, bo dzieciaki strasznie niszczą buty. Używała...