Pracowitym pszczołom zawdzięczamy wiele naturalnych produktów. Należą do nich między innymi pierzga, propolis i oczywiście miód – świetny dodatek do napojów, wypieków i sosów. W sklepach można spotkać się z nazwami “miód spadziowy” i “miód nektarowy”. Jaka jest różnica między tymi produktami? Który z nich ma więcej wartości odżywczych?
Miód nektarowy – z kwiatka na kwiatek
Miód nektarowy powstaje z gęstego soku roślin, zwanego nektarem. Pszczoły-zbieraczki przenoszą nektar z roślin miododajnych do ula i przekazują wraz z enzymami pszczołom-robotnicom. W ulu nektar układany jest w charakterystyczne plastry i osuszany z nadmiaru wody. Właściwości miodu nektarowego w dużej mierze zależą od gatunku rośliny, z jakiego powstał. Do najpopularniejszych miodów nektarowych należą: miód wielokwiatowy, rzepakowy, gryczany, akacjowy i lipowy.
Miody nektarowe zazwyczaj mają przyjemny, kwiatowy zapach i jasną barwę. Dość szybko ulegają krystalizacji, czyli zmieniają konsystencję z płynnej na stałą.
Miód spadziowy – zapach lasu
Spadź to sok drzewny przetworzony przez pszczoły. Miód spadziowy powstaje zarówno ze spadzi drzew iglastych, jak i liściastych. Miody spadziowe mają najczęściej ciemny, głęboki kolor. Na uwagę zasługuje również ich wyjątkowy aromat – pachną lasem i żywicą. W przeciwieństwie do miodów nektarowych produkty ze spadzi dłużej się krystalizują (najczęściej w kilkanaście miesięcy).
Zarówno miody nektarowe, jak i spadziowe charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Mają właściwości bakteriobójcze, wzmacniają odporność organizmu i pomagają w walce z przeziębieniem. Miody spadziowe wyróżnia jednak wyższa zawartość biopierwiastków. Miody naturalne ze spadzi drzew zawierają między innymi duże ilości magnezu, potasu, wapnia, fosforu, cyny, srebra i witaminy B. Poza tym wykazują właściwości oczyszczające, niwelując szkodliwy wpływ toksyn na organizm.
W pasiekach można znaleźć również miód nektarowo-spadziowy, który powstaje z nektaru kwiatowego połączonego ze spadzią drzewną. Ten rodzaj miodu łączy właściwości miodu nektarowego z właściwościami miodu spadziowego.
Gdzie znaleźć dobry miód?
Zarówno naturalny miód spadziowy, jak i nektarowy ma przyjemny, słodki smak i wyjątkowy zapach. Warto spróbować obu rodzajów i znaleźć swój ulubiony.
Wybierając produkty pszczele, najlepiej stawiać na wyroby tradycyjne z niewielkich pasiek. Miody naturalne od lokalnych dostawców mają proste składy i są odpowiednio przechowywane. Kupując miód ze sprawdzonego źródła, nie tylko zyskujesz gwarancję najwyżej jakości, ale również wspierasz polskich pszczelarzy i pracowite pszczoły. W domu miód należy przechowywać w temperaturze około 18 stopni Celsjusza i chronić przed bezpośrednim działaniem słońca.