Łojotokowe zapalenie skóry to choroba o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Powodowana jest przez nadwrażliwość na drożdżopodobnego grzyba z rodzaju Malassezia. Czym jest i jak sobie z nią radzić?
Malassezia to lipofilne grzyby wchodzące w skład normalnej mikroflory skóry. Problem zaczyna się wtedy, gdy mamy do czynienia z zaburzoną odpowiedzią immunologiczną organizmu. Następuje złuszczanie się naskórka i mogą występować miejscowo stany zapalne skóry. ŁZS może również towarzyszyć chorobie Parkinsona, zażywaniu niektórych leków, niedoborom żywieniowym (witamin z grupy B, cynku) lub zaniedbaniom higienicznym.
Na łojotokowe zapalenie skóry cierpi około 50 proc. populacji osób dorosłych. U większości schorzenie ma przebieg łagodny w postaci łupieżu. U niektórych jednak dochodzi do złuszczania się dużych ilości naskórka i tworzenia ognisk zapalnych.
Objawy
Łojotokowe zapalenie skóry (określane również jako wyprysk łojotokowy) najczęściej występuje na owłosionej lub bogatej w gruczoły łojowe skórze. W miejscach zmienionych chorobowo pojawia się rumień, któremu towarzyszy złuszczanie naskórka. Czasami zmiany powodują uczucie swędzenia. Najlżejszym objawem ŁZS jest łupież skóry głowy, najmocniejszym poważne zaognienie skóry i duże nawarstwienie się naskórka z towarzyszącym mu złuszczaniem. Często myli się ŁZS z łuszczycą lub atopowym zapaleniem skóry.
Najczęstsze objawy ŁZS to:
- złuszczanie się naskórka (widoczne białe lub żółtawe łuski, czyli tłusty, przylegający do skóry łupież, u dzieci zwany ciemieniuchą),
- rumień i towarzyszące mu złuszczanie się naskórka,
- zmiany obejmujące duże obszary skóry,
- świąd,który może się nasilić wskutek infekcji miejsca zmienionego chorobowo,
- zaczerwienienie,
- miejscowa utrata włosów.
Leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry należy leczyć specjalistycznymi kosmetykami, takimi jak La Roche-Posay. Owłosioną skórę głowy najczęściej myje się szamponem z zawartością cyklopiroksolaminy. Można również zastosować szampon z ketokonazolem lub pirytionianem cynku. Natomiast w pozostałych miejscach stosować trzeba kremy przeciwgrzybicze oraz lub kortykosteroidy. W bardzo ciężkich stanach lekarz może zlecić terapię doustnymi lekami przeciwgrzybicznymi.
Profilaktyka
Jeśli skóra jest podatna na łojotokowe zapalenie, nie wystarczy zaleczyć zmienionych chorobowo miejsc. Należy przez cały czas stosować specjalistyczne środki do pielęgnacji tego typu skóry. Będą to m.in. szampony, peelingi o działaniu złuszczającym i przeciwłojotokowym oraz kremy zawierające środki przeciwgrzybicze. Trzeba również zwrócić uwagę na mydło i żel do mycia – nie mogą one wysuszać skóry.