Czy zapalenie okołowierzchołkowe występuje często? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy zapalenie okołowierzchołkowe występuje często?

20 lipca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Zapalenie okołowierzchołkowe jest możliwym powikłaniem po leczeniu kanałowym. Oznacza to, że sam zabieg został poprawnie przeprowadzony, jednak w jego trakcie doszło do uszkodzenia okolicznych struktur. Do zapalenia może dojść z powodu gromadzących się w kanale bakterii, ale też bez ich udziału.

Zapalenie okołowierzchołkowe

Czym jest zapalenie okołowierzchołkowe?

Zapalenie okołowierzchołkowe tkanek otaczających poddany leczeniu kanałowemu ząb jest najczęstszym powikłaniem, z którym muszą liczyć się pacjenci. Warto wziąć pod uwagę, że czyszczenie kanałów zęba i ich prawidłowe wypełnienie stanowi jeden z trudniejszych zabiegów stomatologicznych.

Do stanu zapalnego tkanek może dojść, jeśli kanał nie został prawidłowo oczyszczony lub zupełnie go pominięto. Struktury korzeni zębowych potrafią być bardzo rozbudowane i często wymagają zdjęć RTG pod różnym kątem, aby stomatolog mógł zidentyfikować każdą z odnóg korzenia. Jeśli kanał nie będzie właściwie wyjałowiony, a ujście powietrza zostanie zamknięte przez materiał stomatologiczny, wewnątrz zaczną rozwijać się bakterie beztlenowe, które wywołają stan zapalny. Do zapalenia może dojść również w sytuacji uszkodzenia tkanek, np. kiedy stomatolog przepchnie wypełnienie kanału poza jego strukturę. Uszkodzone tkanki zostaną wówczas objęte stanem zapalnym, mimo że nie znalazły się w ich okolicy bakterie.

Zapalenie okołowierzchołkowe zęba po leczeniu kanałowym wymaga konsultacji i interwencji stomatologa, który może zdecydować o ponownym otworzeniu i oczyszczeniu kanałów lub przepisać właściwe leki, w sytuacji, w której zapalenie nie zostało wywołane przez bakterie.

Jak zmniejszyć ból zęba po leczeniu kanałowym?

Ból zęba po leczeniu kanałowym jest naturalną reakcją organizmu na uszkodzenie tkanek miękkich, które okalają dany ząb. Oczywiście zapalenie okołowierzchołkowe to powikłanie, które zwiększa intensywność dolegliwości. Niepokojącym objawem powinien być pulsujący ból, który nie ustępuje mimo upływu kilku dni od wizyty stomatologicznej i nasila się, zwłaszcza przy pochylaniu. W doraźnym łagodzeniu dolegliwości warto sięgnąć po lek przeciwbólowy dostępny bez recepty, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą zawierać m.in. ketoprofen, ibuprofen lub naproksen. Przed ich zastosowaniem należy koniecznie zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką.

Lek przeciwzapalny nie powinien jednak skłaniać do rezygnacji z wizyty kontrolnej. Stomatolog szybko skojarzy objawy z możliwością zapalenia okołowierzchołkowego i zdecyduje o dalszym działaniu. Często samo otwarcie zęba i jego ponowne wyczyszczenie oraz wypełnienie materiałem wystarczy, by stan zapalny szybko się zagoił. Przed powtórnym zabiegiem lekarz może zlecić wykonanie dodatkowego zdjęcia RTG, aby sprawdzić, czy przy pierwszym zabiegu nie zostały pominięte kanały.

Po każdym zabiegu stomatologicznym wskazana jest dbałość o higienę jamy ustnej i płukanie ust zalecanym przez specjalistę płynem.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz