URODA I ZDROWIE

Czy wszystkie oleje zimnotłoczone są olejami nierafinowanymi?

25 sierpnia 2016, dodał: Redakcja

Wiele osób ma duże problemy w odróżnieniu różnego typu naturalnych olejów. Wynika to najczęściej z faktu, że nawet specjaliści potrafią przedstawić nieprawdziwe informacje. Wbrew obiegowej opinii oleje zimnotłoczone nie są olejami surowymi, a większość z nich jest rafinowana co wcale nie obniża ich właściwości zdrowotnych. Więcej na temat właściwości olejów naturalnych przedstawi ekspert ze sklepu internetowego elite-product.com.

filipendula-ulmaria-1526400_960_720

Naturalne oleje zimnotłoczone są coraz częściej używane do przygotowywania potraw. Jednak by poprawnie wykorzystywać ich właściwości warto choć trochę poznać sposób otrzymywania oleju. Jak powszechnie wiadomo każdy z nich otrzymywany jest z nasion zawierających tłuszcze. Najbardziej ekologiczne oleje nadal wytłaczane są w sposób tradycyjny czyli są wyciskane na prasie. Tłoczenie na zimno oznacza, że materiał tzn ziarna rośliny nie są dodatkowo podgrzewane, zachowując więc wszystkie naturalne związki. W ten sposób otrzymuje się między innymi olej z ostropestu, olej lniany czy olej z pestek słonecznika.

 

Wydobywanie olejów bez dodatkowego podgrzewania wcale nie oznacza, że nie osiągają one wysokich temperatur w czasie obróbki. Nieumiejętna obróbka nasion może doprowadzić do przegrzania oleju przez co staje się on częściowo zjełczały. Właśnie dlatego w przypadku olejów najwyższej jakości dba się oto by temperatura w czasie tłoczenia nie była wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Tak otrzymany produkt w razie potrzeby może zostać poddany rafinacji, czyli oczyszczaniu. Niektóre z nich jak choćby olej rycynowy (z nasion rącznika pospolitego – Ricinus communis) musi być rafinowany, ze względu na konieczność usunięcia z niego rycyny – białka, które jest silną trucizną. W wielu wypadkach oczyszczanie ma służyć usunięciu niechcianych substancji tak by podwyższyć koncentrację tych dobroczynnych jak kwasy GLA. Błędne jest więc myślenie, że takie oczyszczanie zubaża olej i pozbawia go dobroczynnych właściwości.  Na temat olejów oraz sposobów ich użytkowania znajdziesz na stronie: elite-product.com.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Z tym rowerem to trochę nie rozumiem... Skoro inna komunikacja działa...
Windykacja wierzytelności
Najlepiej ustalić ukryty majątek dłużnika i w sądzie wywalczyć spłatę długu, którą wyegzekwuje...
Depilator elektryczny
Używam od kilku lat, ale czasem nie mogę znieść tego bólu... Wciąż...
Awayjne otwieranie samochodu
Ciekawe czy w autach na pilota też ślusarz może otworzyć zamek ;)