Czy wszystkie oleje zimnotłoczone są olejami nierafinowanymi?

25 sierpnia 2016, dodał: Redakcja

Wiele osób ma duże problemy w odróżnieniu różnego typu naturalnych olejów. Wynika to najczęściej z faktu, że nawet specjaliści potrafią przedstawić nieprawdziwe informacje. Wbrew obiegowej opinii oleje zimnotłoczone nie są olejami surowymi, a większość z nich jest rafinowana co wcale nie obniża ich właściwości zdrowotnych. Więcej na temat właściwości olejów naturalnych przedstawi ekspert ze sklepu internetowego elite-product.com.

filipendula-ulmaria-1526400_960_720

Naturalne oleje zimnotłoczone są coraz częściej używane do przygotowywania potraw. Jednak by poprawnie wykorzystywać ich właściwości warto choć trochę poznać sposób otrzymywania oleju. Jak powszechnie wiadomo każdy z nich otrzymywany jest z nasion zawierających tłuszcze. Najbardziej ekologiczne oleje nadal wytłaczane są w sposób tradycyjny czyli są wyciskane na prasie. Tłoczenie na zimno oznacza, że materiał tzn ziarna rośliny nie są dodatkowo podgrzewane, zachowując więc wszystkie naturalne związki. W ten sposób otrzymuje się między innymi olej z ostropestu, olej lniany czy olej z pestek słonecznika.

 

Wydobywanie olejów bez dodatkowego podgrzewania wcale nie oznacza, że nie osiągają one wysokich temperatur w czasie obróbki. Nieumiejętna obróbka nasion może doprowadzić do przegrzania oleju przez co staje się on częściowo zjełczały. Właśnie dlatego w przypadku olejów najwyższej jakości dba się oto by temperatura w czasie tłoczenia nie była wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Tak otrzymany produkt w razie potrzeby może zostać poddany rafinacji, czyli oczyszczaniu. Niektóre z nich jak choćby olej rycynowy (z nasion rącznika pospolitego – Ricinus communis) musi być rafinowany, ze względu na konieczność usunięcia z niego rycyny – białka, które jest silną trucizną. W wielu wypadkach oczyszczanie ma służyć usunięciu niechcianych substancji tak by podwyższyć koncentrację tych dobroczynnych jak kwasy GLA. Błędne jest więc myślenie, że takie oczyszczanie zubaża olej i pozbawia go dobroczynnych właściwości.  Na temat olejów oraz sposobów ich użytkowania znajdziesz na stronie: elite-product.com.

 

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Fryzjerki w bikini
Szowinizm pełną gębą! A już myślałam, że wyrośliśmy z tego raczkującego kapitalizmu, który...
Wszy u fryzjera
Nie no, chyba żart! Dla mnie to tam wszystko na tyle często myte...
Sklepy z tańszymi świecami zapachow…
Polecam Yooka, są doskonałe jakościowo!
kamienny blat
Mam grill z kamienną płytą, fajny - ale tak przyjmuje plamy, że niczym nie...