Czy wiesz ile powinnaś ważyć? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy wiesz ile powinnaś ważyć?

9 maja 2021, dodał: Emilia
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nadwaga grozi cukrzycą, chorobami serca i schorzeniami stawów i kości. Dlatego bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi. Istnieje wiele metod jej obliczania. Czy wiesz, ile powinnaś ważyć?,

ile powinnam ważyć

 

Najbardziej miarodajnym wskaźnikiem wagi jest oznaczenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie. Jeszcze do niedawna można to było zrobić wyłącznie w gabinetach lekarskich, dziś są już wagi łazienkowe obliczające ten wskaźnik. Oto jak zinterpretować ten wynik:

niebezpieczny (zagrażający zdrowiu) nadmiar tłuszczu dla kobiet między 20 a 39 rokiem życia przekracza 39 procent;

– kobiety pomiędzy 40 a 59 rokiem życia nie powinny mieć wyższego wskaźnika niż 40 procent;

– kobiety powyżej 59 roku życia nie powinny mieć wskaźnika wyższego niż 42 procent.

Kalkulator BMI – oblicz automatycznie TUTAJ

Wciąż jeszcze zdarzają się tabele wagi, choć lekarze już ich nie stosują. Jeśli trafiłaś na taką wagę, pamiętaj, że waga jest podawana dla osób w wieku 30 lat. Według niej kobieta o wzroście 1, 70 m powinna ważyć 61 kg (drobnokoścista) lub 69 kg (grubokoścista).

Gdy masz 20 lat, od wartości podanej w tabeli odejmij 3 kg. Czterdziestolatkowi powinni dodać 4 kg a osoby powyżej 50 lat aż 6 kg.

Najbardziej popularnym wskaźnikiem jest BMI (Body Mass Index). Obliczysz go według wzoru: obecną wagę w kilogramach dzielisz przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu (czyli pomnożony przez siebie).

Jeśli np. ważysz 75 kg przy wzroście 168 cm, BMI obliczasz:

Podnosisz do kwadratu swój wzrost, czyli mnożysz go przez siebie: 1,68 x 1,68 = 2,82;

Dzielisz swoją wagę przez poprzedni wynik: 75 / 2,82 = 26,59

Twój wskaźnik BMI to 26,59

Co oznacza ten wynik? Nadwaga zaczyna się wówczas, gdy BMI wynosi 25,0 – 29,9. Wynik 30,0 – 34, 9 to I stopień otyłości, 35,0 – 39,9 II stopień otyłości, a powyżej 40,0 to już skrajna otyłość.

Nie zawsze prawidłowa waga świadczy o zgrabnej sylwetce. Decyduje o tym tzw. wskaźnik WHR, czyli stosunek obwodu bioder do talii. Powinien on wynosić 0,7.

Jesteś drobno czy grubokoścista?

 

waga bmi

Obejmij luźno przegub kciukiem i palcem wskazującym. Jeśli palce złączą się bez problemu, masz normalną budowę ciała. Gdy nie jesteś w stanie połączyć palców – jesteś grubokoścista. Gdy palce na siebie zachodzą, możesz mówić, że masz drobne kości.

Jesteś gruszką czy jabłkiem?

figura gruszka

Aby sprawdzić jaki typ otyłości występuje u osoby z nadwagą należy określić wartość wskaźnika WHR (Waist/Hip Ratio), który jest stosunkiem obwodu talii do bioder.

WHR =     obwód talii (cm)

obwód bioder (cm)

Dla kobiet

WHR > 0,8 świadczy o otyłości androidalnej (jabłko)

WHR < 0,8 świadczy o otyłości ginoidalnej (gruszka)

 

Występują dwa typy otyłości:

otyłość brzuszna (wisceralna, androidalna) typu jabłko
pośladkowo-udowa (obwodowa, ginoidalna) typu gruszka.

Otyłość androidalna cechuje się głównie nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej.
W tego typu otyłości istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia niektórych chorób m.in. niedokrwiennej choroby serca, cukrzycy typu II, nadciśnienia, miażdżycy.

Miednica jest wąska w stosunku do szerokiej klatki piersiowej i brzucha. Tułów takiej kobiety ma kształt prosty od pach do bioder. Nie ma charakterystycznego dla kobiecej sylwetki wcięcia.

Często kobieta androidalna, czy też inaczej kobieta jabłko ma rozbudowane pośladki oraz uda. Taki kształt ciała dominuje wśród sportsmenek .

co jeść żeby chudnąć

 

Otyłość ginoidalna polega na zwiększonym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała, poczynając od pośladków i bioder po nogi.
Powoduje najczęściej występowanie żylaków podudzi, a także zwyrodnieniami układu kostno-stawowego kończyn dolnych.

Kobiety takie mają zazwyczaj wąską talię, co przynajmniej w pewnym stopniu łagodzi dolne okrągłości, dodając kobiecie jeszcze więcej seksapilu, jeśli proporcje jej ciała są wyważone odpowiednio. Gorzej gdy góra jest zbyt wąska do reszty masywnego ciała.

 

Zobacz również:

 

 1. Tabele kaloryczne – zawartość kalorii w produktach

 2. Kalkulator BMI

 3. Najczęstsze pułapki jedzeniowe

 4. Jajka w dietach odchudzających

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

15 komentarzy do Czy wiesz ile powinnaś ważyć?

 1. avatar Garretka pisze:

  Dziewczyny, wskaźnik BMI to tylko schemat – jeśli czujecie się dobrze w swoim ciele, nie ogranicza Was ono i jesteście zdrowe, to Wasza waga jest ok!
  Nie odchudzajcie się na siłę!

  • avatar Prime pisze:

   Wątpię, by jakakolwiek otyła osoba naprawdę dobrze czuła się w swoim ciele. Pod wieloma względami (przede wszystkim tymi związanymi ze zdrowiem) naprawdę warto jest schudnąć i wcale nie jest to takie trudne. Wmawianie sobie, że nadwaga, czy otyłość to nic złego, nie jest według mnie czymkolwiek rozsądnym.

Dodaj komentarz