Czy warto studiować medycynę po 30

7 lipca 2017, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Studia medyczne to marzenie wielu nastolatków, którzy przez długie lata nauki przygotowują się do podjęcia studiów na wybranym kierunku medycznym a w przyszłości pełnienia odpowiedzialnego zawodu lekarza. Dostanie się na wymarzoną uczelnię, jest sporym wyzwaniem, potrzebna będzie odpowiednia wiedza, którą potwierdzić ma egzamin maturalny. O tym, czy się nadajesz, czy nie zadecydują punkty i to jak przez wszystkie lata edukacji przygotowałeś się do egzaminu dojrzałości. Często zdarza się jednak, że zaistniałe sytuacje zmuszają nas do rezygnacji z wcześniej postawionych sobie celów i pragnień. Marzenia jakie do tej pory mieliśmy, odchodzą na dalszy plan, a my sami jesteśmy zmuszeni pójść całkowicie inną drogą i zrezygnować ze studiów. Do planów możemy oczywiście wrócić po latach. Wiele osób decyduje się na studia po 30, czy takie rozwiązanie się sprawdza? Jakie są warunki przyjęcia i czy warto? O tym wszystkim przeczytasz niżej.

Studia medyczne po 30 – w Polsce czy za granicą

Wielu Polaków ma problem z podjęciem decyzji o studiowaniu po osiągnięciu magicznego wieku 30 lat. Spowodowane jest to zazwyczaj obniżeniem samooceny i czasem, jaki upłynął od ostatecznego zakończenia edukacji. Pojawiają się liczne pytania, osoby rozważające powrót do kształcenia zastanawiają się, czy w tym wieku studia się opłacają i gdzie właściwie można je podjąć. Najczęstszym problemem okazuje się stara matura. To właśnie z tego powodu wielu zainteresowanych rezygnuje a młodzieńcze marzenie, znów zostaje odłożone na półkę, bez terminu powrotu do łask. Błąd! Okazuje się, że wcale nie musicie rezygnować ze studiów… W Polsce istnieją uczelnie, które do tej pory przeprowadzają egzaminy wstępne dla osób zainteresowanych podjęciem studiów medycznych. Podczas rekrutacji brane są pod uwagę oceny uzyskane podczas nauki oraz wynik egzaminu wstępnego. Oczywiście, będziesz musiał włożyć w naukę sporo wysiłku i czasu, przypomnieć sobie dawne zasady i zapoznać się z nowymi, które przez ten czas się zmieniły lub pojawiły. Jeżeli zdobędziesz wymaganą liczbę punktów, zostaniesz przyjęty i będziesz mógł świętować.

Jeżeli nie uda Ci się w Polsce, możesz próbować za granicą np. w Słowacji, a dokładniej w miastach takich jak Koszyce i Bratysławie, zobacz tutaj. W tym przypadku zasady przyjęcia na studia są nieco inne – pod uwagę brany jest jedynie egzamin wstępny i to on zdecyduje czy się dostaniesz. Jeżeli nie powiedzie Ci się w Koszycach, będziesz mógł próbować w Bratysławie. Wielu Polaków skorzystało z takiej możliwości i są szczerze zachwyceni ogólną jakością studiów na Słowacji.

Studia medyczne na Słowacji – zasady rekrutacji

Uniwersytet medyczny w Koszycach i Bratysławie jako główny punkt rekrutacji bierze pod uwagę test składający się dokładnie z 200 pytań wielokrotnego wyboru, które zostały podzielone na chemię i biologię. Kandydatom przystępującym do egzaminu radzi się dokładne prześledzenie bazy pytań, jak się okazuje takie działanie zwiększa szansę na przyjęcie aż do 90%. Sam egzamin odbywa się grupowo na auli pod czujnym okiem wykładowców, będziesz mógł wówczas poczuć się jak prawdziwy student i zobaczyć co czeka Cię w przyszłości.

Zasady o których musisz pamiętać:

  1. Elegancki ubiór.
  2. Musisz zabrać ze sobą dowód osobisty (sprawa oczywista, jednak okazuje się, że w nerwach wiele osób o tym zapomina).
  3. Zanim cokolwiek napiszesz, zastanów się dwa razy – każdy z kandydatów otrzymuje tylko jeden egzemplarz karty odpowiedzi, w przypadku pomyłki nie będziesz mógł tego poprawić.
  4. Do egzaminu na dany kierunek będziesz mógł podejść tylko raz na jednej uczelni.
  5. Limit punktów jaki musisz osiągnąć by podjąć studia medyczne na Słowacji to 555 – wszystko zależy jednak od dziekana, który w zaistniałej sytuacji może obniżyć ten próg.

Do jakiego wieku można studiować medycynę?

Nie ma określonej bariery wiekowej, dużo zależy od zdrowego rozsądku. O ile studia medyczne w wieku od 30 do 35 lat są jak najbardziej wskazane, osobom od 35 do 40 lat już się tego nie poleca. Powód jest prosty. Osoba podejmująca studia w wieku 40 lat, specjalistą stanie się dopiero blisko pięćdziesiątki, w tym wieku trudniej jest wbić się w lekarską społeczność, nie mówiąc już o znalezieniu pracy czy zdobyciu zaufania pacjentów. Oczywiście, możesz otworzyć swój własny gabinet, taki wariant również zajmie Ci sporo czasu i energii. Rozczarowujący może okazać się fakt, że pomimo długich lat starań pacjenci nie będą chcieć korzystać z Twojej pomocy. Kiedy jednak po latach starań osiągniesz swój cel, może okazać się, że wiek nie pozwoli Ci dalej wykonywać swojego zawodu. Warto więc dokładnie się zastanowić i rozważyć wszystkie za i przeciw.

Jak widać nie zawsze należy rezygnować ze swoich marzeń i celów życiowych. Podjęcie studiów medycznych po 30 roku życia jest możliwe a co więcej, wiele osób się na nie decyduje. Jeżeli nie uda Ci się w Polsce, próbuj za granicą. Możliwości jest wiele. W przypadku medycyny trzeba zachować jednak zdrowy rozsądek. W wieku 40 lat medycyna może okazać się niezbyt trafionym pomysłem na studia. Medycyna to dosyć specyficzny kierunek, a długość kształcenia w tym wieku raczej uniemożliwia Ci dalszy sukces zawodowy. Spróbuj swoich sił na innym kierunku. Przecież zawsze jest jakieś rozwiązanie.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Brak możliwości komentowania.