Biorąc pod uwagę aktualny stan wiedzy, kawa zbożowa jest wręcz polecana dla osób w każdym wieku, szczególnie chcących się odchudzić. Dla tych, którzy lubią pić po kilka kubków kawy dziennie jest cudowną alternatywą dla kawy zwykłej, z której ilością jak wiemy, nie wolno przesadzać.
Popularna „zbożówka” ma wiele zalet, jest przede wszystkim źródłem:
– błonnika (stabilizuje poziom cholesterolu i glukozy we krwi, poprawia pracę jelit, wydłuża uczucie sytości między posiłkami, stanowi element profilaktyki nowotworowej),
– witamin głównie z grupy B (przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i nerwowego, wpływa na prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci, zwiększa przyswajalność magnezu),
– składników mineralnych głównie magnezu (ma działanie antystresowe, poprawia koncentrację, chroni układ nerwowy),
– antyoksydantów (przeciwdziałają procesom starzenia).
Ponadto jest niskokaloryczna (8-14kcal w jednej standardowej porcji), zmniejsza odczucie głodu (dlatego jest polecana w diecie odchudzającej) oraz wspomaga metabolizm.
Kawa zbożowa poza nazwą niewiele ma wspólnego z naturalną kawą. Delikatnie zbliżony smak i aromat, a przede wszystkim kolor nadały przydomek „kawa” zbożowa. Co zawiera w sobie kawa zbożowa? Zazwyczaj jest to mieszanka w różnych proporcjach: jęczmienia, korzenia cykorii, żyta i buraków cukrowych, rzadziej innych składników.
Warto wspomnieć o znaczeniu cykorii. Warzywo to zawiera związki przyspieszające przemianę materii oraz stymulujące spalanie tłuszczów i wiele innych korzystnych właściwości. Ale to już temat na spory artykuł :).
Podsumowując, można pozazdrościć miłośnikom kawy zbożowej, która nie ma negatywnego wpływu (przede wszystkim ze względu na brak kofeiny) na zdrowie, wręcz przeciwnie, razem z kawą zbożową płyną same korzyści zdrowotne.
Dietetyk/psychodietetyk Magdalena Rapacka
www.dietanamiare.pl