URODA I ZDROWIE

Czy terapia komórkami macierzystymi jest bezpieczna?

13 czerwca 2020, dodał: Redakcja

Komórki macierzyste, choć znane od lat pięćdziesiątych XX wieku, wciąż fascynują, stanowiąc ogromną zagadkę dla świata nauki. Dzięki swoim specyficznym właściwościom, możliwości ich wykorzystania w medycynie są niemalże nieograniczone. Swego czasu jednak były na ustach wszystkich, gdyż zaczęły wzbudzać spore kontrowersje. Na czym polegał problem? Czy, wobec tego, terapia komórkami macierzystymi jest bezpieczna?

cera

Czym się wyróżniają komórki macierzyste?

Potencjał komórek macierzystych kryje się w ich umiejętności przekształcania się we właściwie wszystkie typy komórek występujące w organizmie człowieka. Dodatkowo mają one zdolność proliferacji, czyli potencjalnie nieograniczonej liczby podziałów, w wyniku których powstają kolejne komórki. Dzięki swojej pierwotności i braku jednej, określonej funkcji w organizmie, mogą „dostosować się” do potrzeb danego organizmu, powodując nie tylko jego wzrost, ale także wspomagając procesy odbudowy i naprawy tych komórek, które nie funkcjonują prawidłowo.

Jakie są rodzaje komórek macierzystych?

Po raz pierwszy dowody na to, że pojedyncza komórka macierzysta pobrana ze szpiku kostnego ma zdolność przekształcenia się w dowolną komórkę krwi, uzyskano blisko siedemdziesiąt lat temu.  Niedługo potem osiągnięto pierwsze sukcesy terapeutyczne, które zachęciły świat medycyny do wykorzystywania nowego odkrycia w praktyce.

Coraz więcej naukowców poświęcało się badaniu tego fenomenu, co doprowadziło do wyróżnienia trzech typów komórek macierzystych: tkankowych, indukowanych pluripotencjalnych oraz zarodkowych (embrionalnych). Te ostatnie, mimo iż mogą przekształcić się w absolutnie każdą komórkę organizmu, budzą jednak na tyle istotne kontrowersje na gruncie etyki, że w znaczącej większości państw możliwość ich wykorzystywania jest bardzo ograniczona lub całkowicie zabroniona.

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste są z kolei pobierane z organizmu dorosłego człowieka, a następnie, w warunkach laboratoryjnych, dokonuje się ich przeprogramowania genetycznego, dzięki któremu uzyskują one zdolność do – podobnie jak komórki embrionalne –  zróżnicowania się w dowolną komórkę organizmu. Nie jest to jednak metoda wykorzystywana w Horizon Medical Center – my skupiamy się na wykorzystaniu tkankowych komórek macierzystych, które są zdecydowanie łatwiejsze do pozyskania i pełnią funkcję komórek „zapasowych” dla organizmu, ponieważ wykorzystywane są przez niego do bieżących procesów naprawczych, jednak – w przeciwieństwie do innych rodzajów komórek macierzystych – mają ograniczone możliwości różnicowania się. 

Przy jakich schorzeniach stosuje się terapię komórkami macierzystymi?

Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu, terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych może być skuteczna przy wielu schorzeniach. Upatruje się w nich możliwości leczenia bardzo poważnych chorób, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy uraz rdzenia kręgowego. Na razie nie jest to jednak wystarczająco potwierdzone naukowo, ale daje nadzieję wielu chorym.

W Horizon Medical Center wykorzystuje się komórki pochodzące z własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, ponieważ jeden gram tej tkanki zawiera nawet do 500 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych niż jeden gram szpiku kostnego. Na dodatek, to właśnie komórki pochodzące z tkanki tłuszczowej wolniej ulegają procesom starzenia, co znacznie zwiększa skuteczność terapii. Niewątpliwą zaletą jest też również brak ograniczeń wiekowych pacjenta do przeprowadzenia takiej terapii.

Terapia komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej jest przeprowadzana w ramach zabiegów  odmładzających oraz regeneracyjnych z zakresu:

  • ortopedii (m.in. rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych oraz krążków międzydyskowych kręgosłupa),
  • chirurgii plastycznej (powiększanie piersi, pośladków, modelowanie ubytków na ciele),
  • medycyny estetycznej (odmłodzenie i rewitalizacja skóry, np. twarzy lub szyi, leczenie blizn trądzikowych, usuwanie przebarwień),
  • medycyny sportowej (leczenie zwyrodnień stawów i ścięgien, np. łokieć tenisisty).

 Jak wygląda terapia komórkami macierzystymi w Horizon Medical Center?

Procedura terapii komórkami macierzystymi prowadzona w Horizon Medical Center jest realizowana w ciągu jednej wizyty. Wówczas, z wybranej okolicy, pobiera się tkankę tłuszczową (przebiega to podobnie jak podczas liposukcji) i wyizolowuje się z niej komórki macierzyste, a następnie bada się je i przygotowuje się do podania w zmienione chorobowo miejsce. Cała procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym.

Ryzyko odrzucenia komórek przez układ odpornościowy, podobnie jak możliwość wystąpienia poważnych skutków ubocznych, praktycznie nie występuje, ponieważ jest to przeszczep własnej tkanki pacjenta. Co bardzo ważne, po zakończeniu zabiegu, pacjent nie wymaga hospitalizacji. Dolegliwości, które ewentualnie mogą się pojawić w wyniku terapii, to ból głowy czy nudności przez kilka dni po zabiegu.

Dlaczego terapie komórkami macierzystymi budzą kontrowersje?

Terapie komórkami macierzystymi stosowane są na całym świecie, a niektóre kraje nawet je refundują. Niestety, wiele niecertyfikowanych placówek wykorzystuje „tajemnicze właściwości komórek macierzystych” prowadząc niekontrolowaną w żaden sposób działalność i wykonując zabiegi, których bezpieczeństwo, skuteczność i etyka stosowania nie są jednoznacznie stwierdzone naukowo. Jednakże zabiegi wykonywane w Horizon Medical Center są całkowicie bezpieczne i zostały potwierdzone certyfikatem od Ministerstwa Zdrowia i Poltransplantu.

Nie ulega wątpliwości, że komórki macierzyste są przyszłością medycyny i dają perspektywę zanegowania nieuleczalności wielu chorób, jednak – w trosce o swoje zdrowie, warto zaufać tym, którzy zostali zweryfikowani przez organy zewnętrzne.

loho2

Zapraszamy na konsultację merytoryczną:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Problemy z kręgosłupem
U mnie koniecznie trzeba było zrobić rezonans całego kręgosłupa a teraz czeka mnie rehabilitacja...
Ból w śródstopiu
Może warto zrobić rezonans? Ja szybko dostałam się w Warszawie do https://radiomedica.pl/...
Wazelina zamiast odżywki do rzęs?
Lepszy jest olejek rycynowy, ale trzeba uważać, żeby nie dostał się do oka...
Ekskluzywne ciuchy - gdzie?
Też lubię, ale też lubię też ubrania od projektantki Agaty Wojtkiewicz ;)