Czy posyłać dziecko do żłobka?

30 sierpnia 2017, dodał: AnnaK00994
Artykuł zewnętrzny

Wielu rodziców malutkich dzieci stoi przed trudnym dylematem czy posłać dziecko do żłobka. Nie jest to prosta decyzja, ponieważ każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że maluchowi najlepiej jest właśnie przy rodzicach. Odpowiedź na pytanie czy posłać dziecko do żłobka nie jest prosta ani jednoznaczna. Żłobek ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, dlatego każdy rodzic sam powinien rozstrzygnąć czy w jego przypadku rozwiązanie to przyniesie więcej szkód czy korzyści.

Powrót do pracy

Oczywiście podstawową korzyścią, wynikającą z posłania malucha do żłobka jest możliwość powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim. Szczególnie często na tę okazję czekają mamy. I rzeczywiście żłobek jest idealnym na to sposobem, zwłaszcza że na początku można zdecydować się jedynie na kilka godzin dziennie, by sprawdzić czy faktycznie jest to rozwiązanie dla nas.

Towarzystwo innych dzieci

Niezaprzeczalnie mocnym argumentem świadczącym na korzyść żłobka jest towarzystwo innych dzieci. Bardzo często maluchy wychowujące się jedynie w domu, nie mają wielu możliwości spotkania się ze swoimi rówieśnikami. Tymczasem zabawa z innymi dziećmi jest niezwykle rozwojowa i pomaga od najmłodszych lat budować zdrowe relacje społeczne.

Doświadczeni pracownicy

Często rodzice mierzą się z problemem znalezienia odpowiedniej opieki dla swojego dziecka. Choć zarówno w sieci, jak i na różnych tablicach ogłoszeń spotkać można ogromną liczbę ogłoszeń od osób oferujących opiekę nad najmłodszymi, często rodzice nie mają wystarczająco dużo zaufania, by powierzyć tak odpowiedzialne zadanie obcej osobie. W przypadku pracowników żłobka sprawa ma się nieco inaczej. Mamy bowiem pewność, że przynajmniej pracują tam osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych i nauczone zajmowania się dziećmi.

Odpowiednia przestrzeń

Bardzo korzystne w przypadku wysyłania dzieci do żłobka jest to, że jest to przestrzeń idealnie dopasowana do potrzeb maluchów. Nie tylko znajdują się tam potrzebne do opieki akcesoria, ale także wiele fascynujących zabawek, które wpływają korzystnie na rozwój najmłodszych.

Częste infekcje podstawową przeszkodą

Przyglądając się opiniom rodziców na temat żłobka, łatwo zauważyć, że główną rzeczą, o jaką się oni obawiają, są częste choroby i infekcje. Niestety to prawda, że tam gdzie dzieci jest sporo, nie da się zupełnie tego uniknąć. Jednak choć należy liczyć się z tym, że dziecko może przynieść ze żłobka jakiś wirus, warto podkreślić, że poprzez zdrowy tryb życia i odpowiednie żywienie, rodzice mogą pomóc dziecku w budowaniu naturalnej odporności.

Problemy z aklimatyzacją

Często także rodzice obawiają się, że dziecko nie będzie potrafiło zaaklimatyzować się do nowego otoczenia. Rzeczywiście maluch w tak wczesnym wieku jest przede wszystkim nastawiony na kontakt z mamą i najbliższymi. Jednak należy podkreślić, że nie zawsze musi to być trudne przeżycie. Wiele zależy od samych rodziców i ich własnego nastawienia do nowej sytuacji.

Opieka nad wieloma dziećmi jednocześnie

Bardzo często także rodzice narzekają na to, że w żłobku opiekunki dzielą swą uwagę na więcej dzieci. Rzeczywiście nie jest to tak komfortowa sytuacja, jaką mogą maluchy uzyskać w domu, ale warto podkreślić, że stanowi to jednocześnie bardzo ważną naukę dla dzieci i rozwija ich zdolności adaptacyjne.

Decyzja o wysłaniu dziecko do żłobka nie należy do łatwych. Należy przeanalizować wiele czynników. Osobiście polecam Żłobek Cioci Ani http://żłobek-cioci-ani.pl/. Poleciła mi go znajoma, teraz ja polecam go innym mamom. W dzień mogę chodzić do pracy, a z moim maluszkiem spędzam całe popołudnia i wieczory.



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...