Czy okulary progresywne są zdrowe? Wady i zalety tego rozwiązania

20 marca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Osoby cierpiące z powodu wad wzroku jeszcze do niedawna często korzystały z dwóch par okularów. Jedna służyła im na co dzień, a druga do czytania. Dziś dwie pary okularów nie są już koniecznością – wystarczy jedna, wyposażona w progresywne soczewki. Czy jednak tego rodzaju okulary są zdrowe? Z jakimi wadami i zaletami wiąże się posiadanie ich i dla kogo będą odpowiednim wyborem?

Dla kogo?

Na początek warto wyjaśniać, dla kogo przeznaczone są okulary progresywne. Najczęściej sięgają po nie ci, którzy cierpią z powodu prezbiopii. Dotyka ona w szczególności osób po 40. roku życia i związana jest z utratą naturalnej elastyczności soczewki w oku. Z tego powodu mięśnie, które odpowiadają za zmianę jej kształtu, muszą pracować intensywniej – w przeciwnym wypadku nie zapewniają odpowiedniej akomodacji. W konsekwencji tego wysiłku odczuwać możemy zmęczenie oczu oraz ból głowy.

Progresywne, czyli jakie?

Co odróżnia okulary progresywne od tradycyjnych? Oczywiście specjalne soczewki, skonstruowane w taki sposób, aby ich moc optyczna zmieniała się płynnie pomiędzy ich górną oraz dolną częścią. Dzięki górnej części dobrze widzimy z dali, natomiast dzięki dolnej – z bliży. Okulary progresywne stosowane są więc zarówno na co dzień, jak i do czytania oraz obsługi komputera.

Zalety okularów progresywnych

Największą zaletą okularów progresywnych jest to, że doskonale zastępują one dwa, różne zestawy szkieł, których nie trzeba już zabierać ze sobą, np. do pracy bądź na wakacje. Jedna para okularów progresywnych w zupełności wystarczy! Tego rodzaju okulary są również coraz bardziej dostępne, a na rynku bez trudu znaleźć można modele bardzo dobrej jakości, zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi trendami. Ich cena także pozostaje już przystępna, dlatego coraz więcej osób może pozwolić sobie na taki zakup. To jednak nie koniec zalet okularów progresywnych. Jedną z najistotniejszych jest komfort widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska.

Wady okularów progresywnych

Czy okulary progresywne mają jakieś wady? Oczywiście: dla wielu osób istotnym minusem będzie przede wszystkim ich cena. Nawet tańsze modele są bowiem droższe od okularów tradycyjnych i decydując się na taki zakup, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Ponieważ zamiast dwóch par okularów, kupujemy jedną, w rzeczywistości wydatek ten nie jest jednak aż tak duży. Kolejnym mankamentem okularów progresywnych może być fakt, że do ich noszenia trzeba się przyzwyczaić. Niektórym przychodzi to z łatwością, innym zajmuje więcej czasu.

Czy okulary progresywne są zdrowe?

To pytanie, na które bezwzględnie należy poznać odpowiedzieć, decydując się na ich zakup. Brzmi ona: owszem, pod jednym warunkiem. Jakim? Że szkła progresywne będą odpowiednio dobrane przez doświadczonego optyka bądź okulistę. W przeciwnym wypadku ryzykujemy nie tylko mniejszy komfort widzenia, ale także konieczność nienaturalnego ustawienia głowy, prowadzącego do wad postawy i dolegliwości takich, jak bóle pleców i zawroty głowy. Nosząc szkła progresywne, możemy również narazić się na zwyrodnienia plamki żółtej, a więc schorzenia prowadzącego do ślepoty.

Kupując okulary progresywne, należy kierować się przede wszystkim ich jakością i dopasować je do wady swojego wzroku. Wówczas będą bezpieczne i zdrowe, a ich noszenie stanie się dla nas komfortowe.