Czy dieta wegetariańska pomaga obniżyć poziom cholesterolu?

11 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Dieta wegetariańska to coraz popularniejszy wybór wśród osób w niemal każdym wieku. Pozwala ona na poprawienie swoich wyników, w tym także jeśli chodzi o poziom cholesterolu. Wszystko ze względu na fakt, że w dużej mierze bazuje ona na warzywach i owocach, które dostarczają wielu cennych składników odżywczych. Jaka jest zależność między dietą wegetariańską a poziomem cholesterolu?

dieta wegetariańska

Dieta wegetariańska a poziom cholesterolu

Na temat wpływu diety wegetariańskiej na poziom cholesterolu od lat prowadzi się liczne badania. Zgodnie z nimi taki sposób żywienia rzeczywiście wpływa pozytywnie na ludzkie zdrowie[1]. Najprawdopodobniej wynika to ze zmniejszenia spożycia nasyconego tłuszczu, który można spotkać m.in. w mięsie. Zamiast tego w diecie wegetariańskiej pojawiają się takie produkty, jak rośliny strączkowe, warzywa, owoce czy orzechy. Zawierają one m.in. duże ilości błonnika oraz cenne sterole roślinne.

Wegetarianizm może być więc traktowany jako dieta na cholesterol. W wielu przypadkach pozwala on również na zmniejszenie masy ciała. Zazwyczaj pozytywne wyniki badań u osób eliminujących mięso wynika także z faktu, że stawiają one na zdrowe produkty o sprawdzonym pochodzeniu. Chęć wykluczenia tego składnika ze swojej diety może bowiem wynikać z pragnienia zadbania o własne zdrowie.

Jak powinna wyglądać dieta na cholesterol?

Dieta na cholesterol powinna bazować na składnikach, które nie zawierają zbyt dużej ilości nasyconych tłuszczów. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się postawienie na świeże warzywa i owoce. Cenne tłuszcze znajdują się natomiast m.in. w orzechach, które warto włączyć do codziennych posiłków.

Dobrym wyborem jest również dieta wegetariańska w wersji pudełkowej. To gotowe posiłki przygotowane przez firmy, które zajmują się tym na co dzień. Działanie całej usługi bazuje na dostarczaniu świeżych potraw każdego dnia – bezpośrednio pod drzwi klienta. Obecnie cateringi dietetyczne umożliwiają wybór takiej wersji diety, jaka trafia w Twoje gusta. Popularnością cieszą się m.in. plany wykluczające mięso.

– Obecnie posiłki wegetariańskie oferowane przez firmy zajmujące się cateringami dietetycznymi są komponowane w taki sposób, by dostarczać wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, w tym także białka. Nieprawidłowo zaplanowana dieta wykluczająca mięso może bowiem doprowadzić do niedoborów – mówi specjalista z firmy oferującej catering dietetyczny Nice To Fit You.

Diety wegetariańskie dostępne w wersji pudełkowej są przygotowywane przez profesjonalnych dietetyków. Z tego powodu dostarczają one niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie wpływając pozytywnie na całe funkcjonowanie organizmu. Konieczne okazuje się jednak wybieranie takich firm, jakie stawiają na wysokiej jakości produkty i ich odpowiednie zbilansowanie. Aby jednak skutecznie obniżyć swój poziom cholesterolu, konieczne okazuje się praktykowanie diety wegetariańskiej przez dłuższy czas.

 

[1] https://dietetycy.org.pl/dieta-wegetarianska-wplywa-poziom-cholesterolu/

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jaki pies dla rodziny z małymi dzie…
Również mam yorka i jest bardzo łagodny i lubi dzieci. Moim zdaniem wszystko...
Auto na minuty
Miałam okazję kilka razy skorzystać z takiego wynajmu na minuty i wcale to...
astma u dzieci
Przy astmie nebulizator w domu to podstawa, bo nierzadko podaje się sterydy...
Jak przygotować piersi do karmienia…
Nie ma na to recepty i moim zdaniem nie można się do tego przygotować,...