Czy dieta może zmniejszyć ryzyko hemoroidów? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Czy dieta może zmniejszyć ryzyko hemoroidów?

18 lutego 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

 

Hemoroidy mogą rozwinąć się u mężczyzn i kobiet w różnym wieku, a statystyki mówią, że dotyczą nawet połowy populacji. Skąd taka skala zachorowań? Otóż hemoroidy często rozwijają się u osób prowadzących siedzący tryb życia i zaniedbujących dietę. Co więc należy jeść, aby ich uniknąć i wspomóc terapię? Poznaj kilka wskazówek.

Dlaczego zdrowy styl życia zapobiega hemoroidom?

Pod hasłem „zdrowy styl życia” kryje się przede wszystkim codzienna aktywność fizyczna oraz dieta obfita w produkty roślinne, za to z niską podażą pokarmów mięsnych, wysoko przetworzonych, słodyczy, chipsów, kolorowych napojów i innych źródeł pustych kalorii. Osoby, które często po nie sięgają, znajdują się w grupie ryzyka wielu chorób, w tym hemoroidów. Dieta bogata w energię, za to niska w składniki odżywcze, przyczynia się bowiem do nadwagi i otyłości, powoduje zaparcia i trudne oddawanie stolca, a poza tym ociężałość i niechęć do aktywności fizycznej, co również sprzyja wzrostowi masy ciała i osłabieniu mięśni. To zaś czynniki ryzyka hemoroidów.

Co jeść, żeby nie mieć hemoroidów?

W profilaktyce hemoroidów często podkreśla się rolę błonnika, czyli włókna pokarmowego. Błonnik spełnia wiele ważnych funkcji w układzie pokarmowym: wspomaga usuwanie toksyn, wypróżnianie, zwiększa masy kałowe. Znajduje się głównie w produktach zbożowych, zwłaszcza „ciemnych”, czyli kaszach, płatkach, otrębach, razowych makaronach i pieczywie, a ponadto w warzywach i owocach (szczególnie suszonych). Osoby, których dieta obfituje w te produkty, raczej nie mają problemów w toalecie oraz rzadziej cierpią z powodu hemoroidów. Ponadto trzeba pamiętać o wodzie, która również ułatwia wypróżnianie oraz umożliwia spełnianie zadań rozpuszczalnym frakcjom błonnika1 2

Czego unikać, aby nie mieć hemoroidów?

Istnieją produkty, które sprzyjają zaparciom, dlatego najlepiej ograniczyć je do minimum. Są nimi na przykład „białe” produkty zbożowe, czyli jasne pieczywo, ryż, makarony. Częstsze problemy w toalecie mogą mieć także zwolennicy czerwonego mięsa, potraw smażonych, fast foodów, a także czarnej herbaty (zwłaszcza mocnej) i czekolady. Warto pamiętać, że ryzyko hemoroidów wzrasta wprost proporcjonalnie do ilości wypijanego alkoholu. Lepiej więc poprzestać na symbolicznym kieliszku od czasu do czasu2 3

Co robić, gdy doskwierają hemoroidy?

Potwierdzenie hemoroidów wymaga jak najszybszego wprowadzenia zmian w jadłospisie i stylu życia, jeżeli dotychczas dominował bierny. Jednak objawy są często na tyle dokuczliwe, że aby ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, trzeba sięgnąć po znieczulające i lecznicze czopki lub krem doodbytniczy jak np.: Procto-Glyvenol, a czasami też leki doustne. Ważne, aby o pozytywnych nawykach pamiętać nie tylko wtedy, gdy objawy się utrzymują, ale też w późniejszym czasie.

Nazwa produktu leczniczego: (A) Procto-Glyvenol, 400 mg + 40 mg, czopki. (B) Procto-Glyvenol, (50 mg + 20 mg)/g, krem doodbytniczy. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: (A) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokaina (Lidocainum). (B) Tribenozyd (Tribenosidum), lidokainy chlorowodorek (Lidocaini hydrochloridum). Dawka substancji czynnej: (A) 1 czopek zawiera 400 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 40 mg lidokainy (Lidocainum). (B) 1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 mg tribenozydu (Tribenosidum) i 20 mg lidokainy chlorowodorku (Lidocaini hydrochloridum). Postać farmaceutyczna: (A) Czopki. Żółtawobiałe, stożkowatego kształtu czopki, jednolite, bez pęknięć, lekko tłuste, niemiękkie. (B) Krem doodbytniczy. Biały, jednorodny krem o słabym, charakterystycznym zapachu. Wskazania do stosowania: (A, B) Miejscowe leczenie zewnętrznych i wewnętrznych hemoroidów. Przeciwwskazania: (A, B) Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej. Podmiot odpowiedzialny: (A, B) Recordati Ireland Ltd., Raheens East, Ringaskiddy, Co. Cork, Irlandia.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

PGL/2020-02/10

1 Wnęk D. Dieta wspomagająca leczenie hemoroidów. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/179495,dieta-wspomagajaca-leczenie-hemoroidow Data dostępu: 4.02.2020.

2 Petre A. 7 Foods That Can Cause Constipation. https://www.healthline.com/nutrition/8-foods-that-cause-constipation Data dostępu: 4.02.2020.

3 Zych W. Hemoroidy. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy Data dostępu: 4.02.2020.

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Co na ściany do salonu?
Moim zdaniem sprawdzą się panele na ścianę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą...
Najtrudniejsze kierunki studiów
Moim zdaniem to przyszły student powinien wiedzieć i decydować jakie są jego zainteresowania...
opadająca powieka
Jednym z naturalnych sposobów na zlikwidowanie problemu opadającej powieki są okłady na opadające powieki....
moda męska
Wiosna 2024 to świetny moment na powrót do stylu retro. Płaszcze męskie i cieplejsze...