Czy da się schudnąć bez diety?

17 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Odchudzanie… temat rzeka. W temacie tym zostało powiedziane już bardzo wiele. Powiedziane, spisane i nagrane, bo możemy nabyć całe tony różnorodnych poradników, książek, czasopism, płyt z treningami, książek kucharskich ze specjalnymi przepisami dla osób pragnących zrzucić zbędne kilogramy. A jednak wciąż temat ten wydaje się nie mieć końca i obszernie jest poruszany czy to w rozmowach prywatnych, na forach internetowych, na blogach czy w programach telewizyjnych.

shutterstock_258460397-1

My także dorzucimy swoje przysłowiowe „trzy grosze” i postaramy się wystarczająco wyczerpująco odpowiedzieć na pytanie postawione w temacie: Czy można schudnąć bez diety? Co więcej podpowiemy, jak to zrobić i przeanalizujemy samo pojęcie „diety”. Zaczniemy od tego ostatniego:

Dieta, czyli…?

Hasło „dieta” u wielu osób, w szczególności u kobiet, wywołuje niezbyt przyjemne skojarzenia. Należą do nich między innymi: ciągłe wyrzeczenia, bezustanne uczucie głodu, „zafiksowanie” na punkcie liczenia kalorii, a także sławetny efekt jo-jo. Dieta jednoznacznie kojarzy się z odchudzaniem.

Tymczasem, rodowód diety jest zupełnie inny i z odchudzaniem nie ma nic wspólnego! Leksem diaita, wywodzący się z greki klasycznej, oznacza po prostu styl życia, a w węższym znaczeniu sposób odżywiania, ale ten na co dzień, a nie w okresach próby zrzucenia zbędnych kilogramów.

Schudnąć bez diety – czy to w ogóle możliwe?

Już na wstępie należy rozwiać wszelkie wątpliwości. Tak, można schudnąć bez stosowania diety rozumianej jako „zabieg odchudzający”. Można schudnąć tym samym bez efektu jo-jo, który najogólniej rzecz biorąc, jest wynikiem nagłego odstawienia restrykcyjnej diety i powrotu do starych, niekoniecznie dobrych nawyków żywieniowych. To z kolei pociąga za sobą ponowny przyrost wagi.

Bez zbędnych wstępów przejdźmy do kilku prostych porad dotyczących tego, jak schudnąć, nie stosując wymagającej diety.

Schudnij bez diety – zastosuj podstawowe zasady!

Po pierwsze należy uświadomić sobie jedną rzecz – nie da się schudnąć szybko i jednocześnie bezpiecznie. Na licznych forach pojawiają się pytania typu „jak szybko schudnąć” czy „jak schudnąć 10 kg w miesiąc”. Oczekiwane efekty i satysfakcję przyniesie zaś wyłącznie odchudzanie bezpieczne. Jest to takie odchudzanie, które nie tylko nie powoduje efektu jo-jo, ale też nie wiąże się z innymi zagrożeniami dla zdrowia, jak przykładowo anemia wywołana między innymi niedostateczną podażą żelaza.

Zrozumiałe jest to, że osoby borykające się z nadwagą, chciałyby pozbyć się jej jak najszybciej. Najrozsądniej i najbezpieczniej dla organizmu jest jednak chudnąć średnio 2-4 kg w ciągu miesiąca. Dzięki temu organizm może przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Jest to ważne również ze względów estetycznych – utracenie dużej ilości tkanki tłuszczowej w krótkim czasie (na samej radykalnej diecie, bez ćwiczeń) będzie skutkować obwisłą skórą.

ZŁOTA ZASADA: Chcąc schudnąć, a następnie utrzymać prawidłową masę ciała bez wyrzeczeń, należy nastawić się na stałą zmianę stylu życia na zdrowszy, a nie tylko na chwilowe odstępstwo mające na celu odnotowanie mniejszej liczby kilogramów na domowej wadze. Mnóstwo inspirujących pomysłów, które pomogą nam w całościowej weryfikacji sposobu odżywiania można znaleźć na stronie obk.pl. Tymczasem poniżej prezentujemy najważniejsze zasady, których należy się trzymać, by chudnąć zdrowo.

Posiłki

Ogromnym błędem żywieniowym, który popełniany jest przez wiele osób cierpiących na nadwagę, jest niejedzenie śniadań i jednoczesne nocne podjadanie. Trzeba zmienić styl jedzenia tak, aby spożywać co najmniej 4-5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasowych. Co to da?

Zasada działania jest tutaj bardzo prosta. Przykładowo dwa obfite posiłki + nocne podjadanie zamieniamy na 5 mniejszych porcji, począwszy od śniadania, które nie bez powodu nazywane jest najważniejszym posiłkiem dnia. Jedząc mniej, a za to częściej, nie dopuszczamy do pojawienia się uczucia głodu, dlatego też eliminujemy chęć podjadania między posiłkami i sięgania po słodkie przekąski, które mają nam (pozornie) szybko dodać potrzebnej energii.

Pamiętajmy o tym, że jeśli nie dostarczamy organizmowi pożywienia regularnie, zaczyna się on chronić. Robi to poprzez organizację „zapasów” w postaci tkanki tłuszczowej, którą będzie mógł wykorzystać w przypadku dłuższego „przestoju” w dostawie niezbędnych do funkcjonowania składników! Człowiek nie miś – w sen zimowy nie zapadamy, dlatego o nadmiar tłuszczyku dbać nie powinniśmy…

Rzeczą oczywistą jest, że musimy ograniczyć spożywanie produktów bardzo tłustych, smażonych i ogólnie ciężkostrawnych. Podobnie rzecz wygląda ze słodkościami. Nie musimy jednak wyrzekać się przyjemności całkowicie. Jeśli tylko zastosujemy się do wszystkich podanych zasad, mały grzeszek żywieniowy raz na jakiś czas nie wywoła katastrofy.

Jeśli chodzi o mięsa, grillowane są równie smaczne, za to o wiele mniej tłuste niż te smażone na oleju. Co do słodkości, jeśli nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tygodnia bez małego słodkiego co nieco, możemy samodzielnie przygotować zdrowe słodycze. Ciekawych przepisów na zdrowe pyszności jest mnóstwo! Kiedy zaś nie jesteśmy miłośnikami gotowania, w chwili kryzysu sięgnijmy po lody jogurtowe (ale naprawdę jogurtowe, a nie tylko z nazwy!) lub sorbety, a nie po paczkę ciasteczek. Są fantastycznie słodkie, za to mają o wiele mniej kalorii – wilk syty i owca cała!

Każdy posiłek powinien być wzbogacony o porcję świeżych warzyw lub owoców.

Aktywność fizyczna

Na temat roli aktywności fizycznej w procesie odchudzania można pisać długo. Najważniejsze jednak jest to, że jest ona absolutnie niezbędna i koniecznie musi kojarzyć się z… przyjemnością!

Musi być da nas czymś przyjemnym, gdyż będzie to coś, co będziemy robić stale, a nie tylko na chwilę, do momentu, gdy osiągniemy upragnioną wagę. Nie musimy ćwiczyć codziennie po wiele godzin i niezwykle intensywnie, ale regularnie, tj. co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Może to być basen, bieganie, jazda na rowerze, siłownia, ćwiczenia domowe (np. orbitrek czy rowerek stacjonarny), skakanka lub po prostu długie spacery.

Znajdźmy taką formę aktywności, która się nam podoba. Zacznijmy powoli, bez przeciążania się, aby nie dopuścić do zniechęcenia. Gdy opanujemy pewien poziom i ćwiczenia nie będą wymagające, możemy stopniowo zwiększać trudność. Warto zadbać o różnorodność, aby treningi nie zrobiły się nudne – jeden dzień godzina marszu, kolejny dwugodzinna jazda na rowerze, a jeszcze innym razem basen + relaks w saunie, która swoją drogą doskonale oczyszcza organizm. A właśnie…

Oczyszczanie organizmu

Organizm, zanieczyszczony różnego rodzaju toksynami, nie jest skory do współpracy w zakresie odchudzania. Warto zatem zadbać o oczyszczanie, aby usprawnić jego funkcjonowanie, co z pewnością przełoży się na lepsze wyniki.

Zdecydowanie najlepszym sposobem jest po prostu picie dużych ilości wody każdego dnia. Najlepiej, jeśli będzie to woda niegazowana, niesłodzona. Warto również sięgnąć po czystek. Zawiera on naturalne antyutleniacze i usuwa z organizmu metale ciężkie. Zamiast kawy i czarnej herbaty, lepiej popijać w ciągu dnia zieloną herbatę oraz samodzielnie przygotowane soki owocowe.



FORUM - bieżące dyskusje

Czy znacie jakiś ośrodek terapii na…
Pacjent musi jednak chcieć wyjść z nałogu, najlepsze osrodki nie pomogą bez jego chęci...
Częstochowa
Najszybciej można znaeźć pracę przez agencje pracy, oczywiście nie jakąś super, ale taką...
Fryzura a zawód
Wg mnie fryzura to drugorzędna sprawa, a o powadze świadczy zachowanie...
Jak urządzić łazienkę dla osoby sta…
Polecam też dobre punktowe oświetlenie jak ktoś ma problem ze wzrokiem...