Czworonożny przyjaciel dziecka

19 lutego 2013, dodał: fringilla
Artykuł zewnętrzny

Mamo, ja chcę kotka! Tato, kup mi psa! Często to słyszycie? Zaczęliście powoli ulegać namowom i wahacie się, czy nie sprawić dziecku towarzysza zabaw? Warto rozważyć za i przeciw posiadania czworonoga w kontekście… posiadania dziecka.

Za:

1. Dzieci uczą się odpowiedzialności za czworonoga i tego, że mieszkające pod ich dachem stworzenie ma swoje potrzeby i uczucia – inne niż oni. Uczą się także systematyczności.

2. Dzieci wychowywane w towarzystwie zwierząt rzadziej chorują i cierpią na alergie (najgorsze dla zdrowia dziecka jest utrzymywanie go w warunkach sterylnych).

3. Dzieci wychowujące się z psami lub kotami często są bardziej otwarte, zrównoważone i pewniejsze siebie. Łatwiej nawiązują kontakty.

4. Czworonożny towarzysz zabaw stanowi momentami wybawienie dla rodziców. Pozwala im na chwilę wytchnienia (ale pamiętajmy: nigdy nie wolno zostawiać dziecka i zwierzęcia bez opieki!).

5. Psy niejednokrotnie pomagały starszym dzieciom i młodzieży przetrwać trudny okres (wychodzenie z nałogu, zerwanie kontaktów z nieodpowiednim towarzystwem itp.). Dzieci potrafią bardzo zżyć się ze swoimi pupilami ze względu na to, że te nie oceniają i kochają bezwarunkowo.

Przeciw:

1. Być może wielkie pragnienie posiadania czworonoga jest tylko chwilowym kaprysem dziecka. To muszą ocenić rodzice. Jeśli to tylko kaprys, wszelkie obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem będą musieli przejąć rodzice. Czy jesteście na to gotowi?

2. Przeliczenie się z siłami. Kto wyjdzie z psem na spacer zimą o szóstej rano albo gdy pada deszcz? Dziecko może nie zdawać sobie sprawy z czekających je obowiązków.

3. Zbytnia ufność w dojrzałość i empatię dziecka, które nie do końca może mieć świadomość tego, na co można sobie pozwolić w stosunku do psa lub kota. Dziecko nie może traktować czworonoga jak zabawkę!

4. Opiekunowie psów i kotów rzadko kiedy właściwie odczytują mowę ciała swoich pupili. Zapewne nie dostrzegą też rosnącego w zwierzęciu napięcia, gdy jest ono źle traktowane przez dziecko. Zestresowane zwierzę może stać się niebezpieczne.

5. Obowiązki, obowiązki, obowiązki – spacery, karmienie, czesanie, sprzątanie sierści, konieczność zmiany planów wakacyjnych lub poszukania dla zwierzęcia opiekuna, wizyty u weterynarza itd. Pamiętajmy, nie wszystkim zajmie się dziecko!

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zwierzę nie jest zabawką. Jeśli już decydujemy się na jego posiadanie, musimy być za nie odpowiedzialni!



FORUM - bieżące dyskusje

Moje odkrycie kosmetyczne tego roku
Moje kosmetyczne odkrycie to olejek wonny ogrody sułtana. Bosko pachnie, jasmin, owoce, kwiaty...
botoks gdzie kupić?
Czy są tu osoby prowadzące salony medycyny estetycznej? Gdzie kupujecie botoks? Macie sprawdzone...
Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...