Sezon letni dla naszych stóp to czas gdzie przede wszystkim skupiamy się na estetyce. Owszem znacznie częściej niż w innych porach roku zabieg pedicure wykonywany jest w profesjonalnym gabinecie. Jednak warto zwrócić uwagę na trzy zagrożenia dla skóry i paznokci stóp, które można łatwo wyeliminować.
Tarka nie taka dobra
W sezonie letnim często decydujemy się na fasony butów z odkrytymi piętami albo palcami. Skóra na piętach szczególnie przyciąga uwagę. Popularne metody poprawiania skóry na podeszwie to wygładzanie tarką albo pumeksem. Efekt jest widoczny i wyczuwalny dość szybko. Jednocześnie doprowadzamy do miejscowego przegrzania skóry, a to powoduje procesy rogowacenia. W skrócie oznacza to, że to, co z radością udało się usunąć w niedalekiej przyszłości się odbuduje. Umiejętne posługiwanie się tymi akcesoriami pozwoli zatrzymać gładką skórę na dłużej, ale generalnie trzeba bardzo ostrożnie z nich korzystać.
Filtry też na stopy
Używanie kremów z filtrami SPF na twarz i ciało w lecie jest dziś dość wysoko w świadomości konsumentów. Na wakacyjnej liście zakupowej prawie zawsze znajdują się na pierwszym miejscu. Już na wyjeździe zapamiętale smarujemy skórę twarzy i szyi, resztę ciała traktujemy nieco mniej gorliwie. Stopniowalność zachowana jest w sposób: im niżej, tym mniej dokładnie. Na stopy zwykle nie starcza nam już cierpliwości. Warto jednak pochylić się nieco nad skórą po grzbietowej stronie stopy, bo ona także potrzebuje ochrony i także tu mogą rozwinąć się niechciane przebarwienia, oparzenia słoneczne albo stany nowotworowe.
Stylizacje pod kontrolą
Piękne paznokcie u stóp w sezonie wiosenno-letnim to już nie tylko marzenie wielu kobiet, ale dla niektórych z nich absolutny ‘‘must have’’. Z radością wybieramy kolor, orientujemy się w trendach i decydujemy się na stylizację z lakieru hybrydowego czy żelu. Co zatem jest ważne w takiej stylizacji poza efektem estetycznym? Przede wszystkim to by była wykonana przez doświadczoną kosmetyczkę, dzięki czemu warstwy lakieru nie będą się unosić nad płytkę paznokcia i powodować ryzyko rozwoju wirusów i groźnych bakterii. Istotna jest także długość płytki paznokci i czas noszenia stylizacji. Przenoszone stylizacje i za długie paznokcie to ryzyko bolesnych złamań paznokci, które mogą wymagać w przyszłości zabiegu rekonstrukcji płytki. Te dwa czynniki są częstą przyczyną genezy procesów wkręcania bądź wrastania paznokci. Obie dolegliwości są dość bolesne i wymagają pomocy dobrego podologa.
Zatem w trosce o swoje stopy, szczególnie latem, pamiętaj, że nie warto:
- ścierać zrogowaceń na podeszwach mocnymi tarkami do stóp
- zapominać o smarowaniu stóp kremami z filtrem przeciwsłonecznym
- nosić zbyt długich paznokci i manicure