Czego można oczekiwać po kosmetykach naturalnych?

22 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Jeśli ktoś szuka produktów wolnych od szkodliwych substancji, które będzie mógł bez obaw nakładać na skórę czy włosy, to powinien sięgnąć po naturalne kosmetyki. W ich składzie nie znajdują się parabeny, silikony, produkty ropopochodne. W przypadku kosmetyków naturalnych można mówić o bezpieczeństwie stosowania, uniwersalności, skuteczności. Są to produkty przeznaczone dla każdego. Ich składy opierają się przede wszystkim na surowcach pochodzenia roślinnego. Bardzo często można liczyć na certyfikaty, które potwierdzają, że kosmetyk jest ekologiczny, co przekłada się na jego wysoką jakość. Nie testuje się go na zwierzętach, powstaje z poszanowaniem natury.

kosmetyki naturalne
Co wyróżnia naturalne kosmetyki?

W kosmetykach naturalnych mogą znajdować się składniki roślinne, pochodzenia zwierzęcego (mleko, produkty pszczele, lanolina itd.), pochodzenia morskiego typu algi. Często używa się także olejków eterycznych, olejów zimnotłoczonych, nieorganicznych soli i tlenków z minerałów. Pojawiają się także naturalne barwniki, emulgatory i emolienty. Dozwolone są również dodatki w postaci gumy ksantanowej, skrobi, celulozy. W kosmetykach naturalnych często stosuje się hydrolizaty protein, produkty sfermentowane. Muszą być one jednak wolne od szkodliwych składników w postaci parabenów, formaldehydów i innych syntetycznych konserwantów. Nie wolno dodawać chemicznie modyfikowanych substancji zapachowych ani barwiących. Zabronione są oleje mineralne, wazelina, glikol propylenowy itd.

Dobry produkt można poznać po certyfikacie potwierdzającym to, że jest kosmetykiem naturalnym, organicznym, wegańskim, nietestowanym na zwierzętach, fair trade. W przypadku kosmetyków naturalnych można liczyć na to, że zawierają wyłącznie bezpieczne składniki. Są przyjazne dla skóry, nie wywołują alergii (wyjątkiem są osoby, które mają uczulenie na konkretne składniki zawarte w produkcie). Charakterystyczne jest to, że w naturalnym kosmetyku znajdują się łagodne substancje, często hipoalergiczne. Ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji skórnych jest ograniczone do minimum. Kosmetyki naturalne obfitują w substancje pielęgnujące, nawilżające, odżywcze. Ich skład jest prosty, przejrzysty, łatwy do rozszyfrowania. Powstają z poszanowaniem zwierząt i środowiska naturalnego. Są uniwersalne, mogą być stosowane przez całą rodzinę.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków naturalnych?

Podczas wybierania kosmetyków naturalnych należy mieć na uwadze to, w czym się one znajdują. Sprawdzić powinno się materiał, z którego zostało wyprodukowane opakowanie. W przypadku zwykłych kosmetyków stosuje się plastik, który nie ma niczego wspólnego z naturą, jest szkodliwy zarówno dla człowieka, jak i środowiska naturalnego. Kosmetyki naturalne najczęściej znajdują się w opakowaniach zrobionych z surowców wtórnych, mogą być poddawane recyklingowi. Kolejną kwestią jest to, aby wybrać kosmetyki wielofunkcyjne, czyli o licznych zastosowaniach, uniwersalne. Istotne będzie dokładne czytanie etykiet produktów. Należy wybierać przede wszystkim kosmetyki z prostym i krótkim składem. Jeśli pojawią się jakieś enigmatyczne nazwy, które niczego nie mówią, to lepiej rozejrzeć się za innym produktem. Takie podejrzane nazwy wskazują na jakieś syntetyczne związki, które nie mają niczego wspólnego z naturą. W sprzedaży znajduje się wiele produktów, które mogą być używane podwójne. Więcej na: https://dbay.pl/zdrowie-i-uroda/kosmetyki-i-akcesoria

Jak kupować mądrze?

Złym pomysłem jest kierowanie się wyglądem opakowania podczas zakupu kosmetyków. Oczywiście znaczenie ma to, z czego zostało ono wykonane, co już zostało wcześniej napisane, ale sam wygląd nie wpływa w żadnym stopniu na jakość zawartości i jej skuteczność. Warto od razu podkreślić, że jeśli produkt jest renomowanej marki, to wcale nie zapewnia to wysokiej jakości. Ważniejsze będzie zapoznanie się z opiniami na temat danego produktu, recenzjami użytkowników. Ceny markowych produktów są wysokie, bo płaci się przede wszystkim za samą markę, działania marketingowe. Znaczenie ma również to, aby kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami podczas kupowania kosmetyków. Na uwadze powinno się mieć swoje własne oczekiwania, a nie podążać za tym, co modne. Jeśli producent chwali się, że jego produkt jest ekologiczny, to należy upewnić się, że posiada odpowiednie certyfikaty. Sam napis „naturalny”, „organiczny” niczego nie gwarantuje. Podczas przeglądania listy składników należy pamiętać o tym, że są one wymienione w kolejności o największej ilości do najmniejszej. Istotne jest to, jak dużo znajduje się substancji aktywnych w kosmetyku, bo wpływa to na skuteczność jego działania.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz