Czas na zmianę

10 sierpnia 2018, dodał: OKK
Artykuł zewnętrzny

Każde nowe wydarzenie wywołuje niepokój. Nawet, jeśli spodziewamy się zmiany na lepsze, nie unikniemy stresu. Tak samo przeżywają to dzieci. Tym mocniej, im są młodsze. 

Stres związany np. z pójściem do przedszkola, szkoły, z przeprowadzką może mieć korzystny wpływ na naszego maluszka – stanie się dojrzalszy, pewniejszy siebie, nauczy się pokonywać lęk, podejmować pierwsze decyzje. Aby tak się stało, dziecko powinno być dobrze przygotowane. W szczegółach postępowanie rodziców będzie się różnić zależnie od tego, jakie wydarzenie czeka pociechę. Jednak są stałe zasady postępowania, które pozwalają przejść trudny czas możliwie bez nerwów i łez.

Poznaj 8 ważnych zasad

1. Rozmawiaj z dzieckiem o tym, co je czeka, rozmowy zacznij na długo przed wydarzeniem. Maluszek powinien wiedzieć, że np. nie będzie już przez cały dzień pod opieką mamy. Tłumacz, dlaczego tak się stanie, podaj przykłady innych dzieci w rodzinie, które mają podobne zdarzenie za sobą i są zadowolone.

2. Jeśli zmiana wiąże się z nowym miejscem, pokaż je dziecku wcześniej. Niech obejrzy przedszkole, plac zabaw albo blok, w którym macie zamieszkać. Opowiedz mu, co jest w najbliższej okolicy (np. park, basen), powiedz, że blisko mieszka np. babcia, dzięki czemu maluszek będzie się z nią częściej widywał.

3. Pozwól dziecku na podejmowanie własnych decyzji, np. niech pokaże jakie chciałoby mieć mebelki w nowym pokoju, albo niech spośród kilku par ubranek, wybierze te, w których będzie chodzić do przedszkola. Dzięki temu poczuje się ważne i bardziej dojrzałe. A kolorowe ubrania, z wesołymi grafikami Endo poprawią humor malucha.

4. Jak najczęściej chwal dziecko za zainteresowanie nowym zdarzeniem, za to że trafnie podjęło decyzję, że dobrze się zachowuje. W ten sposób będziesz wzmacniać jego poczucie własnej wartości.

5. Miej więcej cierpliwości – maluszek może być podekscytowany, zadawać mnóstwo pytań. Odpowiadaj na nie, tłumacz, przytulaj…

6. Jeśli dziecko czuje się zagubione, jest smutne, wytłumacz mu, że to naturalne, że każdy, także mama i tata, myślą o tym, co się zdarzy.

7. Postaraj się, by w trudnym okresie maluszek spędzał jak najwięcej czasu z rodzicami, dziadkami, w miejscu, gdzie czuje się swobodnie i bezpiecznie.

8. Gdy nowe już się stanie, zadbaj, by dziecko mogło się spotykać z dawnymi kolegami, chodziło czasem na stary plac zabaw. W ten sposób w myśleniu o zmianie pojawią się dawne, znane i lubiane osoby i miejsca, co zwiększy poczucie bezpieczeństwa dziecka i pozwoli mu uwierzyć, że zmiana nie znaczy strata.

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...