Co wykazują badania krwi?

16 stycznia 2015, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Chcąc uzyskać rzetelną i pewną informację o kondycji naszego organizmu – zwłaszcza jeśli zaobserwowaliśmy niepokojące zmiany w jego funkcjonowaniu – udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. On po rutynowej czynności badania, zadaje nam najpewniej kilka pytań i jeśli zachodzi taka konieczność kieruje na badania, w tym nierzadko zawierające morfologię krwi.

 

kkk

 

Naturalne paliwo

Krew to tak jakby paliwo napędzające człowieka do życia. To ona transportuje tlen i pomaga funkcjonować organom w naszym ciele. Rozpływa się w każde nawet najbardziej niedostępne miejsce za pomocą żył i tętnic, by podtrzymać naturalne funkcje organizmu. Poza transportem odpowiada ona również za odporność – białe krwinki. Od niej zależy nasze zdrowie i życie.

Morfologia krwi

Jest to badanie, które polega na dokładnym stwierdzeniu zawartości różnych składników w naszej krwi, na podstawie uprzednio pobranej próbki. Morfologia daje wiele możliwości, w tym stwierdzenie u pacjenta infekcji, niedokrwistości, stanów zapalnych oraz innych mogących się pojawić stanów chorobowych. Analizując pobraną krew, laboratoria skupiają się również na jej osoczu, które jest w stanie dostarczyć nam informacji na temat poziomu cholesterolu, glukozy, sodu, potasu, mocznika, kreatyniny oraz trójglicerydów. Wyniki, by były miarodajne, powinny być przedstawione w oparciu o krew pobraną na czczo od pacjenta.
Anemia

Badanie krwi, na podstawie zawartości hemoglobiny oraz ilości czerwonych krwinek (poniżej przedziału 12-16 g/ 100ml) może wykazać w naszym organizmie anemię (niedokrwistość). Ponadto badanie krwi daje lekarzowi szerszą wiedzę na temat możliwych przyczyn tego stany chorobowego (np. przez określenie, czy nie występuje u nas niedobór żelaza). Ważne jest by pamiętać, że skutki wywołane niedoborem żelaza, nie są do zniwelowania od razu. Potrzeba wiele tygodni by w systematyczny i odpowiedzialny sposób ustabilizować nasz organizm i dostarczyć mu odpowiednią dawkę tego pierwiastka.


Dieta

Nie można jednak z góry zakładać, że niedobór któregoś z mikroelementów w naszej krwi świadczy o stanie chorobowym. Możliwe jest także, iż stan ten wynika z naszej diety, która mówiąc wprost często odbiega od zdrowych metod odżywiania. Jakość pożywienia również ma tu znaczenie, a niezadbanie o nią może być właśnie przyczyna niedoboru żelaza w naszym organizmie. Dobre dla poprawy zdrowia krwi okazują się natomiast:
– czerwone mięso (koniecznie chude),
– rośliny strączkowe,
– wątróbka,
– żółtka jaj,
– chuda wołowina (bogata w żelazo).

Badanie

By zachować zdrowie, powinno badać się swoją krew przynajmniej raz w roku. Jakość krwi w naszym ciele bezpośrednio przekłada się na zdrowie, którym dane jest się nam cieszyć na co dzień. Nie zaniedbujmy tego. Krew nie ma możliwości nas zaboleć kiedy coś złego się zacznie w niej dziać, dlatego powinniśmy troszczyć się o nią profilaktycznie i systematycznie.

Tekst powstał dzięki wiedzy eksperckiej portalu healthpath.pl

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

2 komentarzy do Co wykazują badania krwi?

  1. avatar Mikroon pisze:

    Od czasu do czasu warto sprawdzić poziom żelaza oraz innych pierwiastków śladowych/mikroelementów. Ja ostatnio robiłam Test na niedobory komórkowe w klinice Revitum i okazało się, że muszę pouzupełniać niedobory, zmienić dietę i zadbać o siebie tak naprawdę, w 100%.

  2. avatar Jane pisze:

    Warto sprawdzić też raz w roku niedobory komórkowe. Ja taki test zrobiłam w Revitum kilka tygodni temu. Okazało się, że moje złe samopoczucie wynika z pewnych braków, które sama sobie zafundowałam przez stres, złą dietę, itd. Teraz to naprawiam. :-)

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jak radzicie sobie z pielęgnacją ce…
Jak radzicie sobie z pielęgnacją cery suchej, narażonej bardziej na problemy zmiany temperatury na zewnątrz?
Czy kosmetyki z kwasami przypominaj…
Czy kosmetyki z kwasami przypominają w zaletach peelingi, czy możecie mi zdradzić,...
Związek na odległość
Czytając, co piszecie, i dokładając do tego swoje doświadczenie, muszę stwierdzić, że związki na...
Jak znaleźć faceta nadającego się d…
Prawda, ale z drugiej strony to musi być niesamowite uczucie zobaczyć kogoś i...