Chcąc uzyskać rzetelną i pewną informację o kondycji naszego organizmu – zwłaszcza jeśli zaobserwowaliśmy niepokojące zmiany w jego funkcjonowaniu – udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. On po rutynowej czynności badania, zadaje nam najpewniej kilka pytań i jeśli zachodzi taka konieczność kieruje na badania, w tym nierzadko zawierające morfologię krwi.
Naturalne paliwo
Krew to tak jakby paliwo napędzające człowieka do życia. To ona transportuje tlen i pomaga funkcjonować organom w naszym ciele. Rozpływa się w każde nawet najbardziej niedostępne miejsce za pomocą żył i tętnic, by podtrzymać naturalne funkcje organizmu. Poza transportem odpowiada ona również za odporność – białe krwinki. Od niej zależy nasze zdrowie i życie.
Morfologia krwi
Jest to badanie, które polega na dokładnym stwierdzeniu zawartości różnych składników w naszej krwi, na podstawie uprzednio pobranej próbki. Morfologia daje wiele możliwości, w tym stwierdzenie u pacjenta infekcji, niedokrwistości, stanów zapalnych oraz innych mogących się pojawić stanów chorobowych. Analizując pobraną krew, laboratoria skupiają się również na jej osoczu, które jest w stanie dostarczyć nam informacji na temat poziomu cholesterolu, glukozy, sodu, potasu, mocznika, kreatyniny oraz trójglicerydów. Wyniki, by były miarodajne, powinny być przedstawione w oparciu o krew pobraną na czczo od pacjenta.
Anemia
Badanie krwi, na podstawie zawartości hemoglobiny oraz ilości czerwonych krwinek (poniżej przedziału 12-16 g/ 100ml) może wykazać w naszym organizmie anemię (niedokrwistość). Ponadto badanie krwi daje lekarzowi szerszą wiedzę na temat możliwych przyczyn tego stany chorobowego (np. przez określenie, czy nie występuje u nas niedobór żelaza). Ważne jest by pamiętać, że skutki wywołane niedoborem żelaza, nie są do zniwelowania od razu. Potrzeba wiele tygodni by w systematyczny i odpowiedzialny sposób ustabilizować nasz organizm i dostarczyć mu odpowiednią dawkę tego pierwiastka.
Dieta
Nie można jednak z góry zakładać, że niedobór któregoś z mikroelementów w naszej krwi świadczy o stanie chorobowym. Możliwe jest także, iż stan ten wynika z naszej diety, która mówiąc wprost często odbiega od zdrowych metod odżywiania. Jakość pożywienia również ma tu znaczenie, a niezadbanie o nią może być właśnie przyczyna niedoboru żelaza w naszym organizmie. Dobre dla poprawy zdrowia krwi okazują się natomiast:
– czerwone mięso (koniecznie chude),
– rośliny strączkowe,
– wątróbka,
– żółtka jaj,
– chuda wołowina (bogata w żelazo).
Badanie
By zachować zdrowie, powinno badać się swoją krew przynajmniej raz w roku. Jakość krwi w naszym ciele bezpośrednio przekłada się na zdrowie, którym dane jest się nam cieszyć na co dzień. Nie zaniedbujmy tego. Krew nie ma możliwości nas zaboleć kiedy coś złego się zacznie w niej dziać, dlatego powinniśmy troszczyć się o nią profilaktycznie i systematycznie.
Tekst powstał dzięki wiedzy eksperckiej portalu healthpath.pl