Co wpływa niekorzystnie na skórę?

11 lutego 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Skóra jest narządem zapewniającym podstawową ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jest w związku z tym szczególnie podatna na podrażnienia i uszkodzenia.

skora

Do jej podstawowych funkcji, poza wspomnianą, należą m.in. wchłanianie niektórych substancji, percepcja bodźców oraz gospodarka termalna organizmu. Warto wiedzieć, co wpływa szczególnie niekorzystnie na skórę, aby wiedzieć, jak minimalizować zagrożenie i chronić się przed poważnymi schorzeniami.

1. Promienie UV

Powszechna moda na opalanie często nie idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Skóra poddawana promieniowaniu ultrafioletowemu szybciej się starzeje. Dochodzi bowiem do objawów, które nie występowałyby bez udziału promieni UV, takich jak zmiany barwnikowe i naczyniowe. Nadmierna ekspozycja na słońce i lampy w solarium zwiększa ryzyko poparzeń, a w dłuższej perspektywie – nowotworu złośliwego skóry, tzw. czerniaka.

2. Używki

O ich niekorzystnym wpływie na skórę wiadomo nie od dziś. W czasie palenia tytoniu wytwarza się ogromna ilość wolnych rodników, które nadmiernie wysuszają i drażnią skórę, zatykają pory, mówiąc najogólniej – znacznie ją postarzają. Z kolei alkohol rozszerza naczynia krwionośne; jego nadużywanie prowadzi do utraty odpowiedniego nawilżenia i wyraźnych podrażnień. Zdarza się, że powoduje również obrzęk twarzy (objaw osłabionej wątroby).

3. Nieprawidłowa dieta

Na skórze uwidacznia się niedobór bądź nadmiar substancji odgrywających istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Zawarte są one głównie w składnikach pokarmu, jaki spożywamy. Zmiany w wyglądzie skóry są uzależnione od rodzaju tych substancji. Przykładowo, niedobór witaminy A powoduje, że skóra staje się przesuszona i ma tendencję do nadmiernego łuszczenia; niedobór biotyny (witamina H) zaostrza występowanie trądziku; z kolei niedobór witamin z grupy B prowadzi do stanów zapalnych cery, ust, błony śluzowej.

4. Czynniki środowiskowe

Skóra zmienia się także pod wpływem zanieczyszczeń atmosfery. Zawarte w powietrzu tlenki węgla i azotu czy dwutlenek siarki zwiększają ryzyko stanów zapalnych, powodują niedotlenienie i suchość skóry.

Wielu czynników, mających niekorzystny wpływ na skórę, nie da się uniknąć. Pamiętać trzeba, że poza zmianą codziennych nawyków ważna jest także higiena i odpowiednia pielęgnacja. Pomocne są preparaty lecznicze – jak choćby polecanej przez klientów marki Iwostin (https://www.iwostin.pl).



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.