Co warto zabrać na wyprawę z maluszkiem?

4 lipca 2012, dodał: dbakowska
Artykuł zewnętrzny

file1341394855

Ciepła pora roku to okazja do wyjazdów i spędzania czasu na świeżym powietrzu – miła perspektywa czy coś, co spędza sen z oczu rodziców? Co spakować do dziecięcej torby? Jak pogodzić potrzeby swoje i malucha? Gdzie jechać?

Dzieci mogą podróżować już w pierwszych tygodniach życia i zwykle jest to dość łatwe dla rodziców – maluch dużo śpi (szczególnie na świeżym powietrzu), karmienie nie sprawia większego problemu, a obecność odprężonej mamy gwarantuje dobry nastrój malucha. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd z bardzo małym dzieckiem najlepiej wybrać spokojne, ciche miejsce, np. gospodarstwo agroturystyczne, domek letniskowy czy też leśniczówkę. Nadmiar bodźców źle wpływa na dziecko, a w zatłoczonym kurorcie znalezienie spokojnego miejsca może okazać się trudne. Ze względu na nie w pełni jeszcze sprawny układ immunologiczny, niemowlęta nie powinny mieć kontaktu z dużą liczbą ludzi. Należy też unikać miejsc o klimacie różniącym się znacznie od tego, w miejscu zamieszkania dziecka. Nieco starsi podróżnicy mają inne wymagania – zwykle potrzebują większej ilości wrażeń, ale często też zachowania swojego rytmu dnia. Rodzice najlepiej znają upodobania swojego potomstwa dlatego też potrafią zaplanować wyprawę atrakcyjną i dla dziecka i dla siebie. Dobrze, aby wakacyjny tryb życia oferował to co jest niedostępne na co dzień – na przykład możliwość swobodnego pobuszowania po łące, przyglądania się zwierzętom gospodarskim czy deszczowy spacer po kałużach. Takie zabawy są też bardzo przyjemne dla rodziców, towarzyszenie maluchowi jest świetnym pretekstem do przypomnienia sobie czasów własnego dzieciństwa.

Aby czas spędzony poza domem był naprawdę beztroski warto poświęcić nieco uwagi skompletowaniu wyposażenia dla dziecka. Na wyjazd proponujemy wziąć:

Dla bezpieczeństwa:

– atestowany fotelik samochodowy

– preparat przeciwsłoneczny

– czapeczkę lub chustkę

– preparat przeciw owadom (komary, kleszcze) oraz łagodzący skutki ukąszeń

– zwykle używane kosmetyki

– zestaw podstawowych leków (koniecznie coś do odkażania i plasterki oraz  probiotyk!)

– książeczkę zdrowia dziecka

Dla komortu:

– zestaw ubrań na ciepłą pogodę (niewiele, bo łatwo schną po upraniu)

– ciepłe ubranka (kilka kompletów)  + zestaw przeciwdeszczowy

– ulubiony kocyk czy poduszka, przytulanka

– wózek (składany i z osłoną przeciwsłoneczną i przeciwdeszczową)

– nosidło lub chusta do noszenia

– wilgotne chusteczki dla dzieci

– torba na podręczne akcesoria

– płyty z piosenkami, bajkami, książeczki, zabawki

Nie należy zapominać, że czas letni, to okres, gdy skóra dziecka jest szczególnie narażona na promieniowanie słoneczne, wysuszenia i podrażnienia.

Do najczęstszych problemów na wyjeździe zaliczają się problemy ze skórą dziecka – jest to związane ze zmianą wody, większą niż zwykle ekspozycją na słońce, kąpielami w otwartych akwenach, ukąszeniami owadów, wysypkami po kontakcie z niektórymi roślinami (np. pokrzywą). Dlatego dobrze jest mieć ze sobą nie tylko kremy z filtrami (faktor od 20-50), ale także wypróbowane kosmetyki pielęgnacyjne. Najlepsze są te stworzone specjalnie dla dzieci, ponieważ ich skóra jest bardzo delikatna i łatwiej ulega wysuszeniu. Godne uwagi są szczególnie hipoalergiczne preparaty z emolientami – można je stosować zarówno u maluchów ze zdrową skórą jak i tych z dermatologicznymi kłopotami. Seria Oilatum Soft proponuje rodzicom właśnie takie kosmetyki – tworzą one na skórze cieniutką warstwę i działając kompleksowo jednocześnie pielęgnują skórę, łagodzą  zmiany jak i chronią przed szkodliwymi czynnikami – na pewno przydadzą się w czasie wakacji.

Autor tekstu:

Katarzyna Oleś, położna niezależna