Dlaczego należy unikać zbyt dużego promieniowania UVA/UVB? Działanie promieni UVB na skórę powoduje wzrost liczby warst keranocytów w żywym naskórku, nadmierne rogowacenie oraz pogrubienie warstwy rogowej. Przy nadmiernym oddziaływaniu promieni UVB w głębokich warstwach naskórkach powstają „sunburn cells” (tłumaczenie: komórki spalone przez słońce), które są keratynocytami w fazie apoptozy (śmierci komórki), nie mającymi połączenia z sąsiednimi keratynocytami.
Dzieje się tak dlatego, gdyż promienie UVB wpływają na procesy różnicowania keranocytów. Naskórek jest nadmiernie zrogowaciały i wysuszony. Powrót do stanu wyjściowego następuje dopiero po 10-14 dniach, przy bardziej wrażliwych cerach dopiero po 21 dniach. Działanie promieni UVA prowadzi do pogrubienia warstwy rogowej, bez powstawania zgrupowań komórek typu „sunburn cells”.
Reakcją na ekspozycję na słońcu jest zabarwienie skóry, wśród zabarwienie bezpośrednie i pośrednie. Zabarwienie bezpośrednie czyli natychmiastowe są wywołane promieniowaniem UVA i zwane jest zjawiskiem Meyrowskiego. Reakcja jest obserwowana po 6 godzinach z uwagi na wzmożone utlenianie DOPA. Pigmentacja wywołana w ten sposób jest nietrwała, może zachodzić w przypadku dłuższej ekspozycji na promieniowanie słoneczne przykładowo przez przednią szybę lub inny bloker. Zabarwienie pośrednie lub opóźnione zachodzą w skórze na skutek promieniowania UVB dopiero po upływie około 48h. Na skutek promieniowania pojawia się rumień spowodowany nadmierną aktywnością melanocytów, gwałtownym wzrostem syntezy melaniny i wytwarzaniem melanosomów.
OCHRONA DZIĘKI FILTROM UVA/UVB
Ochronę zewnętrzną skóry uzyskujemy dzięki trzem substancjom stosowanym w kosmetyce:
• Filtry fizyczne (zwane także mechanicznymi), które działają na zasadzie odbijania promieniowania od wytworzonej warstwy na skórze
• Filtry chemiczne, które pochłaniają część promieniowania, dzięki czemu przestaje być ono szkodliwe
• Związkom wychwytującym wolne rodniki, które powstają w skórze w momencie nadmiernej ekspozycji na słońce
Filtry fizyczne, zwane inaczej filtrami mechanicznymi lub mineralnymi to na ogół barwne pigmenty, które dzięki swoim właściwościom odbijają fale promieniowania z całego zakresu długości fal. Barwne pigmenty to między innymi tlenek tytanu, tlenek cynku, tlenki żelaza, tlenek tytanu (mika). Dodatkowo dostępne są również pigmenty tzw. mikronizowane tlenku tytanu i tlenku cynku działających jednocześnie jak filtr fizyczny i chemiczny, odbijając część promieniowania i kumulując inne długości fali. Filtry mineralne są niezbędne w kosmetykach mających za zadanie maksymalne zablokowanie dostępu promieniowania słonecznego do skóry ludzkiej.
Filtry chemiczne są to cząstki mające w swoim składzie grupę karboksylową, która ulega izomeryzacji na skutek pochłaniania fal krótkich promieniowania słonecznego. Fale długie (powyżej 380 nm) są odbijane. Wśród filtrów chemicznych wyróżniamy filtry syntetyczne dopuszczone do obrotu przez aneks VII europejskich wytycznych kosmetycznych, obecnie jest to grupa 26 substancji. Drugą grupą filtrów chemicznych są również filtry o wąskim spektrum (ochrona UVB), o szerokim spektrum (ochrona UVA i UVB), średnim spektrum (ochrona UVA) oraz filtry pochodzenia naturalnego takie jak masło Shea, masło Karite, kit pszczeli, barwnik z orzecha włoskiego, wyciąg z arniki włoskiej czy naturalna melanina.
Związki aktywnie przeciwdziałające namnażaniu się wolnych rodników to witamina E, estry, betakaroten, flawonoidy, Q10 lub ubichinon, wyciągi roślinne takie jak: Ginko Biloba, Echinacea, Rosmarinus.
Dla skóry wymagającej wysokiej ochrony przeciwsłonecznej eksperci marki dermokosmetyków CHANTARELLE Laboratory Derm Aesthetics polecają:
Krem kryjący CHANTARELLE, który zawiera nowoczesny kompleks filtrów fizycznych i chemicznych w postaci ciekłej, dając ochronę o szerokim spektrum (UVA i UVB), specjalny ciekły filtr UV gwarantuje równomierność ochrony UV na całej powierzchni skóry.
• Krem przeznaczony do ochrony każdego typu skóry po zabiegach z przerwaniem ciągłości naskórka: eksfoliacji kwasami, mikrodermabrazji, laseroterapii.
• Zalecany także do skóry alergicznej, o niskim fototypie, trądzikowej i ze skłonnością do podrażnień. Działa nawilżająco, antyrodnikowo, antybakteryjnie. Pobudza odbudowę komórek naskórka.
• Zawiera: estry kwasu mlekowego, alantoina, witamina A, masło Shea, olej annato, ciekły filtr SPF50 UVA/UVB, sproszkowane srebro