Kaszmir jest to rodzaj wełny pozyskiwany tylko z włosa puchowego kozy kaszmirskiej. Zamieszkują one głównie tereny górskie Mongolii i Chin na wysokości ok. 4 000 m n.p.m. Naturalne kolory wełny kaszmirskiej to biały, szary lub brązowy. Zaliczany jest do tkanin ekskluzywnych i drogich.
Cechą charakterystyczną tego rodzaju wełny jest bardzo cienka struktura włókna nie przekraczająca 18 mikrometrów. Im cieńsza struktura tym bardziej wartościowy materiał. Włókna te uzyskiwane są ręcznie poprzez skubanie bądź wyczesywanie wełny z kozy. Czynności tej dokonuje się raz w roku zazwyczaj na wiosnę. Uzyskiwane jest wówczas około 50 do 200 dkg wełny puchowej z jednej kozy. Z tego względu stanowi bardzo cenny, jedne z najdroższych surowiec do wszelkiego rodzaju wyrobów włókienniczych.
Tak jak każda wełna, wełna kaszmirska jest higroskopijna, dzięki swojej porowatości pochłania pot i promienie UV, zatrzymuje wilgoć i posiada dużą wytrzymałość na ścieralność. Dodatkowo jest wyjątkowo miękka, puchowa, delikatna, posiada niezwykłe właściwości grzewcze, a przy tym jest lekka, cienka i pięknie się układa. Jest odporna na zagniecenia.
Wełna kaszmirska służy do produkcji wysokogatunkowych szali i chust, sukienek, swetrów, a także wartościowych tkanin i dzianin. Dodaje się ją także do mieszanek wełnianych, aby zwiększyć ich wytrzymałości delikatność.
Na rynku dość często stosowana, jako synonim dla kaszmiru, nazwa „pashmina”. Słowo to pochodzi z języka perskiego i oznacza produkt z wełny kaszmirowej. A zatem nie jest to nazwa tkaniny tylko wyrobu.
Wełna ta trudno się pali spalając się w postaci wałkowatych supełków. Wydziela przy tym lekko słodki zapach palonych paznokci lub włosów.
www.kamada.pl