Co to są afty i jak je leczyć?

1 lutego 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Najczęściej niewielkie zmiany w obrębie jamy ustnej w postaci owrzodzeń czy nadżerek, to właśnie afty. Chociaż nie są związane z infekcję wirusową i nie można się nimi zarazić, to jednak nie należy ich bagatelizować. Afty są stanem zapalnym o podłożu bakteryjnym, które zawsze przyczyniają się do dużego dyskomfortu podczas codziennego funkcjonowania. Jakie są najczęstsze przyczyny ich występowania i jak się ich szybko pozbyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

afty

Jak wyglądają afty?

Z reguły są to niewielkie zmiany w jamie ustnej, których wielkość nie przekracza kilku centymetrów. Chociaż są małe, to niestety bardzo bolesne, nierzadko utrudniają mówienie oraz spożywanie posiłków.
Afty najczęściej pojawiają się na policzkach, języku, dziąsłach, ale również na wargach. To okrągłe owrzodzenia z białym albo żółtawym nalotem i czerwoną obwódką. Mogą występować pojedynczo albo w skupiskach i niestety mają wyraźną tendencję do rozprzestrzeniania się w obrębie jamy ustnej.
Występowanie tego rodzaju zmian trudno pominąć, ponieważ charakteryzują się silnym bólem, pieczeniem oraz mrowieniem. Choćby dlatego należy je czym prędzej zwalczyć.

Dlaczego powstają afty?

Medycy potwierdzają, że problem z nagminnym występowaniem aft diagnozowany jest w przypadku najmłodszych pacjentów. Przyczyną ich pojawiania się jest najczęściej nieodpowiednia higiena jamy ustnej, próchnica zębów, ale również niewłaściwa dieta, uboga w wartościowe składniki.
Okazuje się, że afty mogą pojawiać się również pomimo należytego dbania o higienę jamy ustnej. Problem ten dotyka osoby, które podjęły się leczenia ortodontycznego, mają źle dobraną protezę zębową albo w jamie ustnej nastąpił uraz, na przykład w wyniku zbyt mocnego szczotkowania zębów i języka. Afty mogą być również oznaką osłabienia organizmu i spadku odporności, jak również zaburzeń hormonalnych czy stresu. Pojawiają się też po przebytej antybiotykoterapii.

Jak radzić sobie z aftami?

Afty rozwijają się w jamie ustnej w ciągu 1-2 dni i jest to najlepszy moment, aby rozpocząć z nimi walkę. Zbagatelizowane skutecznie uprzykrzają codzienne funkcjonowanie nawet do 2 tygodni. W pierwszym etapie warto stosować Octenisept do jamy ustnej, to środek odkażający w formie sprayu o łagodnym, ale skutecznym działaniu. Niweluje stany zapalne o podłożu bakteryjnym i grzybiczym, a jego regularne stosowanie skraca problem z aftami nawet o kilka dni. Octenisept nie tylko dezynfekuje, ale działa też przeciwbólowo i przyspiesza gojenie się powstałych owrzodzeń. To dobry środek również w ramach leczenia aft nawracających, ponieważ można go stosować długotrwale bez żadnych skutków ubocznych.
Zalecana jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, dieta bogata przede wszystkim w witaminę B12 oraz kwas foliowy. Z domowych sposobów można realizować płukanie jamy ustnej roztworem soli, naparem z rumianku, dębu, tymianku czy herbaty, a najlepiej jest stosować wszystkie te metody jednocześnie.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...