Co to jest ślad węglowy i co trzeba o nim wiedzieć?

11 maja 2020, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Coraz szybciej postępujące zmiany klimatyczne na świecie skłaniają coraz więcej rządów do reorganizacji polityki energetycznej. Zmiany klimatyczne stanowią obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów wśród rządów oraz wszelkiej maści organizacji pozarządowych. Dlatego też od dłuższego czasu poszukiwano narzędzia, dzięki którym można by określać wpływ wybranych produktów na środowisko.  W ten sposób narodziła się oraz rozwinęła idea śladu węglowego. 

 

slad2

Czym jest ślad węglowy?

Zgodnie z definicją ślad węglowy stanowi określenie bazujące na liczbach, dzięki któremu można dowiedzieć się jaki jest całkowity poziom emisji gazów cieplarnianych. Tego typu wyliczenia dotyczą wyłącznie gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa. Owe wyliczenia są przedstawiane jako stosunek emisji CO2 to jednostki funkcjonalnej wybranego produktu. 

Wraz ze śladem wodnym ślad węglowy tworzy element składowy śladu ekologicznego. Z kolei ślad ekologiczny stanowi analizę potrzeb jakie są niezbędne do funkcjonowania człowieka w wybranym regionie. Warto również wiedzieć, iż to ślad węglowy wraz ze śladem ekologicznym stanowią dwa niepodważalne dowody wpływu działalności ludzkiej na środowisko.

Co powoduje największą emisję gazów cieplarnianych?

Podstawą do określenia śladu węglowego jest obecność gazów cieplarnianych w atmosferze takich jak dwutlenek węgla. Istnieje wiele źródeł, które są zaczynem produkcji gazów cieplarnianych. Do najważniejszych źródeł produkcji dwutlenku węgla należą:

  • wzmożona produkcja energetyczna – przede wszystkim spalanie paliw kopalnych takich jak węgiel kamienny, brunatny bądź ropy naftowej, ślad węglowy obniżamy produkując energię źródłami odnawialnymi takimi jak wiatraki czy fotowoltaika;

  • hodowla zwierząt na skalę przemysłową – badania wskazują, iż hodowla zwierząt powoduje powstawania gazów cieplarnianych takich jak metan, który jest kilkanaście razy groźniejszy dla środowiska i atmosfery niż dwutlenek węgla;

  • spożycie niektórych produktów – badania wskazują również, iż spożycie produktów takich jak jaja, mięso lub produkty zbożowe przyczynia się do większej produkcji dwutlenku węgla nawet o 70-75%.

Powody obliczania śladu węglowego

Zarówno przedsiębiorcy, organizacje międzynarodowe jak i rządy decydują się na obliczanie śladu węglowego z różnorakich powodów. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • globalizacja – a konkretnie sytuacja rynkowa oraz tzw. „globalny łańcuch dostaw” niejako wymusza na przedsiębiorcach oraz organizacjach obliczanie śladu węglowego. Dzięki temu rządy oraz instytucje międzynarodowe mogą dowiedzieć się jaki jest poziom emisji gazów cieplarnianych w wybranym regionie. Co więcej globalizacja oraz życie w coraz bardziej zintegrowanym ze sobą świecie sprawia, iż wpływ tylko jednego kraju bądź przedsiębiorstw z jednego regionu może mieć wpływ na stan atmosfery oraz klimatu w innych regionach świata. Chcąc utrzymać stan powietrza na jak najwyższym poziomie oraz nie przyczyniać się do zmian klimatycznych obliczanie śladu węglowego jest jak najbardziej zasadne;

  • składanie raportów na rzecz CDP (Carbon Disclosure Project) – CDP stanowi międzynarodową organizację o charakterze pozarządowym. Jej działanie opiera się na stworzeniu ogólnoświatowego zbioru państw, regionów oraz miast, które dzielą się informacjami na temat produkcji gazów cieplarnianych. Wszelkie organizacje oraz osoby współpracujące z tą organizacją są zobligowane do analizowania, raportowania oraz publikowania danych na temat emisji gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla. Celem takich działań jest przeciwdziałanie nadmiernej produkcji gazów cieplarnianych oraz dzielenie się ideami na temat sposobów walki oraz zmniejszania poziomu emisji CO2. Warto również wiedzieć, iż organizacja CDP działa w wielu branżach oraz na różnych płaszczyznach życia gospodarczego wybranych regionów.

Wyżej opisane powody są czynnikami, które mają kluczowy wpływ na rozwój koncepcji śladu węglowego. Organizacje oraz rządy zmotywowane ochroną środowiska, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym oraz chęci utrzymania współpracy międzynarodowej decydują się na obliczanie śladu węglowego.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Fotowoltaika - największy problem r…
Zespół naukowy z USA, Wielkiej Brytanii i Włoch opracował urządzenie rozwiązujące problem nagrzewających...
Wczesne truskawki niezdrowe?
Wczesnowiosenne owoce i warzywa zawierają szeroką gamę szkodliwych dla zdrowia pestycydów. Te sprowadzane...
W jakiej pozycji spać?
Spanie w nieodpowiedniej pozycji może prowadzić do dolegliwości bólowych, migren, uczucia zmęczenia. Zdaniem kręgarzy...
Dyrektywa budynkowa EPBD
Parlament Europejski przegłosował dyrektywę EPBD. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej budynków i eliminacja paliw...