Chociaż skok rozwojowy nie jest pojęciem uznawanym oficjalnie przez naukę, to każdego dnia spotykają się z nim rodzice małych dzieci. Przyjmuje się, że określenie dotyczy tego etapu rozwoju niemowlaka, w którym dojrzewa układ nerwowy oraz mózg.
-
Na czym polega skok rozwojowy?
-
Kiedy najczęściej mają miejsce skoki rozwojowe?
-
Ile trwa skok rozwojowy dziecka?
Określenie „skok” wynika przede wszystkim z tego, że w przypadku rozwoju układu nerwowego nie ma takiej płynności, jaka występuje na przykład przy rozwoju fizycznym.
Na czym polega skok rozwojowy?
Popularne objawy skoków rozwojowych to przede wszystkim nagłe pojawienie się istotnych zmian w całym układzie nerwowym malucha. Warto zwrócić uwagę na to, że nie ma jednego istotnego skoku rozwojowego, bo nawet w pierwszym roku życia z reguły ma miejsce aż siedem skoków. Jednocześnie każde dziecko może je przechodzić w innym czasie, dlatego nie należy wpadać w panikę, jeżeli maluch wciąż nie reaguje na zapachy lub nie zaczął jeszcze podnosić główki. Ze względu na fakt, że wraz ze skokami dziecko więcej potrafi i rozumie, może to przekładać się na zwiększone rozdrażnienie. To natomiast z reguły wiąże się z tym, że maluch częściej płacze. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zaczyna interesować się takimi tematami jak skoki rozwojowe w drugim roku w momencie, w którym dziecko z dnia na dzień stało się płaczliwe, a do tej pory nie wykazywało podobnych zachowań.
Kiedy najczęściej mają miejsce skoki rozwojowe?
Najczęściej terminy skoków rozwojowych liczy się od planowanej daty porodu. Ma to duże znaczenie w przypadku wcześniaków oraz dzieci, które urodziły się po terminie. W pierwszym roku dziecka skoki mają miejsce między innymi w tygodniu piątym, siódmym, jedenastym, pomiędzy czternastym a dziewiętnastym, po dwudziestym drugim. Do tego dochodzą skoki, które mają miejsce pomiędzy trzydziestym trzecim a trzydziestym siódmym tygodniem oraz ostatni, który przypada po czterdziestym pierwszym tygodniu. Równie istotne są skoki rozwojowe w 2 roku, po których rodzice na jakiś czas mają spokój z większymi zmianami w zachowaniu dziecka. Nie trwa on jednak długo, bo kolejny skok przypada na czwarty rok życia.
Ile trwa skok rozwojowy dziecka?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, ile trwają skoki rozwojowe, szczególnie że u każdego dziecka mogą one przebiegać inaczej. Rodzice muszą jednak mieć świadomość, że długość trwania skoków rośnie wraz z każdym kolejnym etapem. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie znajdziesz na stronie https://www.rodzice.pl”RODZICE.PL
,gdzie publikowanych jest wiele interesujących artykułów związanych z wychowywaniem dzieci.