Sapka to rodzaj ciężkiego oddechu spowodowanego obrzękiem błony śluzowej nosa. Jest to przypadłość dzieci w pierwszych tygodniach ich życia. Teoretycznie nie jest ona niczym strasznym, ale biorąc pod uwagę fakt, że niemowlę oddycha głównie noskiem, staje się to bardzo uciążliwe.
Jak rozpoznać sapkę? Charakterystyczne są objawy takie jak: kłopoty ze snem, ciężki oddech przypominający sapanie, a nawet lekkie chrapanie oraz bulgotanie w nosku. Dziecko, które dopadła dolegliwość sapki, zazwyczaj płacze podczas karmienia, a także wypluwa pierś lub smoczek.
W jaki sposób można pomóc dziecku? Przede wszystkim najważniejsze jest, by usunąć wydzielinę z noska dziecka. Można zrobić to za pomocą specjalnej gruszki, ale ważna jest ostrożność, aby nie podrażnić błony śluzowej. Należy również sprawdzić czy w pokoju niemowlęcia nie jest zbyt suche powietrze. W przypadku sapki bardzo pomoce są spacery, gdyż świeże powietrze nawilża śluzówki, dzięki czemu ułatwia swobodne oddychanie.
Jeżeli sapka utrzymuje się dłużej niż kilka dni należy udać się do pediatry. Długo utrzymująca się sapka jest niebezpieczna, gdyż może mieć wpływ na kondycję całego organizmu. Może także okazać się, że sapka jest tylko jednym z symptomów infekcji górnych dróg oddechowych bądź alergii.
Zobacz również: