Współczesny świat dąży do uproszczenia nam życia w każdej możliwej dziedzinie. Nie musimy już nosić przy sobie gotówki, bo istnieją karty kredytowe, więc dlaczego powinniśmy nosić przy sobie papierowe dokumenty?
W połowie 2017 roku Ministerstwo Cyfryzacji w kooperacji z NASK i COI, wdrożyło nowatorski projekt, dzięki któremu ustalenie tożsamości pełnoletniego obywatela Polski może odbywać się także poprzez jego telefon. Nie trzeba już więc przedstawiać tradycyjnego dowodu czy paszportu, gdyż wszystkie potrzebne dane wyświetlą się w smartfonie!
Jest to możliwe dzięki stworzeniu specjalnej aplikacji o nazwie: mObywatel, w ramach której istnieje usługa mTożsamość. Co ważne, można ją pobrać bez żadnych kosztów z Google Play. Działa ona jednak tylko w smartfonie z systemem operacyjnym Android 6.0 (lub nowszym) oraz w powiązaniu ze stworzonym przez zainteresowanego obywatela profilem zaufanym eGo. Od czerwca 2017 r. To udogodnienie było dostępne pilotażowo w kilku miastach, m.in. w Łodzi i Koszalinie, a od 29 października jest już powszechnie dostępne dla każdego z nas. Operacja ściągnięcia aplikacji trwa zaledwie kilkanaście sekund. To praktyczne rozwiązanie np. w sytuacjach, kiedy nagle musimy potwierdzić naszą tożsamość w kontakcie z inną osobą, a nie mamy przy sobie stosownego dokumentu.
Pobranie danych z systemy jest chronione certyfikatem ministerstwa, więc nie ma obaw, że zostaną one bezprawnie użyte. Aplikacja mTożsamość wyświetla najbardziej aktualne dane, gdyż korzysta z zasobów znajdujących się w państwowych rejestrach, które zawierają informacje o obywatelach Polski, którym wydano dowody osobiste, czyli: imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, a także zdjęcie, numeru dowodu, datę jego wydania i informację o organie, który wydał taki dokument. Podczas przekazywania danych innej osobie widoczne są jednak tylko podstawowe informacje, czyli imię i nazwisko, numer dowodu, nazwa organu wydającego oraz zdjęcie danej osoby.
Aplikacja mTożsamość powoduje więc, że nie trzeba już kopiować dowodu osobistego czy spisywać z niego danych. Jej używanie, dzięki zaszyfrowaniu danych i zastosowaniu hasła dostępu – jest w pełni bezpieczne, w przeciwieństwie do tradycyjnego przedstawiania kserokopii dokumentów.
Aby z niej skorzystać, wystarczy po pobraniu aplikacji nadać jej nazwę i ustanowić swoje hasło (wymagane jest 8 znaków). Następnie należy pobrać certyfikat i pobrać kod przypisany do swojego profilu zaufanego eGo.
Pierwotnym założeniem projektu mDokumenty był brak takich ograniczeń, jak model telefonu. Jednak nie jest wykluczone, że w przyszłości wszyscy właściciele telefonów będą mogli z niego korzystać, gdyż projekt jest rozwijany i udoskonalany.
Mimo to nadal tradycyjne dokumenty będą w użyciu i mTożsamość nie zastąpi dowodu osobistego w takich sytuacjach, jak np. wizyta w banku, przekraczanie granicy czy kontrola drogowa. W planach jest stworzenie nowych usług w ramach aplikacji mObywatel – czyli mDowodu Osobistego oraz mPrawa Jazdy, a nawet mLegitymacji Studenckiej czy mKarty Dużej Rodziny.
www.mtozsamosc.pl
www.mprawojazdy.pl