Co powinny stosować osoby cierpiące na bezsenność?

18 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Bezsenność, czyli przewlekłe kłopoty ze snem, dotykają nawet co drugą osobę dorosłą przynajmniej raz w życiu. Jak sobie radzić z bezsennością? Co zażywać, aby się wyspać? Kiedy udać się do specjalisty?

Przyczyny bezsenności

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia, bezsenność jest obecnie jedną z chorób cywilizacyjnych, która na różnych etapach życia dotyka nawet połowy populacji. Najczęstszymi przyczynami bezsenności są chroniczny stres, kłopoty w życiu zawodowym i prywatnym, ale także różnorodne schorzenia, w tym zarówno fizyczne (m.in. zaburzenia hormonalne, cukrzyca, przerost prostaty, deformacje kręgów w kręgosłupie, zaburzenia krążenia i schorzenia kardiologiczne), jak i psychiczne (np. nerwice, depresja). 

Ponieważ przyczyn bezsenności jest tak wiele, nie istnieje zatem jeden idealny lek na sen, który sprawdzi się w każdym przypadku. Zdiagnozowanie przyczyn problemów ze snem jest niezbędne, aby móc jej trwale zaradzić.

Domowe sposoby na bezsenność

Większość osób doświadczających bezsenności, jest w stanie wskazać moment, który ją zapoczątkował. Warto się dokładnie zastanowić, co wywołuje problemy ze snem. Jeśli są to przejściowe kłopoty w życiu zawodowym lub prywatnym, pomocny może okazać się sprawdzony suplement na bezsenność, bazujący np. na wyciągach z ziół takich jak waleriana, szyszki chmielu, kozłek lekarski. Dobre rezultaty przynosi również zażywanie syntetycznej melatoniny (czyli hormonu naturalnie wydzielanego przez szyszynkę).

Oprócz przyjmowania ziół i leków koniecznie należy przyjrzeć się swojej higienie snu. Czy śpimy w odpowiednio zaciemnionym i wywietrzonym pomieszczeniu, czy nie korzystamy z telefonu, laptopa i telewizora bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek, czy chodzimy spać o regularnych porach. Warto mieć świadomość, że bezsenność może być często powodowana tym, że zwyczajnie nie organizujemy sobie odpowiedniego czasu na sen: kładąc się bardzo późno i będąc zmuszanymi wstać wcześnie, „zmuszamy” nasz organizm do przejścia w rytm, który nie jest dla niego naturalny. W efekcie może wydzielać się kortyzol (hormon stresu), który uniemożliwia zaśnięcie i powoduje wybudzenia w nocy. Pacjenci doświadczający tego rodzaju bezsenności często się skarżą, że w nocy gdy się obudzą „stresują się” tym, że nie śpią, co prowadzi do kłopotów z zaśnięciem i tworzenia się błędnego koła.

Specjalistyczna pomoc przy bezsenności

Lekarzem zajmującym się terapią bezsenności jest psychiatra. Jednak jeśli bezsenność przytrafia się nam po raz pierwszy w życiu, możemy również udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od przyczyn bezsenności lekarz przepisze stosowne leki na receptę lub wskaże odpowiednie tabletki na sen będące lekami, ale dostępnymi bez recepty.

Warto pamiętać, że wszelkie leki nasenne, jak i suplementy, nie powinny być zażywane bez kontroli lekarza. Wiele leków i preparatów nasennych może wywoływać skutki uboczne oraz efekt przyzwyczajenia (uzależnienia) organizmu. Leki zawierające doksylaminę, takie jak np. Noctis Noc lub Senamina działają nawet od pierwszej tabletki i są przeznaczone do krótkotrwałej terapii zaburzeń snu. Przy chronicznej bezsenności zazwyczaj wskazana jest terapia: zgodnie z badaniami, najlepsze efekty w leczeniu zaburzeń snu przynosi terapia behawioralno-poznawcza (CBT).



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz