Co powiedziałby ci twój kot i pies. Zwierzęta rozumieją więcej niż myślisz

31 maja 2024, dodał: Ewelina Szadkowska

Właściciele psów czy kotów często mają wrażenie, że ich pupile świetnie rozumieją, co się do nich mówi. Niektórzy wręcz odnoszą wrażenie, że ich pupil chciałby nawet coś do nich przemówić. Ile jest w tym prawdy, a ile przekonania o wyjątkowości naszych ulubieńców?

pies

Podstawowym przejawem świadomości u zwierząt domowych jest rozpoznawanie właściciela i reagowanie lękiem lub agresją na obcych ludzi. Psy w zależności od rasy, potrafią w mniejszym lub większym stopniu opanować wiele komend. „Siad”, „Leżeć”, „Podaj łapę” czy „Do nogi” to podstawy, które może opanować nawet 2-miesięczne szczenię. Koty trudniej jest nauczyć komend ze względu na ich niezależny charakter, ale reagują na swoje imię i potrafią rozpoznać emocje człowieka po tonie jego głosu, a co za tym idzie, jego intencje i nastawienie do nich.

Psy i koty są zwierzętami społecznymi, potrzebują interakcji z innymi zwierzętami swojego gatunku oraz z człowiekiem. Nie zapominajmy, że są również doskonałymi obserwatorami i zapamiętują różne sytuacje, które skutkują np. wyjściem na spacer, podaniem jedzenia itp. Człowiek jako źródło ich pożywienia i rozrywek, jest dla nich swoistym centrum zainteresowania, więc zwierzak, który jest z nami już od dłuższego czasu, zna nas dużo lepiej, niż moglibyśmy przypuszczać. Wynika to w pewnej mierze z uruchamiania tych instynktów u naszego pupila, które w jego rozumieniu decydują o jego przetrwaniu i dobrostanie.

Przywiązanie do człowieka także jest elementem świadomości zwierzęcia. Znane są przypadki, że pies nie opuszczał grobu swego pana, okazując tym samym swą miłość i cierpienie po jego utracie. Również koty potrafią okazywać przywiązanie wobec wybranych przez siebie ludzi, które czasem przeradza się wręcz w zachowania świadczące o zaborczości. Innym przejawem świadomości u zwierząt jest umiejętność planowania swoich działań, obliczonych na określony skutek oraz manipulowanie swoim właścicielem, np. poprzez udawanie smutnego, aby zwrócić na siebie uwagę, lub przymilanie się w celu pozyskania smakołyku. Wszystkie te zachowania bezsprzecznie potwierdzają, że zwierzęta domowe mają znacznie bardziej złożoną umiejętność postrzegania świata, niż do tej pory zbadano…



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.