Co należy wiedzieć o promieniowaniu UVA i UVB? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Co należy wiedzieć o promieniowaniu UVA i UVB?

18 lipca 2013, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

BEZPIECZNE LATO Z SPF UVA/UVB

Czy opalenizna nadal kojarzy nam się ze zdrową, piękną skórą? Na szczęście coraz powszechniejsza jest wiedza o szkodliwym działaniu promieni słonecznych i obowiązkowym preparatem w wakacyjnej kosmetyczce jest krem z wysokim faktorem SPF. Dlaczego warto chronić się przed nadmiernym słońcem i co to jest fotostarzenie? W jaki sposób możemy zadbać o właściwą ochronę i jakie preparaty skutecznie obronią nas przed szkodliwym wpływem promieniowania? Przedstawiamy krótki przewodnik wakacyjny.

Portrait of a young woman with long beauty hair as background

Promieniowanie UVA o najdłuższej fali wnika najgłębiej do skóry właściwej i ma negatywny wpływ na włókna kolagenowe i elastyczne. Przyczynia się do powstania wolnych rodników, które wpływają na fotostarzenie, tworzenie się zmarszczek i uszkadzają elastyczność skóry. Promieniowanie UVA odpowiada także za nietrwałą, pierwszą opaleniznę. Uwaga – przenika ono przez chmury, szkło okienne i samochodowe. Jego natężenie jest stałe, takie same niezależnie od pogody, pory dnia i roku.

Promieniowanie UVB ma krótsza falę i wnika tylko w naskórek. Niszczy natomiast komórki warstwy rozrodczej naskórka, co może być przyczyną zmian nowotworowych. Promieniowanie tego typu wpływa na występowanie zaczerwienienia, rumienia i poparzenie skóry. Pobudza także proces melanogenezy i daje opaleniznę właściwą, która utrzymuje się nawet do kilkunastu miesięcy. Uruchamia naturalny mechanizm obrony skóry – grubienie warstwy rogowej naskórka. UVB nie przenika przez szybę okienną i jest najsilniejsze latem w godzinach od 11:00-15.00. Promieniowanie tego typu umożliwia syntezę witaminy D.

Częste, zbyt długie opalanie, przebywanie na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej lub wizyty w solarium są przyczyną fotostarzenia, czyli powstawania:
zmian barwnikowych jak: piegi, plamy soczewicowate i inne przebarwienia,
zmarszczek i bruzd,
rozszerzonych naczynek i rumienia naczyniowego,
utraty elastyczności i jędrności,
szorstkości, suchości i łuszczenia się skóry,
pojawienie się zmian nowotworowych, jak czerniak.

Opalenizna to naturalna ochrona skóry przed poparzeniami UV. W naskórku znajdują się komórki barwnikowe, zwane melanocytami, wytwarzające melaninę. Pod wpływem promieniowania UV podczas procesu melanogenezy następuje synteza melaniny i przemieszczanie się melanocytów z warstwy podstawowej na powierzchnię naskórka. Melanina pochłania promienie i nie pozwala wniknąć im w głąb skóry, podobnie też pogrubiona warstwa rogowa stanowi barierę dla przenikania UV. Najpierw na skórze pojawia się pierwsza opalenizna natychmiastowa, powstająca głównie przez działanie fal UVA, a następnie, po ok. 48-72 godzinach, opalenizna trwała przez działanie UVB.

Skórę możemy podzielić na tzw. fototypy w zależności od jej zabarwienia i zdolności do obrony przed promieniowaniem ultrafioletowym. Sun Protection Factor (SPF) to określenie długości czasu, w jakim krem chroni skórę przed promieniami UV. SPF 15 umożliwia osobie pobyt na słońcu 15 razy dłużej, niż bez jego użycia – nim nastąpi podrażnienie skóry. Jeśli fototyp skóry pozwala spędzić na słońcu 10 min., zanim nastąpi podrażnienie to przy zastosowaniu kremu o SPF 15 będzie to 15 x 10 min. = 150 min. (2,5h). Należy jednak wziąć także pod uwagę intensywność słońca – porę dnia, roku, położenie geograficzne i warunki „odblaskowe” takie jak piasek i woda – i lekko z „zapasem” dobierać swój SPF.

W celu ochrony przed szkodliwym działaniem UV stosuje się kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, które odbijają lub pochłaniają promieniowanie słoneczne, dzięki czemu uniemożliwiają wnikanie ich w skórę właściwą.
Filtry mineralne (fizyczne) – ich cząsteczki są tak duże, że nie wnikają w głąb naskórka, tylko tworzą na powierzchni skóry ekran odbijający i rozpraszający promieniowanie – są jednak mniej odporne na ścieranie. Przeznaczone w szczególności dla skóry wrażliwej i stosowane w preparatach ochronnych dla dzieci.
Filtry chemiczne – pochłaniają promieniowanie i przetwarzają niebezpieczną energię promieniowania UV w energię cieplną. Mogą przez to rozgrzewać skórę i wchodzić w z nią w reakcję – nie są wiec zalecane dla skóry wrażliwej.
Filtry naturalne – to wyciągi roślinne, które niestety nie są tak skuteczne jak mineralne czy chemiczne – powinny być aplikowane w bardzo dużych stężeniach, aby dały jakąkolwiek ochronę.
Do kosmetyków ochronnych dodaje się również antyoksydanty (przeciwutleniacze), jakie wychwytują szkodliwe, wolne rodniki. Są to m.in. witamina E i C, β-karoten, flawonoidy.

Jeżeli chcesz cieszyć się zdrową, piękną skórą w czasie wakacji i po nich – wybierz kosmetyki z filtrami CHANTARELLE, które nie wywołują podrażnień, nie zostawiają białego osadu, zaś niezwykle skutecznie chronią skórę przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV. Wiele z nich zawiera też antyoksydanty, które neutralizują działanie wolnych rodników, co dodatkowo zabezpiecza naszą skórę. Kremy na dzień ze wszystkich linii pielęgnacyjnych CHANARELLLE zawierają wysokie filtry UVA/UVB o współczynniku SPF 20-35. W linii FERULASHI przeznaczonej dla skóry wrażliwej zastosowany został filtr mineralny. Dla osób, które muszą w sposób szczególny zadbać o ochronę skóry polecamy dwa preparaty do twarzy i na okolice oczu:

Cover Silver Cream SPF50 UVA/UVB
Krem Cover UV-ochronny antybakteryjny ze srebrem o SPF50 UVA/UVB z filtrem w postaci ciekłej. Zawiera silnie działający kompleks nawilżający z aminokwasami, kwasem mlekowym, mocznikiem i alantoiną oraz olej rokitnikowy stabilizujący równowagę wodno-lipidową, będący także bogatym źródłem pro-witaminy A (beta-karotenu). Dzięki dodatkowi sproszkowanego srebra krem uzyskał właściwości antybakteryjne, łagodzące i uspokajające. Krem nadaje skórze miękkość, pozostawia ją matową i aksamitną. Preparat polecamy także – oprócz działania ochronnego jako filtr – jako doskonale działający dla zastosowań leczniczych dla skóry tłustej, trądzikowej i problematycznej. Krem nie zatyka porów i pozwala swobodnie oddychać skórze przy jednoczesnej aktywnej ochronie przeciwsłonecznej i antybakteryjnym działaniu.

CHANTARELLE_CoverSilverCream

C’MODULAR AGE Revive Vit.C 5% Eyes Cream SPF15 UVA/UVB
Odmładzający rozjaśniający krem pod oczy i na powieki z witaminą C 5% na dzień i na noc. Zawiera filtr SPF15 UVA/UVB, przeciw starzeniu i fotostarzeniu skóry, z antyoksydacyjną odnową skóry, ze specjalnym nieobciążającym kapsułkowanym filtrem UVA/UVB. Krem przeznaczony jest dla skóry wokół oczu ze zmarszczkami i zaburzeniami pigmentacji. Stymuluje odnowę komórkową i syntezę kolagenu I i III. Rozjaśnia skórę i zmniejsza intensywność przebarwień hamując aktywność tyrozynazy. Zwiększa ochronę antyoksydacyjną i antyrodnikową. Zawiera stabilną witaminę C SAP, Ascorbic Acid i składniki wybielająco-antyrodnikowe.

CHANTARELLE_CMODULAR_EyesCream

www.chantarelle.pl
www.facebook.com/CHANTARELLE.Laboratory.Derm.Aesthetics



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...