Co daje laseroterapia w rehabilitacji?

28 stycznia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W życiu spotykają nas różne sytuacje, także te przykre, których konsekwencją musi być poddanie się specjalistycznemu leczeniu, a potem rehabilitacji. To nie zawsze zdarzenie losowe, jak wypadek, czasem to naturalny efekt starzenia się organizmu, jak np. reumatyzm. W zasadzie każdą chorobę łączy jedna wspólna cecha. Jest nią ból. Ból o różnych charakterze i natężeniu, ale zawsze to on powoduje największą uciążliwość.

Laseroterapia – bo to tę metodę chcemy przybliżyć – jest jedną z metod stosowanych w rehabilitacji, która ma szerokie zastosowanie. Proces, podobnie jak wiele podobnych gdzie w grę wchodzi długotrwałe leczenie może być kosztowny. Jednak ze względu na dużą skuteczność warto go podjąć szybko, a w razie potrzeby pozyskania na ten cel środków rozważyć szybki kredyt.

 Na czym polega laseroterapia?

Definicja mówi, że jest to proces leczenia określonego obszaru ciała przy użyciu wiązki światła. Proces naświetlania skutecznie pochłania promieniowanie i kieruje pozyskaną w ten sposób energię na terapię punktową (inaczej „laser punktowy”) lub rozległą (czyli dotyczącą większych powierzchni czy sfer ciała). Terapeutyka leczenia laseroterapią skupia się na pobudzaniu komórek do uruchamiania procesu odnowy.

 Co leczy laseroterapia?

Metoda jest nieinwazyjna i umożliwia szerokie zastosowanie. Od leczenia dolegliwości bólowych, poprzez choroby związane z reumatyzmem, rwą kulszową, różne dolegliwości stomatologiczne, aż po zwyrodnienia stawów. Laseroterapia pomaga zarówno w procesach rehabilitacji jak i regeneracji.

Najczęściej jest to jednak leczenie bólu, a ściślej rzecz ujmując – jego całkowita likwidacja. Laser stymuluje procesy przeciwzapalne, wpływa na przyspieszenie gojenia się ran, czy gojenia owrzodzeń. Służy też do zmniejszania i wchłaniania blizn. Metoda znajduje też częste zastosowanie u pacjentów po złamaniach czy skręceniach.

O przydatności laseroterapii zawsze powinien decydować lekarz. To on również ustala przebieg leczenia, ilość zabiegów z użyciem lasera, jego rodzaj (określany mocą) i długość naświetlania.

 Dla kogo laseroterapia?

Szerokie spektrum zastosowań w różnych przypadkach: leczenie bólu, zmian reumatycznych, schorzeń skóry (w tym trądziku), zmian zwyrodnieniowych stawów, złamań, skręceń i zwichnięć, nie jest wolne od wykluczeń. Laseroterapia nie jest zalecana kobietom w ciąży, osobom które mają nadczynność tarczycy czy w przypadkach pacjentów borykających się z ciężkimi infekcjami.

Jak wygląda zabieg laseroterapii?

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Jedyne o czym musi on pamiętać to rezygnacja na ten czas z używania balsamów, kremów, maści czy żelów, szczególnie w miejscach, które będą podlegały naświetlaniu. W czasie terapii nie jest wymagana żadne specjalna dieta. Warto jedynie zadbać o praktyczny strój, który szybko i sprawnie pozwoli odsłonić leczoną część ciała.

W trakcie samego zabiegu pacjent powinien mieć specjalne okulary ochronne i unikać patrzenia na wiązkę, ze względu na możliwość szkodliwego działania promieni. Zabieg zwykle trwa około 20 minut, a pełen proces leczenia obejmuje kilka spotkań. Zabiegi odbywają się w pomieszczeniach o jasnych kolorach bez sprzętu czy wyposażenia, które mogłyby odbijać promień lasera (np. błyszcząca obudową, czy lustrzanymi elementami). Jeśli zabieg jest zalecony przez lekarza, który wcześniej poznał historię choroby pacjenta i będzie wykonywany przez upoważnioną do tego osobę to nie ma obaw o efekt. Nie należy się także obawiać działań ubocznych, które przy założeniu wspomnianych warunków nie występują. Leczenie jest bezinwazyjne i skuteczne. Jest też szybkie jak szybki kredyt, którym można je sfinansować. Wydatek związany ze zdrowiem to zawsze dobra inwestycja!