URODA I ZDROWIE

Co ciekawego warto zobaczyć w Krakowie

20 kwietnia 2020, dodał: jskonka

Miejscowość znajdująca się w województwie małopolskim. Kiedy widoczność jest bardzo dobra, jesteśmy w stanie zobaczyć panoramę Tatr. Wiele osób jest tutaj tylko przejazdem, gdy zmierzają do Zakopanego lub innego górskiego miasta. Warto jednak zatrzymać się i poświęcić trochę czasu na zwiedzenie Krakowa, który nie dość, że jest pięknym miastem to jeszcze ważnym historycznie.

 

 

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek powstały na przestrzeni XIII i XVII wieku. Miał on pełnić funkcję zarówno obronną jak i rezydencyjną. W środku mieści się 71 sal wystawowych m.in. sypialnię Wazów, czy salę Senatorską. Zamek był wiele razy rozbudowywany i odbudowywany ze względu na pożary czy przemarsze wojsk.

 

 

 

Sukiennice

Budynek wielokrotnie przebudowywany i obecny wygląd nie odzwierciedla pierwotnego. W trakcie okupacji niemieckiej Sukiennice znalazły się na banknotach 50 zł. Obecnie wzdłuż nich można kupić biżuterię, pamiątki czy rękodzieła. Na piętrze mieści się Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku.

 

 

 

Bazylika Mariacka

Oficjalna nazwa bazyliki to Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowana na przestrzeni XIV i XV wieku. W środku znajdują się cztery dzwony liturgiczne, najstarszy pochodzi z XIV wieku, a najmłodszy z 2019 roku. Z wieży o nazwie “Hejnalica” co godzinę rozlega się Hejnał Mariacki.

 

 

Barbakan Krakowski

Barbakan w stylu gotyckim powstał w XV wieku za panowania króla Jana Olbrachta. Stanowi on część fortyfikacji miejskich. Do zbudowania barbakanu, który miał obraniać miasto, zainspirowały króla inne barbakany w Toruniu – Starotoruński i Chełmiński. Obecnie znajduje się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, a także BarbaKino czyli średniowieczne kino letnie.

 

 

Kopalnia Soli “Wieliczka”

Będąc w Krakowie warto również odwiedzić kopalnię soli. Kopalnia w 1976 została wpisana do krajowego rejestru zabytków, a w 1978 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kopalnia również pełni funkcję pomnika historii Polski od 1994 roku.

 

 

 

 

Rzeźba Smoka Wawelskiego

Odsłonięta w 1972 roku rzeźba przedstawia smoka wawelskiego pochodzącego z polskich legend. Znajduje się obok wyjścia ze Smoczej Jamy. W 1973 roku dodano do niej instalację gazową dzięki czemu smok wawelski zieje ogniem co 3 minuty.

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Problemy z kręgosłupem
U mnie koniecznie trzeba było zrobić rezonans całego kręgosłupa a teraz czeka mnie rehabilitacja...
Ból w śródstopiu
Może warto zrobić rezonans? Ja szybko dostałam się w Warszawie do https://radiomedica.pl/...
Wazelina zamiast odżywki do rzęs?
Lepszy jest olejek rycynowy, ale trzeba uważać, żeby nie dostał się do oka...
Ekskluzywne ciuchy - gdzie?
Też lubię, ale też lubię też ubrania od projektantki Agaty Wojtkiewicz ;)