Karpacz jest miastem leżącym w górach Sudetach w dolinie Łomnicy. Jest również miejscowością często odwiedzaną przez turystów ze względu na dużą ilość szlaków, w które można się wybrać. W Karpaczu znajduje się wiele ciekawych, wpisanych do rejestru zabytków, obiektów, a także innych atrakcji wartych odwiedzenia.
Kościół Wang
Oficjalna nazwa świątyni to Kościół Górski Naszego Zbawiciela, jednak powszechnie znana jest pod nazwą Kościół Wang lub Świątynia Wang. Kościół zbudowano na przełomie XII i XII wieku w Norwegii i został przeniesiony prawie 200 lat temu z norweskiego miasta Vang leżącego nad jeziorem Vangsmjøsa. Pierwotnie kościół miał być przetransportowany do Berlina, jednak ostatecznie w 1842 roku trafił do Karpacza. Na przykościelnym cmentarzu w 2014 roku spoczął Tadeusz Różewicz.
Skocznia narciarska “Orlinek”
Pierwszy obiekt o nazwie Schneekoppenschanze powstał w 1912 roku. Po wojnie za sprawą Stanisława Marusarza powstała nowa skocznia z obecną nazwą “Orlinek”. W 1962 roku wieża najazdowa została zniszczona przez wichurę, obiekt został odbudowany 16 lat później. Rekordzistą “Orlinka” jest Adam Małysz. Niestety, od 2009/2010 roku skocznia nie gościła żadnych zawodów. Do tej pory wykorzystywana jest jedynie latem jako centrum sportów ekstremalnych.
Śnieżka
Śnieżka leży na granicy polsko-czeskiej i jest najwyższym szczytem Karkonoszy, Sudetów oraz Czech. Jej wysokość to 1603 metry n.p.m. Po stronie polskiej znajduje się kaplica św. Wawrzyńca, budynek starego obserwatorium meteorologicznego, który istniał od 1900 do 1989 roku, a także budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.
- Kaplica św. Wawrzyńca
Budowa kaplicy na szczycie Śnieżki zaczęła się w 1665, a skończyła się w 1681 roku. W późniejszych latach budynek doświadczył wielu klęsk pogodowych m.in. uderzenia pioruna czy też wilgoci, która uszkodziła obraz. Ostatni raz przebudowano ją w XIX wieku i od tamtej pory budowla stoi niezmieniona. Każdego roku 10 sierpnia, w dniu św. Wawrzyńca, odprawiana jest tutaj msza.
- Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne
Obserwacje na Śnieżce zaczęły się w 1824 roku i prowadzono je w budynku kaplicy św. Wawrzyńca. W 1900 roku powstał pierwszy budynek obserwatorium, który przeżył I i II Wojnę Światową i został rozebrany w 89 lat po powstaniu. Budowa nowego obserwatorium trwała od 1966 do 1974 roku. Co ciekawe zarówno w starym jak i nowym budynku doszło do pęknięcia ściany.
Zapora na Łomnicy
Budowę zapory na rzece Łomnica rozpoczęto w 1910 roku i ukończono 5 lat później. Na jej budowę zdecydowano się, gdy w 1897 roku na Karpacz nadeszła katastrofalna powódź. Obecnie prowadzi przez nią szlak turystyczny i zapora jest ogólnodostępna dla ruchu pieszego.