Ciemieniucha to częsta przypadłość u niemowląt. Jak się jej skutecznie pozbyć? Czy wystarczy jedynie wzmożona higiena?
Ciemieniucha powstaje niezależnie od pory roku na skutek nadaktywności gruczołów łojowych na skórze głowy (i nie tylko) niemowląt i dzieci. Nasilenie objawów występuje od urodzenia do 2-3 roku życia.
Czym leczyć ciemieniuchę?
Niestety, wzmożona higiena niekoniecznie uchroni dziecko od powstania ciemieniuchy. Niechciane, żółtawe łuski pojawiają się pod wpływem czynników hormonalnych. Nie jest to groźne schorzenie, ale leczenie jest konieczne, gdyż powstała skorupa utrudnia oddychanie skóry. Gdy pojawią się jej pierwsze objawy nie należy nacierać główki dziecka naturalną oliwą z oliwek – jeżeli przyczyną schorzenia okażą się zmiany grzybicze, stan ulegnie jedynie pogorszeniu. Najlepszym, sprawdzonym środkiem jest Olejuszka (pojemność 30 ml, cena 29,90 zł) Skarbu Matki.
Niezastąpiona Olejuszka
Olejuszka to pierwszy na rynku, bezpieczny i skuteczny preparat do walki z tym schorzeniem. Zawiera tylko naturalne składniki roślinne jak: olejki z krokosza, liści brzozy i kwiatu lipy. Substancje te, poprzez zawarte w nich związki czynne, wpływają hamująco na wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe i mają działanie łagodzące. Odpowiednio dobrany skład substancji natłuszczających jak olejek słonecznikowy i olej wazelinowy, przyspiesza odwarstwianie łusek i ich łatwe usuwanie szczoteczką. Preparat nie zawiera niebezpiecznego dla niemowląt mocznika oraz salicylanów. Skuteczność i bezpieczeństwo preparatu zostały potwierdzone w badaniach klinicznych i dermatologicznych. Jest polecany przez lekarzy pediatrów i farmaceutów jako naturalny i bezpieczny preparat na ciemieniuchę. Ma pozytywną ocenę instytucji opiniujących kosmetyki dla niemowląt i dzieci.
Sposób użycia
Wystarczy nanieść Olejuszkę dłonią lub wacikiem na miejsca pokryte ciemieniuchą i pozostawić na skórze najlepiej na 24 godziny. Następnie należy umyć głowę delikatnym szponem, np. tym z oferty Skarbu Matki i po wysuszeniu wyczesać włosy miękką szczoteczką. Zabieg można powtarzać przez kilka dni – do skutku. Niestety ciemieniucha często nawraca, dlatego gdy tylko pojawi się ponownie, zabieg należy powtórzyć.