Ciąża tydzień po tygodniu – zobacz, co zwrócić uwagę w ostatnim trymestrze!

30 lipca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Poród jest zwieńczeniem 9 miesięcy oczekiwań rodziców, wypełnionych skrajnymi emocjami – od euforii na wieść o nowym członku rodziny po niepewność o to, czy poradzą sobie z czekającym ich zadaniem. Ostatni trymestr ciąży jest etapem, kiedy ciało kobiety dalej przygotowuje się do ważnego zadania – wydania na świat dziecka. Jak ciąża tydzień po tygodniu zmienia ciało przyszłej mamy w III trymestrze?

Ciąża tydzień po tygodniu – III trymestr

Przyjęła się praktyka dzielenia okresu ciąży na 3 trymestry. Ostatni, trzeci, kończy się porodem. Rozpoczyna się on w 28 tygodniu ciąży. Wówczas brzuch przyszłej mamy jest już pokaźnych rozmiarów, a ona sama zaczyna się już zwykle nieco niecierpliwić. Z jednej strony chciałaby jak najszybciej zobaczyć swoje dziecko, a z drugiej ma uzasadnione obawy dotyczące porodu i wszystkiego, co z nim związane.

Pojawienie się maluszka na świecie po 37 tygodniu ciąży uznawane jest za poród w terminie – to granica, powyżej której dziecko nie jest już wcześniakiem. Związane jest to z definicją ciąży donoszonej przyjętą przez Międzynarodową Klasyfikację Statystyczną Chorób i Problemów Zdrowotnych, jaką posługują się lekarze ginekolodzy. Jako donoszona definiowana jest ciąża pomiędzy końcem 37 i 40 tygodnia. Jeśli kobieta rodzi w terminie późniejszym, mamy do czynienia z ciążą przenoszoną lub po terminie. W oczekiwaniu na poród ciąża tydzień po tygodniu zmienia ciało kobiety, a matka natura przygotowuje przyszłą mamę do wydania dziecka na świat.

Jak wygląda 36 tydzień ciąży?

Ciężarne, które rozpoczynają 36 tydzień ciąży, mogą odczuwać dyskomfort związany z szybko powiększającym się brzuchem. To całkowicie normalne, ponieważ koniec ciąży to czas, kiedy dziecko bardzo intensywnie przybiera na wadze, stopniowo coraz bardziej zbliżając się do masy urodzeniowej. Naturalnie więc wciąż rośnie macica, aby zapewnić maluszkowi jak najwięcej miejsca. Gdy nadejdzie 36 tydzień ciąży, szczyt macicy sięga najwyżej – to właśnie wtedy możesz wyczuć go, delikatnie naciskając na punkt tuż pod mostkiem. To także czas, kiedy możesz zauważyć spadek dobrego samopoczucia i wzmożoną senność. Dobrym pomysłem na naturalne pobudzenie będą więc spacery na świeżym powietrzu, a na regenerację – krótkie drzemki ucinane sobie w ciągu dnia.

Odpoczynek jest teraz bardzo wskazany. Szczególnie przyda się on się tym ciężarnym, które na koniec ciąży borykają się z obrzękami kończyn dolnych. Tego typu objawy mają charakter fizjologiczny, ponieważ zwiększa się ilość krwi w ciele kobiety, a jednocześnie występuje ucisk powiększonej macicy na żyłę odprowadzającą krew z dolnej części ciała do serca – przy braku dodatkowych niepokojących symptomów nie powinny więc cię martwić.

Przygotowania do porodu

Gdy nadejdzie 36 tydzień ciąży, większość mam woli być w pełni gotowa do urodzenia dziecka. Jeśli więc wcześniej nie miało to miejsca, warto pomyśleć o dziecięcej wyprawce i miejscu, w którym zostanie ustawione łóżeczko dziecięce i przewijak dla maluszka. Wspólnie z lekarzem lub położną można przygotować plan porodu, czyli swoje oczekiwania względem opieki porodowej i poporodowej. Nie obawiaj się wszelkich niepokojących cię objawów konsultować z lekarzem prowadzącym ciążę – choć moment przyjścia maluszka na świat coraz bliżej, wciąż powinnaś pozostawać pod opieką specjalisty.

Ciąża tydzień po tygodniu przygotowuje cię do porodu. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że do tego dnia coraz bliżej? Ok. 2-3 tygodnie przed porodem dno macicy obniży się , co ułatwi przyszłej mamie oddychanie, jednak może niekorzystnie wpłynąć na pęcherz, który – pod wypływem nacisku – sprawi, że wizyty w toalecie mogą stać się jeszcze częstsze niż do tej pory. Istotnym symptomem staną się także skurcze przepowiadające – nie oznaczają one jednak, że lada moment rozpocznie się akcja porodowa.

Uzyskanie odpowiedniej wiedzy na temat tego, jak zmienia się ciało w ostatnim trymestrze może znacznie pomóc przyszłej mamie w przygotowaniu się do porodu. To zaskakujące i piękne zarazem, że zaledwie kilka tygodni dzieli maluszka od przyjścia na świat!

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...