Chwasty w ogrodzie? Sprawdzone sposoby na pozbycie się ich bez chemii i wysiłku

dodał: Ewelina Szadkowska
Rośliny rosnące w naszym ogrodzie budzą wiele radości. W tym samym czasie pojawiają się konkurujące z nimi chwasty. To one wyciągają najwięcej minerałów z gleby i skutecznie pobierają wodę przeznaczoną dla warzyw i kwiatów. Rosną tak szybko, że trudno nadążyć z ich wyrywaniem, a na miejsce usuniętych zaraz pojawiają się nowe. Jak poradzić sobie z tymi wrogami naszych upraw?
Dzikie rośliny to nieproszeni goście na naszych działkach. Często tworzą zwarte kolonie i mają solidne korzenie, utrudniające ich usuwanie. Walka z nimi przypomina niekończącą się opowieść. Każdy ogrodnik ma swoje sposoby na ich zwalczanie, jednak trudno pozbyć się ich raz na zawsze.
Najlepsze sposoby na ograniczenie chwastów
Trdycyjną metodą usuwania chwastów było od wieków ich ręczne wyrywanie. Zwykle było one stosowane regularnie co jakiś czas, aby uwolnić warzywa od uciążliwego sąsiedztwa. Jest ono jednak dość problematyczne, bo nie zawsze mamy miejsce na składowanie całej pryzmy usuniętych roślin. Jeśli nie wytworzyły jeszcze nasion, to mogą trafić na kompost i zmienić się w cenne podłoże do następnych upraw. Szukając mniej pracochłonnych metod, warto zadbać wczesną wiosną o dokładne ściółkowanie miejsc wokół naszych roślin. Wówczas chwasty nie będą miały żadnej szansy na wykiełkowanie i wzrost.
Do zwalczania już pojawiających się chwastów warto wykorzystać domowe produkty, które znajdziemy w kuchni. Ocet sprawdzi się tutaj znakomicie, gdyż powoduje zamieranie młodych roślin. Podobnie działa solanka – można wykorzystać np. osoloną wodę, w której gotowały się ziemniaki. Jeśli chcemy zadziałać produktami dostępnymi w sklepach ogrodniczych, to warto wybierać te, które mają najmniejszą dawkę substancji chemicznych. Pamiętajmy, że szkodliwe substancje mają tendencję do kumulowania się w glebie i przenikania do naszych upraw. np. warzyw korzeniowych. Na stosowanie preparatów chwastobójczych warto wybrać dzień, w którym nie są zapowiadane opady deszczu.
Ograniczając przestrzeń dla chwastów, warto sadzić nasze rośliny dość gęsto. Im mniej przyjazne będą miały warunki, tym mniej pracy będziemy mieli z ich usuwaniem. Nie dopuszczajmy do ich rozsiewania się, gdyż w ten sposób problem będzie się nasilał z każdym sezonem.