Choroby układu moczowego – zapalenie gruczołu krokowego
Prostata to gruczoł krokowy o niewielkich rozmiarach, położony w miednicy, tuż pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Swoją wielkością zazwyczaj jest porównywany do kasztana – ma 3-4 cm. Prostata jest odpowiedzialna za produkcję wydzieliny, która wchodzi w skład spermy. Zapalenie gruczołu krokowego jest niestety jedną z najczęstszych chorobą układu moczowo-płciowego u mężczyzn. Choroba ta objawia się już u młodych mężczyzn, którzy ukończyli 20 rok życia. Jednak jej bardziej nasilona postać dotyka przede wszystkim facetów po 50-tce.
Ogień w kroku –objawy choroby
Najczęstszym objawem choroby jest przede wszystkim nieustanne parcie na pęcherz, co zmusza mężczyznę do częstego odwiedzania toalety w dzień i w nocy. Niestety oddawaniu moczu towarzyszy nasilający się ból, a ponadto jego strumień jest osłabiony. Często ten silny ból promieniuje aż do okolicy krzyżowej. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do podwyższonej temperatury ciała i grypopodobnych objawów. Zdarzają się również sytuację, w których zapalenie gruczołu krokowego wywołuje u mężczyzny silny lęk, który czasem prowadzi do depresji.
Badania prostaty
Wielkością prostata przypomina kasztan. Póki gruczoł się nie rozrasta wszystko jest w jak najlepszym porządku. Natomiast, jeśli stopniowo będzie zwiększać swoją objętość to znak, aby jak najszybciej udać się do urologa. Z resztą profilaktyczne wizyty u tego specjalisty są koniecznością, w szczególności dla mężczyzn, którzy ukończyli 50. rok życia.
Jak leczyć?
Pierwszą rzeczą, jaką mężczyzna powinien uczynić, jeśli zauważy jakiekolwiek objawy zapalenia prostaty jest udanie się do urologa. To on zajmie się dalszym postępowaniem względem pacjenta. Niestety leczenie zapalenia jest zadaniem niezwykle trudnym. Sposób w jaki będzie ono przebiegać zależy od stadium choroby i wieku pacjenta. Zazwyczaj do jej wyleczenia starczają antybiotyki, jednak występują przypadki, kiedy choroba się nawraca. W przypadku, kiedy mamy do czynienia ze wczesną fazą choroby, możemy próbować domowych sposobów, takich jak stosowanie leków roślinnych, np. lnu czy pokrzywy.
Wizyta u urologa
Aby wizyta była jak najbardziej skuteczna i przyniosła oczekiwane efekty, należy udać się do sprawdzonego i doświadczonego urologa, który może pochwalić się licznymi osiągnięciami w swojej dziedzinie. Warto popytać znajomych czy rodzinę, która może doradzić lub polecić nam sprawdzonego przez siebie specjalistę. W Polsce istnieje wiele poradni urologicznych, np. ta www.adammichalski.pl z siedzibą w Poznaniu u Dr Adama Michalskiego.
Aby udać się do urologa należy mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jak wygląda wizyta u urologa? Na początku oczywiście przeprowadzana jest rozmowa z pacjentem, czyli tak zwany wywiad. Podstawowym badaniem, jakie urolog przeprowadza na wizycie jest badanie USG. Jest to całkowicie bezbolesny proces, jednak aby był on skuteczny warto zadbać o to, aby pęcherz był w pełni wypełniony. Oprócz USG lekarz również ręcznie bada pacjenta, a dokładniej jego zewnętrzne narządy.