Choroby reumatyczne – dolegliwość nie tylko ludzi starszych
Choroby reumatyczne stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się chorych do lekarzy. Szacuje się, że obecnie ze schorzeniami reumatycznymi boryka się aż 30% społeczeństwa. Schorzenia reumatyczne są uogólnioną chorobą tkanki łącznej. Mimo, że zmiany chorobowe mogą obejmować narządy wewnętrzne, to jednak w większości przypadków prowadzą do zaniku mięśni, zmian kości i zniekształcenia stawów. Powodem zmian w obrębie tkanki łącznej jest zazwyczaj reakcja autoimmunologiczna.
Specyfika chorób reumatycznych polega na gromadzeniu się w stawach dotkniętych schorzeniem dość sporej ilości enzymów, które uszkadzają powierzchnię chrząstki stawowej, co z kolei prowadzi do stopniowego niszczenia kości. Choroby reumatyczne cechują się przewlekłym przebiegiem z okresami zaostrzeń zmian chorobowych, określanych mianem rzutów oraz ich wyciszeniem. Wbrew pozorom bóle reumatyczne nie są tylko i wyłącznie przypadłością ludzi w podeszłym wieku. Choroby reumatyczne mogą dotknąć również osoby młode i tym samym znacznie utrudnić im normalne funkcjonowanie.
Do najczęstszych chorób reumatycznych zalicza się:
- reumatoidalne zapalenie stawów
- chorobę zwyrodnieniową stawów
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- toczeń układowy
- łuszczycowe zapalenie stawów
Więcej informacji znajdziesz na: http://www.moilec.pl/najczestsze-choroby-reumatyczne
Przyczyny chorób reumatycznych
Przyczyny chorób reumatycznych nie są do końca wyjaśnione. Przyjmuje się, że głównym winowajcą bolesnych dolegliwości jest reakcja autoimmunologiczna organizmu, a więc sytuacja, w której organizm niszczy własne komórki w wyniku nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. Wśród pozostałych przyczyn chorób reumatycznych wymienia się m.in. przeciążenia statyczno-dynamiczne narządu ruchu, stany zapalne niewiadomego pochodzenia, a także nieprawidłowy kształt kości – wrodzony lub nabyty w trakcie życia.
Objawy chorób reumatycznych
Cechą wspólną wszystkich chorób reumatycznych jest silny ból, który zaburza codzienne funkcjonowanie. Dość częstym objawem schorzeń reumatycznych jest także przewlekły stan zapalny, który powoduje ograniczenie ruchomości stawów, a co za tym idzie – sprawności fizycznej i wydolności krążeniowo-oddechowej.
Do częstych objawów chorób reumatycznych należą również: obrzęki, zaczerwienienia w okolicy stawów, tkliwość stawów, znaczne osłabienie, szybkie męczenie się, brak apetytu, utrata masy ciała, a także poranna sztywność stawów, która może utrzymywać się nawet do kilku godzin i zmniejszać wraz z aktywnością.
Przy niektórych chorobach, jak np. Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS) może wystąpić także wysoka gorączka (około 40°C). Typowym objawem dla choroby zwyrodnieniowej stawów jest trzeszczenie w stawie i wrażenie tarcia kości o kość wywołane ruchem. Z kolei bóle stawów kręgosłupa i obręczy biodrowej to typowe objawy dla zesztywniającego zapalenia kręgosłupa.
Leczenie chorób reumatoidalnych
Nieleczone choroby reumatyczne mogą spowodować nasilenie nieprzyjemnych objawów i tym samym negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu. Ból odczuwany przy chorobie reumatycznej może powodować szybsze męczenie się, rozdrażnienie, bezsenność, a także izolację od otoczenia. Aby uwolnić się od cierpienia i złagodzić uporczywe dolegliwości należy zastosować odpowiednie środki, w tym leczenie farmakologiczne i rehabilitację.
Leczenie farmakologiczne to nic innego, jak przyjmowanie leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, które zwalczają nie tylko ból, ale również jego przyczynę – stan zapalny. W zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia, można sięgnąć po paracetamol, aspirynę, piroksykam lub meloksykam, jak np. MOILEC – niesteroidowy lek przeciwzapalny i przeciwbólowy stosowany w bólach kostno-stawowych i mięśniowych, w przebiegu chorób reumatoidalnych i zwyrodnieniowych stawów, a także w krótkotrwałym leczeniu zaostrzeń objawów chorób, takich jak: młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i reumatoidalne zapalenie stawów.
Jeżeli chodzi o rehabilitację, to w przypadku chorób reumatycznych najskuteczniejsza jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Uwzględnia ona ćwiczenia poprawiające ruchomość chorego stawu, wzmacniające jego mięśnie oraz ćwiczenia ogólno kondycyjne, które poprawiają wydolność chorego. Z innych zabiegów fizykalnych (poza kinezyterapią) dobre efekty osiąga się stosując ultradźwięki, pole magnetyczne, jonoforezę oraz laseroterapię.
Dobre efekty w leczeniu daje również terapia manualna, która obejmuje techniki mobilizacyjne lub manipulacyjne mogące odblokować chory staw i przywrócić mu fizjologiczną biomechanikę.
Warto pamiętać, aby w okresach zaostrzenia objawów, czyli w okresach tzw. rzutów unikać przeciążeń i nadmiernych obciążeń chorego odcinka narządu ruchu. Warto w tym czasie dużo odpoczywać, a przy chodzeniu wspierać się kulą lub laską. Podczas wykonywania rozmaitych czynności warto także stosować aparaty stabilizujące chore stawy. Z ćwiczeń najlepsze w tym czasie będą ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.