Camerimage 2014 – Bydgoszcz od świtu do zmierzchu | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Camerimage 2014 – Bydgoszcz od świtu do zmierzchu

30 listopada 2014, dodał: Pomorzanka na Kujawach
Artykuł zewnętrzny

file1417371031

W Bydgoszczy zakończył się już Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Jest to jeden z największych na świecie festiwali filmowych. O randze tego wydarzenia świadczy również fakt, że w Bydgoszczy wszystkie hotele są zapełnione, na ulicach i w restauracjach spotkać można tłumy obcokrajowców. Najwięcej dzieje się natomiast w Operze Nova. W sobotę w Operze został wyświetlony film bydgoskiej produkcji „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”.

Liderem i mentorem projektu jest dokumentalista Mirosław Dębiński. Film przedstawia obraz mieszkańców Bydgoszczy. Wraz z kominiarzem odwiedzamy mieszkańców śródmieścia, poznajemy ich historie, oglądamy mieszkania w kamienicy.
Przedstawiony w filmie obraz Bydgoszczy to nie ten, który widujemy na pocztówkach czy filmach promujących miasto. To obraz zwykłych ludzi, ich codziennych zmagań z rzeczywistością.

Poznajemy mieszkańców biednej dzielnicy, którzy mieszkają na kilkunastu metrach kwadratowych i ogrzewają się piecem węglowym. Mimo złych warunków bytowych ludzie ci są  szczęśliwi. Obserwujemy również zmagania młodego chłopca z Chin, który uczy się gry na fortepianie w szkole muzycznej. Kolejną odsłoną bydgoskiego społeczeństwa są sceny z udziałem niewidomych, którzy uczą się wykonywać proste z naszej perspektywy czynności. Im jednak przysparzają wiele trudności. W filmie poznajemy również zwyczaje Romów, którzy piją w Zaduszki wódkę nad grobami swoich bliskich. Jesteśmy także świadkami budowy Trasy Uniwersyteckiej, biegnącej przez rzekę Brdę i łączącej osiedle Wzgórze Wolności z Centrum Miasta. 

W filmie nie mogło zabraknąć humorystycznych elementów. Uśmiech na twarzy każdego Bydgoszczanina pojawił się pierwszy raz, gdy w filmie pojawiła się kobieta z walizką. Sceny rozmów kominiarza z mieszkańcami Śródmieścia również rozweselają widzów. Całość uwieńcza scena z kolektury lotto, gdzie Bydgoszczanie szukają swojego szczęścia. Przykładem jest młoda kobieta, która cieszy się, jakby wygrała co najmniej milion, a wygrywa 24 zł. 

Podczas filmu czułam się tak, jakbym właśnie była wśród tych osób w kolekturze, śmiała się razem z nimi i przeżywała każdy wysłany kupon. Jest to dowód na to, że film odzwierciedla rzeczywistość w stu procentach. Nie ma w nim ani cienia fikcji.

Film w bardzo realistyczny sposób ukazuje bydgoskie realia. Typowe dla Śródmieścia kamienice, kajakarze na rzece Brdzie, szkoła muzyczna, Trasa Uniwersytecka, kolektura lotto oraz nieodłączny element filmu- kobieta z walizką. Te wszystkie elementy tworzą spójną całość i powodują, że film zostaje nagradzany gromkimi brawami. I tak było tym razem, podczas emisji filmu na festiwalu Camerimage. Pełna sala ludzi nie przestawała klaskać aż do ostatniego momentu. Szkoda, że film trwał jedynie 50 minut.






Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...