Od chwili, gdy masz już pewność, że będziesz mamą, z uwagą obserwujesz swój brzuch. Jednak nim zauważysz pierwszą wypukłość zarysowującą się na wysokości pępka, upłynie co najmniej 14 tygodni. Nieco wcześniej zacznie ci być trochę ciasno w ulubionej spódniczce, gdyż w tym czasie nieznacznie poszerzy się obwód talii. To odpowiedni czas na zaopatrzenie się w luźne, wygodne ubrania, które staną się niezbędne na półmetku ciąży. Wtedy to twój brzuch będzie już wyraźnie wystawał do przodu. Między 24 a 28 tygodniem podniesie się i zbliży do piersi. Skóra na nim stanie się bardziej napięta, pępek się spłaszczy. Na miesiąc przed porodem nacisk powiększającej się macicy na przeponę może utrudniać oddychanie. Te dolegliwości nie będą jednak trwały długo, gdyż na dwa tygodnie przed porodem dziecko przesunie się w stronę miednicy i brzuch się obniży.
Na podstawie wyglądu brzucha nie można wywróżyć ani płci, ani wielkości dziecka. Drobna kobieta o nisko umiejscowionym brzuchu może urodzić większą pociechę niż ta, której brzuch jest wyjątkowo wydatny. O tym jaki jest decydują przede wszystkim: ilość wód płodowych, ułożenie dziecka, budowa kobiety, jej wzrost.
W miarę powiększania się brzucha skóra się rozciąga i napina, staje się bardziej sucha niż zazwyczaj i czasami uporczywie swędzi. Powstrzymaj się od drapania! Systematycznie smaruj skórę kremem nawilżającym lub odżywczym balsamem do ciała. Skutkiem zwiększenia obwodu talii i bioder mogą być też rozstępy na brzuchu i udach. Niestety, nie możesz im skutecznie zapobiec. Niektóre kobiety mają tak elastyczną skórę, że bez żadnych zabiegów udaj im się uniknąć, innym nie pomagają nawet specjalne kremy. By jednak mieć pewność, że niczego nie zaniedbujesz, od czwartego miesiąca stosuj odpowiednie kosmetyki dla przyszłych mam. W piątym miesiącu na twoim brzuchu pojawi się ciemna, pionowa linia. Choć niewidoczna, była tam zawsze, a teraz pod wpływem hormonów powodujących zwiększenie ilości pigmentu, przybrała brązową barwę. Gdy urodzisz dziecko, znacznie zblednie.
Może być duży lub mały, w kształcie gruszki albo piłki. U drobnych kobiet będzie widoczny wcześnie, u wysokich pań ujawni się znacznie później. Nie istnieje jeden, idealny wzór brzucha ciężarnej. Każdy jest jednak wyjątkowy.
Emilia