URODA I ZDROWIE

Ból pleców – jak sobie z nim poradzić?

9 sierpnia 2019, dodał: Redakcja

Ból pleców jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która często zmusza nas do sięgnięcia po silne tabletki przeciwbólowe. Zanim jednak zdecydujemy się na doustne środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby lub medykamenty na bazie naturalnych składników. Skutecznym rozwiązaniem może być chociażby maść rozgrzewająca, która sprawdza się przy bólach pleców różnego pochodzenia.

Ból pleców jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która często zmusza nas do sięgnięcia po silne tabletki przeciwbólowe. Zanim jednak zdecydujemy się na doustne środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby lub medykamenty na bazie naturalnych składników. Skutecznym rozwiązaniem może być chociażby maść rozgrzewająca, która sprawdza się przy bólach pleców różnego pochodzenia.

Co może być przyczyną bólu pleców?

Właściwa diagnostyka bólu pleców jest kluczem do wyleczenia uporczywych dolegliwości. Za najczęstszą przyczynę jego występowania przyjmuje się nadwerężenie kręgosłupa spowodowane na przykład podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Powodem złego samopoczucia mogą być także choroby zwyrodnieniowe stawów lub osteoporoza. Jeśli ból jest nagły i ostry może wiązać się z wypadnięciem dysku. Bardzo częstą przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości pleców są tak zwane nerwobóle – zazwyczaj silnie rwące lub piekące. Nierzadko towarzyszy im uczucie drętwienia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest maść rozgrzewająca, która błyskawicznie łagodzi silny ucisk związany z uszkodzeniem nerwu i napięciem mięśniowym. Nierzadko przyczyną nerwobóli bywa stres, przemęczenie lub nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy z grupy B – wówczas konieczne jest nie tylko leczenie miejscowe, ale także zmiana trybu życia.

Domowe sposoby na złagodzenie bólu pleców

Dzięki domowym sposobom można skutecznie zniwelować poczucie bólu w plecach. Jeśli w naszej apteczce nie znajduje się maść rozgrzewająca, warto zdecydować się na alternatywę w postaci gorącej kąpieli. Aby dodatkowo spotęgować jej działanie, wystarczy dodać do wody odrobinę soli i aromatyczny olejek eteryczny. Podwyższona temperatura kąpieli skutecznie rozluźni mięśnie, co okaże się szczególnie efektywne w przypadku nerwobóli. Dobrym rozwiązaniem jest także terapia zimnem, na przykład w postaci chłodnego kompresu. Wystarczy wykorzystać kostki lodu lub zdecydować się na okład bandażem bądź ręcznikiem schłodzonym zimną wodą. Analogicznie, można również postawić na gorące kompresy. W takim przypadku należy ciepły opatrunek owinąć folią spożywczą, aby na dłużej zatrzymać wysoką temperaturę. Ból pleców bywa spowodowany niewłaściwą pozycją podczas snu, dlatego warto zadbać o odciążenie kręgosłupa podczas nocnego odpoczynku. Spanie na wznak na odpowiednio utwardzonym materacu pomoże zwalczyć uporczywe dolegliwości. W przypadku bólu spowodowanego zbyt długim siedzeniem lub staniem w jednej pozycji bardzo skuteczne okażą się ćwiczenia. Aktywność fizyczna nakierowana na rozciąganie pleców może szybko przynieść upragnione rezultaty.

Przy dolegliwościach bólowych spowodowanych przeciążeniem, nerwobólami lub przewianiem, domowe sposoby często są wystarczające. Można połączyć je z łagodnymi środkami farmakologicznymi, takimi jak maść rozgrzewająca. Należy jednak pamiętać, aby nie bagatelizować długo utrzymującego się bólu pleców, ponieważ może być symptomem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, takich jak półpasiec czy choroby o podłożu nowotworowym.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Czy depilatory laserowe do uż. domo…
Miałam kiedys taki depilator ;) Ahh te czasy ;) Bolało ;) Dzisiaj jednak wolę...
Ile już udało Wam się schudnąć?…
Wasze wpisy napełniły mnie optymizem, że dam radę zrzucić nieco kilogramów.Szukam fajnego programu...
Dieta podczas karmienia piersią
Niestety przytyłam znacząco po ciąży, jeszcze karmię mojego bobaska i szukam jakieś dobrej...
Onko-bieg
Dla mnie lepsze są inicjatywy, z których kobiety chore na raka wynoszą jakąś...