Ból pleców – jak sobie z nim poradzić?

9 sierpnia 2019, dodał: Redakcja

Ból pleców jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która często zmusza nas do sięgnięcia po silne tabletki przeciwbólowe. Zanim jednak zdecydujemy się na doustne środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby lub medykamenty na bazie naturalnych składników. Skutecznym rozwiązaniem może być chociażby maść rozgrzewająca, która sprawdza się przy bólach pleców różnego pochodzenia.

Ból pleców jest bardzo uciążliwą dolegliwością, która często zmusza nas do sięgnięcia po silne tabletki przeciwbólowe. Zanim jednak zdecydujemy się na doustne środki farmakologiczne, warto wypróbować domowe sposoby lub medykamenty na bazie naturalnych składników. Skutecznym rozwiązaniem może być chociażby maść rozgrzewająca, która sprawdza się przy bólach pleców różnego pochodzenia.

Co może być przyczyną bólu pleców?

Właściwa diagnostyka bólu pleców jest kluczem do wyleczenia uporczywych dolegliwości. Za najczęstszą przyczynę jego występowania przyjmuje się nadwerężenie kręgosłupa spowodowane na przykład podnoszeniem ciężkich przedmiotów. Powodem złego samopoczucia mogą być także choroby zwyrodnieniowe stawów lub osteoporoza. Jeśli ból jest nagły i ostry może wiązać się z wypadnięciem dysku. Bardzo częstą przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości pleców są tak zwane nerwobóle – zazwyczaj silnie rwące lub piekące. Nierzadko towarzyszy im uczucie drętwienia. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest maść rozgrzewająca, która błyskawicznie łagodzi silny ucisk związany z uszkodzeniem nerwu i napięciem mięśniowym. Nierzadko przyczyną nerwobóli bywa stres, przemęczenie lub nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy z grupy B – wówczas konieczne jest nie tylko leczenie miejscowe, ale także zmiana trybu życia.

Domowe sposoby na złagodzenie bólu pleców

Dzięki domowym sposobom można skutecznie zniwelować poczucie bólu w plecach. Jeśli w naszej apteczce nie znajduje się maść rozgrzewająca, warto zdecydować się na alternatywę w postaci gorącej kąpieli. Aby dodatkowo spotęgować jej działanie, wystarczy dodać do wody odrobinę soli i aromatyczny olejek eteryczny. Podwyższona temperatura kąpieli skutecznie rozluźni mięśnie, co okaże się szczególnie efektywne w przypadku nerwobóli. Dobrym rozwiązaniem jest także terapia zimnem, na przykład w postaci chłodnego kompresu. Wystarczy wykorzystać kostki lodu lub zdecydować się na okład bandażem bądź ręcznikiem schłodzonym zimną wodą. Analogicznie, można również postawić na gorące kompresy. W takim przypadku należy ciepły opatrunek owinąć folią spożywczą, aby na dłużej zatrzymać wysoką temperaturę. Ból pleców bywa spowodowany niewłaściwą pozycją podczas snu, dlatego warto zadbać o odciążenie kręgosłupa podczas nocnego odpoczynku. Spanie na wznak na odpowiednio utwardzonym materacu pomoże zwalczyć uporczywe dolegliwości. W przypadku bólu spowodowanego zbyt długim siedzeniem lub staniem w jednej pozycji bardzo skuteczne okażą się ćwiczenia. Aktywność fizyczna nakierowana na rozciąganie pleców może szybko przynieść upragnione rezultaty.

Przy dolegliwościach bólowych spowodowanych przeciążeniem, nerwobólami lub przewianiem, domowe sposoby często są wystarczające. Można połączyć je z łagodnymi środkami farmakologicznymi, takimi jak maść rozgrzewająca. Należy jednak pamiętać, aby nie bagatelizować długo utrzymującego się bólu pleców, ponieważ może być symptomem poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, takich jak półpasiec czy choroby o podłożu nowotworowym.

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Na bazie orzechów piorących
Cena:
35,99 zł
Skuteczny demakijaż z olejkiem herbacianym i olejkiem z orzechów macadamia
Cena:
36 zł
Sklep Peruka.pl - zaprasza!
Cena:
324 zł
Świetnie oczyszcza i nawilża skórę. Zawiera hydrolat z lawendy i inne składniki roślinne.
Cena:
12,66 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Alkoholizm
Przede wszystkim osoba uzależniona musi sama zdać sobie sprawę z powagi sytuacji. Warto poszukać...
Blizny na twarzy krępujące :(
Ja próbowałam przeróżnych specyfików, a w końcu jednak postawiłam na zabieg laserowy...
Wszy w przedszkolu
W tym wypadku trzeba działać szybko, naprawdę nie ma sensu zwlekać. U nas zastosowaliśmy...
Buty do przedszkola
Dziewczyny, kupiłam ostatnio ten klej Tadam, bo dzieciaki strasznie niszczą buty. Używała...