Poznaliśmy pierwszego w Polsce BlogerChef’a!
Została nim Maria Banach, poznanianka, autorka bloga „Gruszka z fartuszka”. Blogerka-laureatka kulinarnego konkursu zachwyciła jurorów przede wszystkim smażoną piersią z kaczki podaną z sosem z aronii i czerwonego wina. – Pierwsze zadanie poszło w miarę gładko, a pozytywne oceny jury uniosły mnie jakieś 10 cm nad ziemię – przyznała Marysia.
Wielki Finał BlogerChef’a za nami
W miniony weekend, 22-23 czerwca br., zwykle zaciszny i urokliwy kompleks hotelowo-restauracyjny Columna Medica**** w Łasku k/Łodzi (columnamedica.com), stał się centrum wydarzeń kulinarnej blogosfery. W parku sosnowym otaczającym obiekt stanęły stanowiska do gotowania, przy których zwycięzcy półfinałowych eliminacji konkursu BlogerChef przygotowywali swoje finałowe potrawy.
Dania własne i czarna skrzynka
Przed piątką finalistów stanęły dwa zadania. Pierwszym było przyrządzenie na oczach jury i gości dania własnego, zgłoszonego wcześniej. Drugie zadanie okazało się nieco trudniejsze. Polegało na zaimprowizowaniu dania ze składników z tzw. czarnej skrzynki i ograniczonej puli innych składników.
Produktami obowiązkowymi były: piersi z kurczaka, suszone pomidory w oleju z ziołami oraz ser sałatkowy Festina. Każdy z finalistów w zupełnie inny sposób je wykorzystał. Na talerzach pojawiła się m.in. sałatka na ciepło z kurczakiem, suszonymi pomidorami i pieczarkami, roladki drobiowe faszerowane kaszą kuskus, orientalne roladki i dwie inne propozycje.
Poziom był bardzo wyrównany. Wiele z dań jakie dziś kosztowaliśmy moglibyśmy z powodzeniem włączyć do menu dobrej restauracji – komentował Wiesław Bober, uznany szef kuchni i jeden z jurorów.
W jury zasiadło także dwóch innych specjalistów z branży gastronomicznej – Mirek Drewniak oraz Marek Mocny. Na wydarzeniu gościło ponadto wielu przedstawicieli Partnerów, którzy wprost obsypali finalistów prezentami. Blogerzy wyjechali z najwyższej jakości sprzętem kuchennym oraz całym mnóstwem innych nagród rzeczowych.
A pozakonkursowo…
Ale nie tak od razu, gdyż Finał konkursu BlogerChef nie zakończył szeregu atrakcji jakie przygotowali organizatorzy. Pierwszą z nich była konferencja, podczas której blogerzy dowiedzieli się o sekretach nawiązywania i utrzymywania relacji z firmami dzięki pomysłowemu wystąpieniu Krystiana Cieślaka z agencji Citybell Consulting.
Michał Długosz z firmy Conversion, wyjaśnił następnie w jaki sposób mierzyć zaangażowanie czytelników blogów kulinarnych i jak owe zaangażowanie zwiększać.
Po przerwie kawowej, blogerka (kuchniokracja.hanami.pl) i japonistka Magdalena Tomaszewska-Bolałek zabrała gości do kulinarnego świata Kraju Kwitnącej Wiśni. Opowiedziała o tradycjach japońskiego stołu, ceremoniach herbacianych oraz dalekowschodnich słodyczach i sztuce prezentacji dań.
Spotkanie zwieńczył polski akcent w postaci prelekcji na temat serowarstwa oraz szlachetnych długodojrzewających serów z linii Old Poland. Uczestnicy mieli też okazję wspomniane sery spróbować. Najpierw sauté i z prostymi dodatkami, a następnie w towarzystwie win, które przedstawiał sommelier Grzegorz Wrona (winnepola.pl).
Kolacja o smaku… lasu sosnowego
Smaku Finałowi BlogerChef’a dodała wieczorna uroczysta kolacja, ze specjalnym autorskim menu szefa kuchni Columna Medica**** Pawła Pyry. Na przystawkę podany został (w zamkniętym słoiczku) podwędzany i jeszcze dymiący befsztyk tatarski. Następnie na stołach pojawił się krem z pokrzywy z jajkiem sous-vide oraz pietruszkową pianką. Danie główne stanowiła polędwica wołowa w towarzystwie sosu z pieczonych raków, obok zapiekanki z grzybów, selera i gruszki. Deser również nie należał do codziennych. Był nim parfait z młodych pędów sosny, galaretka z jeżyny oraz sezamowa szyszka. – Czegoś takiego nigdy jeszcze nie jadłem! Wyszukane składniki, ciekawe kompozycje i piękna aranżacja… Jestem pod wrażeniem kreatywności kucharza – mówił jeden z gości. Również organizatorzy konkursu BlogerChef, Katarzyna Szatkowska (wkrainiesmaku.pl) i Marek Bielski (docenpolskie.pl) bardzo chwalili sobie współpracę z Pawłem Pyrą. – Paweł Pyra służył nam nieocenioną wprost pomocą. Dzięki jego zaangażowaniu i wsparciu zarządu centrum Columna Medica**** udało nam się zrealizować Finał na takim poziomie – podkreśla Marek. Nie tylko Finał, ale także Piknik kulinarny w niedzielę – dodaje Kasia.
Wiecej o Pikniku BlogerChef’a w kolejnym artykule.
—
Konkurs BlogerChef – innowacyjny projekt skierowany dla osób prowadzących blogi kulinarne. Półfinały konkursu odbywają się co miesiąc od stycznia do maja br., w najlepszych w kraju restauracjach. Zgłoszenia do półfinałów, przyjmowane są poprzez aplikację na fanpage BlogerChef’a. Do półfinału zostaje zakwalifikowanych ośmiu blogerów, których zadaniem jest przygotowanie swojego autorskiego menu składającego się z dania głównego i przystawki bądź deseru. Blogerzy mają na to dokładnie godzinę i trzech innych blogerów do pomocy. Pięciu finalistów zmierzy się w czerwcu o tytuł pierwszego w Polsce BlogerChef’a.
Fanpage konkursu: https://www.facebook.com/blogerchefpl
Strona internetowa konkursu: http://www.blogerchef.pl/#!/o-konkursie
Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Fundacja Klubu Szefów Kuchni
Patronat medialny: Smaker.pl, Internia.pl, NaszeMiasto.pl, PolskaGotuje.pl, JedzJedz.pl, NewsGastro.pl, Horeca.pl
Partnerzy: Kenwood, DeLonghi, Stalgast, Fiskars, Big Green Egg, Porcelana Bogucice, wydawnictwo MUZA, Grupa 365 NET, Old Poland, Hotel Columna Medica****
Sponsorzy: Winiary, Oerlemans, Jan Niezbędny, OLE!, Kenolux, system jakości żywności QAFP, Nasz Kurczak, Appetita, Teekanne
Organizatorzy:
Katarzyna Szatkowska – dietetyk na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, autorka bloga kulinarnego „W Krainie Smaku” (www.wkrainiesmaku.pl). Zajmuje się organizowaniem i prowadzeniem wydarzeń kulinarnych oraz o tematyce żywieniowej. Ponadto jest ekspertem-dietetykiem portalu opiekanadchorym.pl.
Marek Bielski – twórca Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie” (www.DocenPolskie.pl), którego celem jest promocja wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie” zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni oraz organizacje branżowe.