Blizna po „cesarce” – czy zostaje z nami na całe życie?

22 marca 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Perspektywa posiadania dość dużej blizny na brzuchu nie jest zadowalająca dla żadnej mamy. Mimo iż obecnie cięcie robi się w miejscu, które przysłania bielizna to już sam fakt jej istnienia może być nieprzyjemny. Wygląd blizny będzie różnił się w zależności od tego, jak jest pielęgnowana.

Etapy gojenia się blizny po cesarskim cięciu

W wyniku uszkodzenia skóry i tkanek położonych głębiej dochodzi do gojenia się rany. Proces ten dzieli się na trzy etapy:

  • etap I – zapalenie, które trwa od około 2 do 7 dni
  • etap II – naprawa trwająca od około 6 do 8 tygodni
  • faza III – modelowanie blizny, które trwa od 6 miesięcy do nawet 2 lat.

Na to, jak blizna będzie wyglądała po zakończeniu wszystkich etapów gojenia się ma wpływ wiele czynników. Oprócz tych, na które nie ma się wpływu, są również zależne od „posiadaczki” blizny, mianowicie pielęgnacja.

Co zrobić, by blizna była mniej widoczna?

Już w pierwszym etapie należy zatroszczyć się o to, by rana wygoiła się jak najszybciej i bez komplikacji. Choć samej rany nie powinno się dotykać, to oczyszczanie skóry wokół będzie miało duży wpływ na wygląd blizny. Kolejny etap to czas, gdy szwy są zdjęte, a rana zagojona, można więc przystąpić do działań zapobiegających powstawaniu widocznej blizny. Obecnie ma ona różowy bądź czerwony kolor, jednak właściwa pielęgnacja sprawi, że z czasem nabierze ona barwy zbliżonej do kolorytu skóry. Plastry na blizny zmniejszą ją i poprawią jej wygląd. To wygodny sposób, który działa skutecznie nawet wtedy, gdy zostanie zastosowany po kilku latach od powstania blizny. Jeśli więc nastąpił już trzeci etap gojenia się rany po cesarskim cięciu, nic straconego!

Odpowiednie ćwiczenia wspomogą działanie plastrów

Już w drugiej etapie gojenia się rany wykonywanie lekkich ćwiczeń zapobiegnie powstawaniu zrostów oraz przyspieszy cały proces. Nieumiejętne ćwiczenia mogą narobić jednak więcej szkód, dlatego zaleca się skorzystanie z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty, który oceni stan blizny i wskaże, jak trenować.

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz