URODA I ZDROWIE

Blizcare – nowoczesna terapia leczenia blizn

23 maja 2019, dodał: pinkmause

Blizna tworzy się w procesie gojenia rany, gdy uszkodzona tkanka zastępowana jest dobrze unaczynioną tkanką łączną (ziarnującą). Blizny stanowią istotny problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, mogą bowiem powodować przykurcze oraz wywoływać ból i swędzenie. Obecnie obserwuje się rosnące zainteresowanie nowymi metodami leczenia blizn oraz coraz powszechniejsze stosowanie preparatów silikonowych w terapii tego typu zmian.

W ofercie TOPSILMED znajdują się wysokiej jakości, innowacyjne preparaty silikonowe używane w leczeniu blizn. Nawiązując do firmowego motto, którym jest hasło “Rozwiązania dla zdrowej przyszłości”, firma pracuje z myślą o pacjentach zmagających się z problemami blizn. Proponując żele i plastry silikonowe, które pomagają w walce ze śladami pourazowymi, pracuje jednocześnie nad nieustannym rozwojem i poszerzaniem oferty o nowe preparaty na bazie silikonu. Materiał ten jest całkowicie bezpieczny oraz skuteczny, a preparaty na nim oparte dają możliwość nieinwazyjnego leczenia blizn.

Firma oferuje zarówno żele silikonowe, które idealnie nadają się na blizny znajdujące się na ruchomych częściach ciała, jak i plastry stworzone po to, by leczyć blizny powstałe na nieruchomych częściach i w zakrytych miejscach. Proponowane preparaty są całkowicie przyjazne dla skóry, charakteryzują się oddychalnością oraz właściwościami hipoalergicznymi. Silikonowe żele, plastry i opatrunki zarówno zabezpieczają blizny jak i wspomagają prawidłowe bliznowacenie.

Ze względu na wiele unikatowych cech, silikony (polisiloksany) są powszechnie stosowanymi materiałami biomedycznymi. Biozgodność i trwałość silikonów wykorzystuje się m.in. produkując wyroby medyczne codziennego użytku oraz opatrunki. Silikony są również obecne w preparatach farmaceutycznych. Dzięki bardzo dobrej tolerancji przez skórę, stosuje się je zarówno w preparatach do twarzy, jak i całego ciała. Tworzą one na powierzchni skóry cienki niewidoczny film ochronny, odporny na zmywanie wodą. Silikony chronią skórę przed działaniem czynników zewnętrznych oraz zabezpieczają przed utratą wilgoci, ponieważ nie tylko zwiększają zawartość wody w warstwie rogowej skóry, ale przede wszystkim hamują utratę wody w procesach fizjologicznego parowania [1].
Polisiloksany aplikuje się na blizny w postaci kremów lub żeli oraz jako opatrunki silikonowe. Silikon jest dostępny w wielu wyrobach medycznych i stanowi integralną część profilaktyki powstawania blizn w tym także blizn pooperacyjnych. Od wielu lat są bardzo cenną, skuteczną, a jednocześnie nieinwazyjną metodą leczenia blizn. Żele silikonowe są bardzo popularne, ponieważ łatwo jest aplikować żel w miejscach trudno dostępnych i takich, z których opatrunek łatwo się odkleja. Obserwowany efekt terapeutyczny przy stosowaniu tego typu preparatów to głównie zmiękczenie i wygładzenie blizny. Taki nurt terapeutyczny cieszy się ogromną popularnością wśród pacjentów oraz specjalistów chirurgii i dermatologii estetycznej. Przegląd niezależnych prac dotyczących efektywności opatrunków silikonowych w leczeniu blizn dowodzi skuteczności tej metody terapeutycznej, jak również potwierdza, że opatrunki silikonowe powodują znaczną poprawę elastyczności starych blizn w porównaniu z bliznami nieleczonymi żadnymi metodami. Najczęściej obserwowane efekty to wygładzenie blizny (zmiana wysokości), zanik zaczerwienienia i świądu [1, 2].
Wśród dostępnych metod stosowanych w profilaktyce powstawania blizn wyróżnia się zwłaszcza stosowanie opatrunków, plastrów i żeli silikonowych. Plastry silikonowe są przeznaczone do stosowania podczas leczenia wszystkich rodzajów blizn. Produkty te skutecznie poprawiają wygląd i elastyczność blizn, bowiem dzięki innowacyjnej strukturze zbliżone są do właściwości zdrowej ludzkiej skóry (pod względem elastyczności, przepuszczalności tlenu i opóźniania procesu utraty wilgoci), co sprawia, że redukują dyskomfort w postaci bólu i swędzenia skóry oraz łagodzą uczucie ciągnięcia skóry. Dzięki swej wyjątkowej strukturze charakteryzują się też niezwykłą wygodą stosowania, a ich skuteczność została wielokrotnie potwierdzona w licznych badaniach klinicznych.

Plastry BLIZCARE® są wyrobem medycznym przeznaczonym do wspomagania leczenia blizn po wygojeniu się rany. Plastry można stosować na blizny pooperacyjne, pooparzeniowe, pourazowe oraz innego rodzaju blizny np. po usunięciu tatuażu. Te hipoalergiczne, elastyczne, przeźroczyste plastry są wyrobem, który stanowi skuteczną, nowoczesną oraz nieinwazyjną metodę leczenia blizn.

BLIZCARE® – plastry dostępne są w różnych rozmiarach ze względu na jak najlepsze dopasowanie do wielkości i rodzaju blizny

w tym następujące warianty:

1) Plastry regularne w kształcie prostokąta, duże o wymiarach: 5 cm x 25 cm
2) Plastry regularne w kształcie prostokąta, średnie o wymiarach: 4 cm x 15 cm
3) Plastry regularne w kształcie prostokąta, małe (Junior) o wymiarach : 3 cm x 7 cm
4) Plastry regularne w kształcie kwadratu o wymiarach: 8 cm x 8 cm
5) Plastry specjalistyczne dla kobiet po mastopeksji (3 warianty)
6) Plastry specjalistyczne w kształcie łuku po operacji brzucha, cięciu cesarskim lub abdominoplastyce

Jeśli istnieje potrzeba precyzyjnego dopasowania wielkości plastra do powierzchni blizny, możliwe jest jego ręczne docięcie nożyczkami.

Podobnie działa BLIZCARE® – silikonowy żel na blizny (15 g), jest to przeźroczysty, szybko wysychający preparat, w postaci żelu.

Plaster silikonowy tworzy na powierzchni skóry cienką, elastyczną, oddychającą, nieprzepuszczalną dla wody membranę, utrzymując tym samym właściwą wilgotność skóry. Dzięki temu wspomaga leczenie i zmniejsza ryzyko powstawania blizn przerostowych i bliznowców oraz łagodzi objawy związane z bliznami, zmniejsza i uelastycznia blizny, sprawia, że blizny stają się mniej widoczne, ich stosowanie przynosi ulgę, znosi uczucie napięcia i świądu. Dodatkowo plaster tworzy stałą cienką elastyczną warstwę ochronną zabezpieczającą bliznę przed kontaktem z otoczeniem.

Plastry Blizcare można stosować na każdą bliznę bez względu na sposób i czas jej powstania. Najkorzystniej stosować plastry w okresie do dwóch lat po zamknięciu się rany. Warto też dostosować rozmiar i kształt plastra do wielkości blizny. Plastry Blizcare wspomagają prawidłowe bliznowacenie bliznowców (keloidów), blizn przerostowych, blizn po operacjach plastycznych i chirurgicznych, blizn pooparzeniowych, pourazowych, blizn po zabiegach terapii laserowej, blizn po cesarskim cięciu, blizn po usunięciu tatuażu. Plastry mogą być stosowane u dzieci i dorosłych bez względu na wiek.

Medyczne silikonowe plastry na blizny Blizcare można stosować po całkowitym zagojeniu rany i po zdjęciu szwów. Przed użyciem należy dokładnie oczyścić i osuszyć bliznę. Należy wybrać odpowiedni rozmiar plastra do wielkości oraz kształtu blizny. Jeśli istnieje potrzeba precyzyjnego dopasowania wielkości plastra do powierzchni blizny, możliwe jest jego docięcie w dowolny sposób. Plaster powinien być zmieniony średnio co 5 do 7 dni, a podczas zmiany plastra należy zadbać o właściwą higienę skóry w miejscu jego stosowania. Medyczny silikonowy plaster na blizny Blizcare ze względu na swoją unikatową budowę jest elastyczny, trwały i wytrzymały, jednak powinno unikać się jego wielokrotnego stosowania ze względu na ewentualne uszkodzenie warstwy adhezyjnej podczas jego usuwania.

Plastrymogą być stosowane tylko zewnętrznie na zagojoną skórę. Plastry nie mogą być stosowane na zranioną skórę i otwarte rany. Nie należy ich stosować równocześnie z innymi preparatami i lekami nałożonymi w miejscu aplikacji. W przypadku objawów podrażnienia lub innych niepokojących zmian należy przerwać stosowanie. W przypadku stosowania u dzieci należy zabezpieczyć miejsce stosowania plastrów przed niekontrolowanym ściągnięciem plastra przez dziecko. Nie należy używać plastrów po upływie daty ważności podanej na opakowaniu.

Żel stosuje się zewnętrznie na skórę. Wskazane jest, aby przed zastosowaniem żelu miejsce aplikacji umyć oraz osuszyć. Należy rozprowadzić żel na powierzchni blizny. W celu wspomagania rezultatów można dodatkowo wykonać masaż rozcierając żel na bliźnie. Pozostawić cienką warstwę żelu do wyschnięcia, a ewentualny nadmiar żelu można usunąć chusteczką. Zaleca się stosować żel dwa razy dziennie. Na warstwę żelu po wyschnięciu można stosować kosmetyki. Żel dopóki nie wyschnie lub jego nadmiar może pobrudzić bieliznę lub ubrania.

Plastry Blizcare rzadko powodują działania niepożądane, zwykle może wystąpić zaczerwienienie, bolesność lub podrażnienie w miejscu zastosowania. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zaprzestać stosowania skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Plastry Blizcare należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci w temperaturze pokojowej.

W skład plastrów wchodzi mieszanina polidimetylosiloksanów tworząca elastyczny klej silikonowy, membrana poliuretanowa oraz polietylenowa folia zabezpieczająca. Skład żelu to mieszanina polisiloksanów. Produkcja preparatów odbywa się zgodnie z najwyższymi standardami, przy użyciu najlepszych dostępnych surowców oraz z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Literatura:

[1] M. Jamrógiewicz, M. Żebrowska, J. Łukasiak, M. Sznitowska, Silikonowe preparaty do leczenia powierzchniowego blizn, Farmakologia Polska Nr 66(6)/2010.

[2] J. Sazanów-Lubelski, B. Bergler-Czop, K. Mierzwińska, G. Ochała, Blizny – profilaktyka i wybrane opcje terapeutyczne,

Więcej: topsilmed.com

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Blizcare – nowoczesna terapia leczenia blizn

  1. avatar Kataryna pisze:

    Ja mam bliznę kilkuletnią i niestety u mnie plastry silikonowe nie podziałały. Oczywiście wiem że blizna nie ma szans sama z siebie zniknąć. Myślę, że skuteczne są takie produkty na świeże blizny.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Gdy pies boi się wystrzałów
Czasem pies był ofiarą postrzału, i dlatego się boi, sąsiad miał psa, który...
Złoty pierścionek.
Ja lubię białe złoto, bez kamieni, wystarczy jakiś efektowny wzór samego metalu
żłobek a korzystanie z nocniczka
Ale co innego w domu, a co innego wśród obcych osób, znam przypadki...
Lubrykanty a zajście w ciążę
Jak są problemy to każde wytłumaczenie jest dobre ale niekoniecznie trafne. Lepiej chyba...