Bill Howatt: Pułapki samotności

6 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Premiera już 1 lutego!

Człowiek ze swej natury jest istotą społeczną. To dzięki życiu w grupie rozwijamy się i uczymy, a jednak dziś z samotnością zmaga się duży odsetek światowej populacji. W znaczący sposób przyczyniła się do tego pandemia COVID-19. Skupiliśmy się na walce z wirusem, ale poważne niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia niesie także rozprzestrzeniająca się epidemia samotności. Jak się przed nią uchronić?Jak budować prawdziwe więzi? Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć w swojej książce dr Bill Howatt, kanadyjski psycholog z ponadtrzydziestoletnim doświadczeniem klinicznym. 

Osamotnienie jest obecnie jednym z najważniejszych problemów społecznych. Z badań  przeprowadzonych w sierpniu 2022 r [1]. wynika, że doświadcza go ponad połowa Polaków, coraz częściej są to ludzie młodzi. O epidemii samotności mówiło się już wcześniej w kontekście rosnącej roli technologii cyfrowych, jednak dopiero pandemia wysunęła ten temat na pierwszy plan. Nasza kondycja psychiczna w dobie COVID-19 uległa znacznemu pogorszeniu. Kilka miesięcy przymusowej izolacji i dystansu społecznego spotęgowało nasze poczucie samotności, częściej zaczęły nam towarzyszyć nastroje depresyjne i przewlekły stres. Lockdown sprawił, że dziś bardziej niż kiedykolwiek łakniemy kontaktu z innymi, wymiany uprzejmości, uśmiechu, uścisku dłoni. Psycholodzy biją na alarm, ponieważ wszelkie badania wskazują, że samotność niszczy zdrowie człowieka, zwiększając ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 26% [2]. Okazuje się, że słabo rozwinięte więzi społeczne są dla nas równie groźne jak otyłość, nadciśnienie tętnicze albo palenie papierosów!

Pułapki samotności. Jak wychodzić z mentalnej izolacji i tworzyć relacje” to książka odpowiadająca na potrzeby współczesnego świata. Jest ona adresowana zarówno do osób, które odczuwają brak satysfakcji ze swoich relacji społecznych, jak i tych, którym samotność nie doskwiera, ale dostrzegają niebezpieczeństwa z niej wynikające. Książka mimo swojego naukowego charakteru jest napisana zrozumiałym i przystępnym językiem, a przekazywane treści mają solidną podstawę teoretyczną. Dr Bill Howatt tłumaczy istotne pojęcia, wyjaśniając różnicę pomiędzy „byciem samemu” (ang. solitude) a „byciem samotnym” (ang. loneliness), ale sporo uwagi poświęca także konkretnym ćwiczeniom praktycznym, które pomogą czytelnikom wyrwać się z zaklętego kręgu samotności. Książka zawiera też rozdział dotyczący budowania relacji w miejscu pracy, który może okazać się wartościowym miniprzewodnikiem dla pracodawców.

Dr Bill Howatt – kanadyjski psycholog, międzynarodowy ekspert w dziedzinie zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Od ponad trzydziestu lat pomaga swoim pacjentom walczyć z problemami natury psychicznej i uzależnieniami. Prowadzi też warsztaty z zarządzania ludźmi przeznaczone dla pracodawców. Regularnie pisuje dla „The Globe”, „Mail” i „Chronicle Herald”. Jest autorem kilkuset artykułów i ponad pięćdziesięciu książek.

Książkę poleca Wydawnictwo MUZA

 

[1] https://instytutpokolenia.pl/raportosamotnosci/

[2] https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/1745691614568352

Share and Enjoy !

Shares

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Kiedy wg Was skończy się wojna na U…
Ja obstawiam lipiec tego roku
Koszty pozycjonowania strony
Fajną opcją jest reklama na Fb, pozwala dotrzeć do wielu odbiorców, którzy są zainteresowani...
Klub puszystych
Podstawą jest odstawić węglowodany, bo to jest kluczowa przyczyna tycia, niszczy gospodarkę hormonalną...
Modne kolory na wiosnę
Pewnie żółty będzie w modzie...